Na úplném jihu Istrie se nachází dlouhý poloostrov, který se nazývá Kamenjak. Má neuvěřitelně krásné pobřeží, které je však mimo trasy běžných turistů. Pokud však máte dobrodružnou povahu a je vašim cílem si z dovolené odnést i jiné zážitky než jen ty z přelidněných pláží, vydejte se do tohoto kraje alespoň na výlet. Uvidíte nedotčenou přírodu, krásné pobřeží, úžasné pláže a čisté moře v různých odstínech modré barvy.
Jak na poloostrov
Dolní Kamenjak představuje chráněnou krajinnou oblast, která začíná u obce Premantury. Vedou zde jen prašné cesty a úzké silničky.
Dobře se sem dostanete z města Rovinj, Puly i Labinu, a to nejen autem. V častých intervalech sem jezdí také autobusy. Někdy se jedná o lepší variantu také z toho důvodu, že za vjezd automobilem musíte zaplatit poplatek. Za osobní vůz zaplatíte 35 kun, za motorku či moped 20 kun. Navíc během hlavní sezóny se vám může stát, že sem ani nebudete puštěni, neboť denní počet vozidel na poloostrov je omezen. Pojedete-li na kole, nemusíte platit nic, stejně jako když se sem vydáte pěšky.
Úžasná příroda
Za to, proč je toto území téměř neposkvrněné turismem, mohou historické okolnosti. Kamenjak v době Jugoslávie spravovala armáda a běžný smrtelník zde neměl co dělat. Když armáda z oblasti odešla, snažila se země toto místo nechat v původní podobě.
Poloostrov se vyznačuje neposkvrněnými lesy, kde rostou pinie a macchie. V jiné části můžete obdivovat bylinné porosty plné šalvějí. Na východním pobřeží rostou stromy, které vítr zohýbal natolik, že rostou téměř horizontálně. Na jihu naopak dominují křoviska, zem je zde suchá a kamenitá. Na jaře to všude voní a kvete a krásu okolní přírody korunují nádherné orchideje, mezi nimiž se najde i 5 endemických druhů. Celkem na poloostrově můžete obdivovat více než 550 různých druhů rostlin.
Velmi zajímavá je naučná stezka, která odkazuje na podivné ještěry, kteří se zde dříve hojně proháněly. Dostanete se až k místu, kde jsou naleziště otisků chodidel dinosaura. Poloostrov je velmi členitý a téměř u každé z mnoha zátok najdete malou kouzelnou pláž. Zátoka Portić, která leží na východním pobřeží, je místo hojně využívané jachtaři.
Ráj rybářů
V některých zátokách najdete malá přístaviště se starými rybářskými domy. Kamenjak je mimo jiné vyhlášeným místem pro rybáře. Dobré úlovky představují jak ryby bílé žijící u dna, tak modré ryby, které žijí při hladině.
Dříve se zde hojně chytal speciální druh mořských raků, které byly považované za delikátní pochoutku, a rybáři je vyváželi až do Benátek. Každoročně na konci sezóny lovu raků, což bylo na konci dubna či začátkem května, se konala tzv. Slavnost raků. Raci se připravovaly k snědku tak, že se házeli živí do ohně a jedli se jen tak opečení. Výborná jídla z ryb můžete v dnešní době ochutnat ve vyhlášeném Safari baru, který najdete u jižního pobřeží nedaleko jeskyně Kolumbarica.
Za windsurfingem nebo cyklistikou
Kamenjak je vyhlášenou lokalitou pro windsurfing díky neustálému větru, který je pro provozování tohoto sportu ideální. Také cyklisté si na poloostrově přijdou na své. Mohou následovat značenou cestu pro horská kola, která je okružní a přináší tak skvělou příležitost k prozkoumání velké části této nádherné oblasti.
Úchvatné podmořské jeskyně
Mořské vlny vytvořily v pobřežním útesu na jihu podmořské jeskyně, z nichž ta nejznámější Kolumbarica je vysoká 10 metrů. Na jeskyně se můžete podívat z protilehlých skal nebo se vypravit dolů a vykoupat se v jejich okolí v nádherné čisté vodě. Kousek odtud si dojděte na vyhlídku Lanterna, ze které je krásný výhled na ostrovy Cres a Lošinj, pokud budete mít štěstí na jasné počasí.
Okolním ostrůvkům dominuje talíř
Budete-li mít chuť, můžete vyrazit na výlet lodí, která vás vezme na okolní ostrovy. Velmi oblíbený je ostrůvek Fenoliga, kterému místní přezdívají Tanjur, což v překladu znamená talíř. Přezdívka vznikla kvůli tvaru jeho tvaru, jenž opravdu připomíná obrácený talíř. Západně od poloostrova leží spousta ostrůvků, které patří do Medulinského souostroví. Jsou to například Fenera, Bodulaš nebo Ceja, které si oblíbili návštěvníci toužící po úchvatném koupání. Nerostou zde žádné vysoké stromy a porost tvoří především tráva. Stín můžete najít v místních barech, které fungují přes sezónu.
Celková délka poloostrova Kamenjak je 9 kilometrů, pobřeží celkem okolo 30 kilometrů. Nejedná se tedy o žádný obrovský prostor, který není možné během jednoho dne prozkoumat. Budete-li trávit svou dovolenou na Istrii, zvažte jednodenní výlet na Kamenjak a určitě budete nadšeni.
Ubytování v Pule
Nice New Apartments near Kamenjak
apartmány
kapacita osob: 1-5
cena lůžka od: Eur
k moři: 300 m
ano ano 23let Premantura,naše druhá domovina