Takových pevností jako je ta u chorvatského Šibeniku, není v Evropě mnoho. Mohutná, původně námořní tvrz, jejímž úkolem bylo chránit Šibenik před Turky, je zapsaná na seznamu světového kulturního děditství UNESCO. Osud je však někdy zvláštní. Když byla pevnost v době Benátské republiky (16. století) postavena, ohrožení Turky již pominulo, a tak se tu vlastně nikdy neválčilo. Pravděpodobně díky tomu můžeme tuto impozantní ochrannou stavbu obdivovat v tak zachovalé podobě.
Pevnost místo ochrany města sloužila k armádním účelům
Pevnost sv. Mikuláše představuje nejlépe dochovaným a nejcennějším příkladem fortifikační architektury v Dalmácii. Pevnost je postavena z cihel, což byl materiál, který se v době stavby považoval za nejodolnější proti dělovým koulím. Základy pevnosti jsou postavené z kamene.
Jak již bylo řečeno, to, zda by pevnost sv. Mikuláše při útoku ochránila město Šibenik, nebo nikoliv, nebylo nikdy ověřeno. Během několika staletí své existence stavba sloužila různým armádám a prošla několika renovacemi. Některými z nich jen kvůli vývoji zbraní. V roce 1979 byla armádou definitivně opuštěna a stále na ní probíhají opravy.
Jediná na východním pobřeží Jadranského moře
Pevnost sv. Mikuláše najdete na ostrově Ljuljevac v průlivu sv. Antonína a byl by hřích tento historický i architektonický skvost nenavštívit při své dovolené v Šibeniku nebo v jeho okolí. Je unikátní svým trojúhelnikovým půdorysem, kterých na východním pobřeží Jadranu moc nenajdete. Pevnost sv. Mikuláše je tu vlastně jediná. Několik podobných jich stojí u břehů Itálie a také ve vnitrozemí Chorvatska. V současné době se na pevnost dostanete jen lodí, ale nemělo by to dlouho trvat a bude zde postavena nová lávka.
Stojí na místě původního kláštera
Pevnost získala svůj název podle benediktinského kláštera sv. Mikuláše, který původně stál na ostrově, ale kvůli vybudování pevnosti musel být zbourán. Stalo se tak 30. 4. 1525 rozhodnutím benátského kapitána Alojzija de Canal. Pevnost sv. Mikuláše byla postavena na základě návrhu slavného benátského architekta a stavitele Hyeronima di San Michaela a původně byla vybavena 32 kanony. Pro nepřítele byla však už hrozbou samotná její velikost a impozantní vzhled.
Pevnost sv. Mikuláše však není jediná pevnost sloužící k obraně města. Šibenik má obranné pevnosti celkem 4. Kromě této, která je jako jediná postavená u moře, je to ještě pevnost sv. Michala, pevnost sv. Jana a pevnost Barone.
Ubytování v Šibeniku
Apartmani Pletikosa Gaj
apartmány
kapacita osob: 2-36
cena lůžka od: 14 Eur
k moři: 10 m
Na pevnost už několik let vede dřevěná lávka a je součástí naučné stezky kolem kanálu Svatého Antonína. Na pevnost se dalo dojít vždy z pevniny po kamenné hrázce jen když byl vysoký příliv tak jste se trošku namočili.
Bol tam navozeny kopec zeminy cez ktory sa dalo dostat na vrch pevnosti a postupovat po celej pevnosti no 2 roky dozadu ten kopec zeminy zmizol a pevnost bola vycistena asi koli Unesco momentalne neviem ci je vstup mozny