Cesta do Chorvatska – na co se připravit, co nás čeká a kolik stojí?


ubytování Chorvatsko

Chystáme se poprvé do Chorvatska a jistě se ptáme, co nás tam čeká? Co asi lze zaručit, to je moře a pláže, sluníčko asi nemusí být každý den, ale asi bude. Dál se dá zaručit jiná příroda než u nás, většinou jde o trniska a jehličnaté lesy, ale také někde holé a skalnaté oblasti .

Nechceme být úplně konkrétní, ale najdeme zde oblasti, které nás svou krásou doslova nadchnou, a to nejde o přímoří. To jsou zejména národní parky, jmenujme jediný – Plitvická jezera, kde se natáčely exteriéry slavné řady filmů s Vinetuem.

Druhy ubytování a přibližné ceny

Příprava do Chorvatska je odvislá od toho, jak tam cestujeme. Pokud letíme letadlem a jsme ubytování v některém velkém a drahém hotelu, tak asi vezmeme několik oblečení či garderób na různé příležitosti. V těchto hotelích se konají zábavy a koncerty, i večeře bývá společenskou událostí. V žádném případě si nebereme konzervy s lunch meatem nebo paštiky, zato nové plavky a zlatou kreditku 🙂
Pokud pojedeme na nějaký výlet do některého z národních parků, tak mějme sportovní oblečení a hlavně dobré boty. Také zde jsou některé cesty kamenité. Ceny hotelů jsou různé, ale může jít i o 2 až 6 tisíc Kč za noc a osobu, ovšem se snídaní v ceně. Jsou ale i hotely s nižší úrovní i s nižšími cenami. Níže než 1000 Kč na osobu ve tříhvězdičkovém hotelu se ale nedostanete.

Ještě můžeme upozornit, že si lze zajistit i tzv. luxusní prázdninovou vilu, kde noc může stát osobu i víc jak 5 tisíc korun ale jsou i soukromé domy které pronajímají jejich majitelé a u kterých za takovéto soukromí pro větší počet lidí nezaplatíte více jak 800 Kč na osobu. Ceny v článku uvádíme v hlavní sezoně na přelomu července a srpna. Mimo sezonu, třeba v květnu, se dostaneme i k částkám polovičním.

Pokud jedeme do apartmánu či právě nějakého prázdninového domu které jsou nejčastějším způsobem ubytování, jejich ceny jsou velmi různé. Tady totiž záleží na mnoha okolnostech, zejména na jakém místě objekt stojí. Všeobecně čim blíže moři či nějakému centru (starobylého města), tím více. Ale apartmánů je zde mnoho, vlastně všude, kde se bydlí, na nějaké narazíme. Apartmány jsou zařízené byty, kde je hlavně možnost vaření. Velikostně jsou různé podle počtu osob a rozlohy, a to se také odrazí v ceně.

ceny apartmánu v chorvatskuApartmány jsou dnes v moderních domech, ale někde najdeme i starší objekty s trochou romantiky. Ceny apartmánů vyjdou v luxusních objektech někdy i k tisíc korun na noc a osobu, ale obvyklá cena je kolem 500 Kč, na menších vesnicích se dostaneme i níže. V Chorvatsku se dá i vyjednávat, takže bychom si měli předem prostory prohlédnout (alespoň fotky toho konkrétního apartmánu ve kterém budeme ubytování) a pak teprve jednat o ceně. Apartmán se dá objednat i soukromě přes internet, většina z nich má své stránky nebo je umístěná na stránce nějaké turistické či jiné organizace. Například web UBYTOVÁNÍvCHORVATSKU.cz je největším svého druhu v ČR a domlouváte se o pronájmu přímo s vlastníkem domu bez provize zprostředkovtelům. V apartmánech pak zřídka bývá možnost si zajistit i polopenzi.

ČTĚTĚ:   Navštivte botanické zahrady v Chorvatsku 1

Ubytování v bungalovech a mobilních domech či karavanech a chatkách jsou další možností levnějšího ubytování. Většinou jsou tyto možnosti součástí kempů. Také zde najdeme zařízené prostory minimálně s kuchyňskou linkou, abychom si mohli vařit. V teplech, jaká v Chorvatsku v hlavní sezóně panují, se však stejně moc nevaří, ale někdy i zde je možnost si zakoupit polopenzi. Take v těchto případech najdeme ceny s velkým rozpětím, ale i zde se můžeme dostat k tisícovce za noc, ale také k několika stovkám korun.

