Cesta do Chorvatska 2023


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je oblíbenou destinací pro české turisty, kteří si chtějí užít krásné pobřeží Jaderského moře, historické památky, národní parky a pohostinnost místních obyvatel. Chorvatsko je členem Evropské unie a
také Schengenského prostoru plus od 1. ledna 2023 má společnou měnu Euro . To znamená, že cestování do této země je jednodušší a při cestě nejsou žádné kontroly na hranicích.
Jaké jsou možnosti dopravy do Chorvatska a kolik to stojí?

mapa dálnice v Chorvatsku

Cesta autem do Chorvatska

Cesta autem je nejflexibilnější a nejpohodlnější způsob, jak se dostat do Chorvatska. Můžete si vybrat trasu podle svých preferencí a zastavit se kdekoliv na cestě. Navíc si můžete vzít s sebou více zavazadel a vyhnout se poplatkům za přepravu. Cesta autem z České republiky do Chorvatska trvá asi 8 až 12 hodin podle cílové destinace a aktuální dopravní situace. Nejkratší trasa vede přes Rakousko a Slovinsko a nejdelší přes Německo a Rakousko.

Pokud se rozhodnete jet autem do Chorvatska, musíte počítat s následujícími náklady:

  • Palivo: Cena benzínu v České republice je asi 34 Kč/litr a cena nafty je asi 33 Kč/litr. Cena paliva v Chorvatsku je asi 35 Kč/litr pro benzín a 32 Kč/litr pro naftu. Předpokládejme, že vaše auto má průměrnou spotřebu 6 litrů/100 km a že ujedete celkem 1000 km tam + zpět. Pak budete potřebovat celkem asi 120 litrů paliva, což vás bude stát zhruba 4 080 Kč.
  • Dálniční poplatky: Abyste mohli používat dálnice v Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, musíte si koupit dálniční známky nebo platit mýtné. V Rakousku stojí dálniční známka pro osobní automobily 9,90 EUR za desetidenní platnost. Ve Slovinsku stojí dálniční známka pro osobní automobily 15 EUR za sedmidenní platnost a pokud pojedete přes Maďarsko tak 11,50 EUR.
  • V Chorvatsku se platí mýtné podle ujetých kilometrů a typu vozidla.
    Například mýtné pro osobní vozidlo při jedné cestě po dálnici ze Záhřebu do Splitu stojí zhruba 790 Kč. Můžete také využít elektronický systém mýtného ETC, který vám umožní ušetřit až 22 % z ceny mýtného. Stačí si koupit zařízení ENC za 15 eur a umístit ho do vozu. Mýtné se pak bude odečítat automaticky z vašeho předplaceného kreditu.
ČTĚTĚ:   Recenze: Hotel Neptun - překrasny hotel

Cesta autobusem do Chorvatska

Cesta autobusem je levnější než cesta autem, ale také méně pohodlná a flexibilní. Musíte se řídit jízdním řádem a omezit se na množství zavazadel. Cesta autobusem z České republiky do Chorvatska trvá asi 12 až 16 hodin podle cílové destinace a počtu zastávek. Nejčastější trasa vede přes Rakousko a Slovinsko.

Pokud se rozhodnete jet autobusem do Chorvatska, musíte počítat s následujícími náklady:

  • Jízdenka: Cena jízdenky závisí na délce trasy, typu autobusu a dopravci. Obvykle se pohybuje od 1200 do 1500 Kč za jednu cestu. Můžete si ji koupit online nebo na autobusových nádražích. Některé dopravní společnosti nabízejí slevy pro studenty, seniory nebo skupiny.
  • Stravování: Na cestě autobusem budete potřebovat něco k jídlu a pití. Můžete si vzít s sebou vlastní občerstvení nebo nakoupit na zastávkách. Ceny potravin v Chorvatsku jsou pak podobné jako v České republice a na ceny se můžete podívat v našem článku: Ceny v Chorvatsku

Vlakem do Chorvatska

Cesta vlakem je ekologičtější než cesta autem nebo autobusem, ale také dražší a delší. Musíte si rezervovat místo a dodržovat jízdní řád. Cesta vlakem z České republiky do Chorvatska trvá asi 15 až 18 hodin podle cílové destinace a počtu přestupů. Nejčastější trasa vede přes Rakousko a Slovinsko.

Pokud se rozhodnete jet vlakem do Chorvatska, musíte počítat s následujícími náklady:

  • Jízdenka: Cena jízdenky závisí na délce trasy, typu vlaku a dopravci. Obvykle se pohybuje od 1500 do 3000 Kč za jednu cestu. Můžete si ji koupit online nebo na železničních stanicích. Některé dopravní společnosti nabízejí slevy pro studenty, seniory nebo skupiny.
  • Stravování: Na cestě vlakem budete potřebovat něco k jídlu a pití. Můžete si vzít s sebou vlastní občerstvení nebo nakoupit ve vlakovém bufetu nebo na zastávkách. Ceny potravin ve vlaku jsou vyšší než v obchodech.
ČTĚTĚ:   Promajna u Baška Vody - jižní Dalmácie

Jednou z možností, jak jet vlakem do Chorvatska, je využít přímý spoj společnosti Regiojet, který jezdí třikrát týdně z Prahy do Rijeky, Záhřebu nebo Splitu. Jízdenky na tento vlak stojí od 690 Kč za místo k sezení a od 790 Kč za lůžko v kupé. Vlak nabízí také služby jako wifi, elektrické zásuvky, občerstvení nebo audio průvodce. Na nádražích ve městech Rijeka, Ogulin a Split pak čekají návazné autobusy, které vás rozvezou do dalších chorvatských letovisek za příplatek od 100 do 500 Kč.

Cesta do Chorvatska v roce 2023 může probíhat různými způsoby dopravy, které se liší cenou, pohodlím a dobou cesty. Každý si může vybrat podle svých preferencí a možností. Přejeme vám šťastnou cestu a krásnou dovolenou u moře! Levné ubytování přímo od majitelů apartmánů poptejte na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz


Cesta do Chorvatska 2023
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2023, Kategorie : Chorvatsko