5.4.2009
Velikonoční zvyky a letošní velikonoční program v Dubrovníku
I v Dubrovníku, stejně jako v celém Chorvatsku, se dodnes udržely velikonoční zvyky a obyčeje, které jsou stále živé a mají i pro mladou generaci velkou přitažlivost.
Na Květnou neděli (Cvjetnica), tedy týden před velikonočním Hodem Boží, nosí křesťané na mši do kostel k posvěcení olivové ratolesti a spletené palmové větvičky, nazývané „pome“. Právě tyto pome jsou typické i pro celý jih Chorvatska. Posvěcené ratolesti zdobí pak domácnosti – hospodyně dbaly o to, aby alespoň jedna ratolest byla v každé místnosti.
Tak jako v Česku je nejoblíbenějším velikonočním zvykem, malování vajec, případně i jejich zdobení jinými technikami, obdobně je tomu i v Chorvatsku. Vajíčka se barví nejrůznějšími barvami – někde se ještě dodržuje starý zvyk barvení slupkami cibule. Oblíbená je i technika práce s voskem.
Podle místní tradice se první obarvené a ozdobené vajíčko darovalo nejmilejší osobě – proto také zejména u těchto vajec byla nejčastějším ze všech zdobných motivů srdce. I další vajíčka byla především určena pro obdarovávání blízkých osob – v rodině, v kruhu přátel, členům domácnosti i hospodářství. Byl to vždy výraz přátelství, náklonnosti, citu. Někdy byla vajíčka zdobena i nápisy, které mnohdy vyjadřovaly lásku k obdarovanému. Hospodyně shromažďovaly vejce již daleko před Velikonocemi – vždyť jich bylo třeba velké množství.
Na Bílou sobotu si dívky i ženy umývaly obličej ve vodě, do které ponořily okvětní plátky různých květin. Tato lázeň jim měla zajistit krásnou hladkou svěží pleť a bystré oči.
Na Hod Boží se chodí na dopolední bohoslužbu na požehnání jídla – do bílého ubrousku se zabalí „pinca“, tj. domácí velikonoční pečivo, podobně jako v Česku mazance, dále vajíčka, čerstvý tvarohový sýr a mladá cibulka, které se pak na počest Zmrtvýchvstalého Krista jedí buď jako slavnostní snídaně nebo jako rodinný oběd.
V Dubrovníku se v době předvelikonoční a velikonoční realizují různé kulturní, zábavní a náboženské akce pod názvem Velikonoční program (Uskršnji program). Letos slavnostně zahájí na Květnou neděli (5. dubna) Velikonočním trhem v paláci Sponza. Ve všech kostelech města se v ten den budou konat slavnostní bohoslužby. Na Velikonoční středu (8. dubna) se při večerních mších ve všech kostelech Dubrovníka vždy světí olej.
Na Zelený čtvrtek (9. dubna) zorganizuje společnost „Naše děti“ v paláci Sponza tzv. Velikonoční snění. V kostelech se budou konat obřady, příslušející k tomuto posvátnému dni. V pevnosti Revelin začne ve 20 hodin tradiční koncert Dubrovnického symfonického orchestru, tzv. Koncert velikonočnímu půstu, který provede Mozartovo Requiem.
Na Velký pátek (10. dubna) proběhnou v 18 hodin ve všech svatyních města velkopáteční bohoslužby a obřady. V 19 hod. pak vyrazí velkopáteční procesí na svoji pouť ulicemi města.
Na Bílou sobotu (11. dubna) je na 11. hodinu připravena kulturní akce „Dech renesance na Stradunu“, která se bude konat na prostranství před kostelem sv. Blažeje. Večer ve 20 hodin začnou ve všech kostelech velikonoční vigilie.
Na Hod Boží velikonoční (12. dubna) bude v 11 hodin před kostelem sv. Blažeje zahájen zvláštní velikonoční program. Ráno, dopoledne i večer se budou konat slavnostní bohoslužby. V 21 hodin vystoupí v kostele sv. Domina Dubrovnické dechové trio se svým velikonočním koncertem.
Další koncert na počest velikonočních svátků se uskuteční na Velikonoční pondělí (13. dubna) ve 21 hodin v kostele sv. Spasitele, na němž se představí Kvartet Sorkočević s tenoristou Mirjanem Bukmirem.
Velikonoční trhy v paláci Sponza potrvají až do 20. dubna.
Informace:
Turistické sdružení města Dubrovníku (Turistička zajednica grada Dubrovnika): www.tzdubrovnik.hr
publikováno: Dub 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska