Baška na ostrově Krk – s pohárem nejlepšího vína za ztraceným pirátským pokladem


ubytování Chorvatsko

Chcete si užít slunečních paprsků a průzračně čistého moře? Vydejte se do letoviska Baška na ostrově Krk a vychutnejte si slunce, moře i zábavu na jedné z nejkrásnějších pláží světa.
Tato podmanivě krásná 1, 8 kilometru dlouhá písčitá pláž přechází místy do oblázkové. Návštěvníci si ji velmi oblíbili, a tak se znovu a rádi do letoviska Baška na ostrově Krk vrací. Díky příjemně hřejivému písku a pozvolnému vstupu do moře bývá tato pláž vyhledávaná především rodinami s dětmi. Pláž je lemována malebnými kavárničkami a restauracemi. Najdete zde rovněž půjčovnu člunů a šlapadel, o zábavu se postará i blízký tobogán. Letovisko Baška vybízí také k celé řadě sportovních aktivit. Kromě plavání se zde můžete věnovat i plážovému volejbalu, nothern walkingu, minigolfu a v neposlední řadě i turistice. Do letoviska Baška se navíc můžete vydat i se svým chlupatým čtyřnohým kamarádem, čemuž je uzpůsobena část oblasti Zarok, ve které se nachází pláž pro psy.

Dovolená Baška na ostrově Krk

Historie psaná Bašskou dedikační deskou

Turismus se v Bašce rozmohl až na počátku 20. století. Docela první hotel zde stál roku 1906 a byli to právě Češi, kteří navštívili toto letovisko jako první.
Baška je historicky známá zejména díky Bašské desce, která je jednou z vůbec nejstarších písemných památek na světě. Tato deska představuje do kamene vytesané texty, které jsou psány chorvatskou hlaholicí. Bašská deska pochází už z roku 1089 a její obsah se skládá ze dvou částí. V první části desky se píše o tom, jak chorvatský král Zvonimir daroval půdu opatovi zdejšího benediktinského kláštera hlaholitů. Je zde přitom přímo uveden seznam jmenovitých svědků. V druhé části textu je pak vytesán záznam o vybudování kláštera opatem Dobrovitem a jeho desíti bratry.
Právě z Bašky se můžete vydat na celou řadu výletů do historie. Za návštěvu stojí zejména Bašská hlaholská stezka, kterou tvoří procesí monolitů, které znázorňují jednotlivá písmena hlaholské azbuky.

Supy nad kostelem sv. Jana

Pokud vás láká architektura ukrytá v půvabném zátiší, navštivte kostel Sv. Jana nad Baškou z 11. století, který lemují působivé náhrobky. Zajisté vás pak nadchne zdejší výhled směrem na Bašku a okolní hory. Pokud se navíc ke kostelu vypravíte už brzy ráno, je dost možné, že nad hlavami spatříte plachtit velké ptáky – supy bělohlavé.
Přímo z Bašky pak můžete podniknout lodní výlet na další ostrov Kvarnerského zálivu, na ostrov Rab. Zajímá vás podvodní život? Navštivte mořské akvárium v Bašce. Můžete v něm spatřit různé druhy mořských ryb, plžů a korýšů, ale třeba i chobotnice, murénu nebo langusty.
Vypravit se můžete také na návštěvu historického centra města Krk – procházkou po historických hradbách si budete moci užívat podmanivého výhledu na celé město.

ČTĚTĚ:   Soutěž o 5ti denní pobyt v Chorvatsku pro 2 osoby

Ztracený pirátský poklad a poháry vína

Na ostrově Krk se v srpnu koná známý krčský jarmark Lovrečeva, což jsou takové místní slavnosti zábavy, kultury a gastronomie. Vaši pozornost tak upoutají rytíři, kteří budou podstupovat všelijaké souboje, a v přístavu se pak odehraje dokonce i námořní bitva. A zatímco budou zdejší neohrožení piráti hledat dávno ztracený poklad, vy si můžete pochutnat na specialitách krčské kuchyně.
V malém městečku Vrbnik na ostrově Krk se můžete zúčastnit i místních Dnů vína. Víno vrbnických vinařů totiž patří k těm nejvyhlášenějším po celém Chorvatsku.

Dovolená v letovisku Baška

V rytmu chorvatské hudby

Je ještě celá řada lokalit, za kterými se z Bašky na ostrově Krk můžete vydat. Nic vám ale nebrání strávit celou dovolenou výhradně v tomto letovisku a užívat si tak zdejšího klidu a pohodlí. I tady na vás čeká několik zajímavých historických památek s působivou architekturou, kterou zajisté oceníte při procházkách místními křivolakými uličkami. Přes den vám tak přijde vhod příjemný odpočinek na pláži a bujará zábava ve vlnách, zatímco večer se třeba rádi projdete zdejší promenádou a zaposloucháte se do tradiční chorvatské hudby. V Bašce totiž probíhají pravidelné letní rybářské večery, které si vás podmaní tóny místních klasických písní.

Relax i adrenalin pro vaši letní dovolenou

Letovisko Baška na ostrově Krk má tedy opravdu co nabídnout. Můžete se zde kochat nádhernými plážemi omývanými křišťálově čistou vodou, běhat po hřejivě teplém a jemném písku, užívat si dosyta vydatných paprsků slunce a dopřát si i trochu toho gastronomického potěšení ve zdejších malebných restauracích a kavárnách. A až zatoužíte po cestě do minulosti, stačí se rozjet tam, kam je vám libo. Historie na vás dýchne ze všech stran – třeba ve stylovém provedení bitvy námořníků nebo pohledem na Bašku v náručí hor utopenou pod kostelem sv. Jana. A pokud navíc milujete moře a trochu divočejší vlny, věřte, že v Bašce si opravdu přijdete na své. A co jiného než kombinaci adrenalinu a relaxu mnozí z nás od letní dovolené očekávají?

ČTĚTĚ:   Tučepi - jižní Dalmácie

Klidná dovolená v letovisku Baška

 

levné apartmány Baška na ostrově Krk
Ubytování Baška na ostrově Krk

Baška na ostrově Krk – s pohárem nejlepšího vína za ztraceným pirátským pokladem
4.7 (93.33%) 3 hlas[ů]

3 Responses to Baška na ostrově Krk – s pohárem nejlepšího vína za ztraceným pirátským pokladem

  1. Tery Čtenářka Zemanová

    No teď tam musí být na pláži hlava na hlavě :/ Ale Baška je top 🙂 <3

  2. Lulu Čepková

    Treba ísť na Starú Bašku 🙂

  3. Šíma Jiří

    Baška a celý Krk nemá chybu , to je srdeční záležitost…

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner