Na západním pobřeží Istrijského poloostrova, mezi Novigradem a Porečem leží známé rekreační středisko Tar Vabriga. Obec s tímto názvem vznikla v roce 2006 spojením šesti menších osa Frata, Gedici, Perci, Rosini, Tar a Vabriga. Její dvojitý název je odvozen od dvou hlavních sídel, obec kdysi Tower, což byla dřívější věž města Poreče, a blízkého Abrega, kdysi Abrega Parentina.
Doprava
Obec protíná silnice 1. třídy č. D75 od Umagu a Novigradu do Poreče a Puly. Nejlepší doprava je ale z dálnice A9 (E751) od exitu 3 přes Poreč. Z Poreče je to sem 9 km. Železniční doprava sem nevede.
Příroda
Pevnina zde tvoří trojúhelníkový výběžek do moře, polostrov Lanternu. Nad ním se rozkládá úrodná plošina ve výšce 112 m nad mořem, klesající jihozápadně pozvolna k moři a na druhé straně severně k ústí řeky Mirnay. Je to také skvělé výhledové místo, za jasného počasí lze vidět Alpy a z tarské kostelní věže dokonce zvonice chrámu sv Marka v Benátkách, které se nacházejí na druhé straně Jadranu.
Památky
V obci se nabízejí památky z celé historie lidstva a dokonce i dál. Našly se tu totiž kosti dinosaurů z doby před 60 miliony let, ale také kosti a kly mamutů a pozůstatky po obyvatelích v době kamenné. Dodnes se tu provádějí archeologické výzkumy. Snadno viditelné jsou zbytky z římských dob, a to nejen hospodářských staveb, ale i vil k bydlení. Na místě Torre stávala již v 15. století osada založená Benátčany s obrannou věží, mezi 16. a 17. stoletím se tu usadily zemědělské rodiny z Dalmácie.
Dnes stojí za pozornost tři kostely, zejména farní kostel sv Martin v Taru je bohatý výzdobou se sochy světců.Konají se v něm letní koncerty klasické hudby. Kostel je v dnešní podobě z 19. století. V osadě Fratu najdeme zdobenou románskou zvonici ze 13. století u kostela sv. Michala. V kostele sv. Antonína v Vabrize se nacházejí dva obrazy mistra Zorzi Ventura z roku 1602. Zbytky středověké vesnice Tat najdeme západně od nynějšího osídlení.
Cestovní ruch
Oblast Tar-Vabriga je zaměřena především na cestovní ruch. Soukromníci zde nabízejí pronájmy v apartmánech, ale hlavním střediskem je Lanterna na stejnojmenném polostrově.
Obě hlavní části, Tar a Valbriga, neleží přímo u moře, ale i zde najdeme možnosti ubytování, například hotelový dům Magnolii, apartmenty Valbrida a Villu Emmu, v Taru Mediteraneo a Lavantu.
Středisko Lanterna bylo vybudovánu na špici stejnojmenného poloostrova uprostřed krásného lesoparku. Zde najdeme desítky možností ubytování, například apartmány a třeba rekreační komplex Valamar Tamaris Villas či apartmány Casa Palma a Sunset Lanterna. Najdeme zde vynikajícím způsobem vybavený kemp, třeba s mobilními domy a s rodinným aquaparkem a vlastní možností koupání. Další kemp Superior Mobile Homes má k dispozici 3 km dlouhou pláž, venkovní bazény i tenisové kurty.
Na Lanterně se rozkládají typické istrijské pláže z oblázků, kamenů, ale také doplněné betonovými platy. Jejich úroveň je velmi vysoká, vyznamenány tzv. Modrou vlajkou byly pláže Valeta u autokempu Lanterna, pláž Crnika a pláž Galeb u autokempu Solaris.
Lanterna nabízí velké možnosti sportovní vyžití, zejména windsurfing, vodní lyžování, potápění, ale také jachting. Z dalších sportů zde je možno provozovat jízdu na koni, paragliding, tenis, plážový volejbal, minigolf, stolní tenis, fotbal, basketbal, házená či badminton. Prochází tudy i cyklostezky.
Někteří sem jezdí i proto, že jsou zde na výši kulturní pořady, ve větších ubytovacích zařízeních se pořádají různé hudební a zábavné večery pro dospělé i děti. V kostele sv. Martina se také konají, jak se již zmínilo, koncerty klasické hudby.
publikováno: Dub 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Istrie