Tradičně cesta do Chorvatska je také jízda pod stan do kempu. Tady doporučujeme velkou pozornost předem, protože najdeme kempy, kde můžeme zaplatit, když sečteme všechny položky, stejně tolik jako v apartmánech. Velké kempy jsou ale skvěle zařízené a mimo pokojů nabízejí vše od umýváren, možností vaření a podobně. Na pobřeží najdeme i malé kempy třeba pro několik stanů, kde může být zázemí měně vybavené, ale je tu větší klid. Pokud pojedeme tzv. pod stan, máme na výběr, zda využijeme stanů již postavených nebo si přivezeme stany vlastní. Ve stanových základnách je cena ubytování třeba 320 Kč za noc, ale jinde se můžeme dostat ke 150 Kč.

ceny ubytování v chorvatskuCesta do Chorvatska taky může být za romantickou robinsonádou. Tak se nazývá ubytování na menších ostrovech či opuštěných místech, kde se můžeme cítit jako Robinson Crusoe. Taková ubytování se nacházejí povětšinou na ostrovech a jsou ideální volbou pro mladé páry, které nechtějí být ničím a nikým rušení. Ale jistě si takový způsob najdou i starší lidé či nudisté, ale musí se zde počítat s menší vybaveností a s horším zásobováním. Většinou jde o menší domek či chatku v překrásné přírodě u pláže. Můžeme využít komfortně vybavených apartmánů s moderním vybavením, ale i nejjednodušší chatky se starším zařízením, kde nemusí být ani elektrický proud. Doprava na místo bývá obvykle loďkou či člunem, což zajišťuje majitel objektu. Ceny jsou velmi různé, zase u luxusněji vybavených od tisícovky za noc po několik stovek.

ČTĚTĚ:   Rijeka - Kvarner

Všeobecně o stravování

Chorvatsko je zemí, která žije z cestovního ruchu a je snaha neustále zlepšovat podmínky pro rekreanty a turisty. Pokud nemáme větší zkušenosti a chceme cestovat sami, vyhlédněme si předem raději nějakou známější oblast, kde najdeme všechny základní služby od ubytování přes stravování až ke zdravotnické pomoci. Zde najdeme obchody, kde si můžeme zakoupit základní potraviny. Pokud chceme nakupovat levněji, využijme supermarketů, kde jsou ceny srovnatelné s našimi. Nejdražší zboží bývá obvykle na trzích, ale dá se tu smlouvat. Není proto třeba si brát veškeré potraviny z domova, využijme tady raději možnost nákupu čerstvé zeleniny a ovoce. Obecně je v Chorvatsku dražší pití takže pokud je vás víc a rádi pijete klidně vezměte sebou pár flašek.

Závěr

Než pojedeme do Chorvatska, máme dnes ohromnou možnost si vše prohlédnout předem na internetu, většina ubytovatelů zde má své stránky nebo informace. Ale na druhé straně nechtějme mít vše dokonalé, jsme přeci jen na Balkánu a nechme se unést zdejším koloritem, folklórem a pohodou.


soukromé apartmány chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Cesta do Chorvatska – na co se připravit, co nás čeká a kolik stojí?
5 (100%) 2 hlas[ů]

6 Responses to Cesta do Chorvatska – na co se připravit, co nás čeká a kolik stojí?

 1. Libor Horký

  Pevnost v Dubrovníku fakt nádhera.

 2. Željko Jurišić

  Přijďte na místo, jehož web kamery získal první místo na světě pro krásu, který je spuštěn Daily Mail prohlásil nejkrásnějších pláží Středomoří. Vítejte na Bašce Vodě.

 3. Erica Eri

  Souhlasím.. 😉

 4. Petr Sedláček

  Ubyt. v apartmanu u moře v sezoně se dá sehnat za 50e na noc pro celou rodinu tj.nějakých 1300 kč.Za os. a noc to vyjde na asi 300 kč.

 5. Stáňa Králová

  Baška Voda, Baško Polje opravdu překrásná místa 🙂

 6. Máme rádi CHORVATSKO

  jo jo ono to tak vychází nejlevnější co jde sehnat je za těch 10€ (270 Kč) na osobu a ty lepší místa hned u vody za zhruba 15€ (400 Kč) a samozřejmě výš viz http://www.UvCH.cz

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2016, Kategorie : Magazín