Cesta napříč Istrií – jednodenní výlet


ubytování Chorvatsko

Co všechno můžete zažít během jednoho dne na Istrii? Rozhodně si můžete celý den užívat pláž, slunce a letní radovánky. Pokud však toužíte po trochu akčně stráveném dni, přinášíme vám jeden tip na trasu, během které si za jeden den stihnete užít krásné pláže, navštívit malebná historická města, vypravit se do centra poloostrova, zjistit, kde se daří lanýžům a na čem si kromě vína také Chorvati pochutnávají. Během jednoho dne tak můžete poznat Chorvatsko a jeho obyvatele daleko lépe, než se vám to povede za celou dovolenou.

Tak jako celé Chorvatsko, i pobřeží na poloostrově Istrie je velkým lákadlem pro turisty. Západní pobřeží lemují přímořská města s bohatou historií, z nichž každé vyzařuje svůj jedinečný charakter. Není to však jen pobřeží, které vás může ohromit. Také vnitrozemí Istrijského poloostrova nabízí malebné scenérie i vesnice se svou vlastní slavnou minulostí. Středověké města na kopcích a regionální pochoutky jsou stejně tak důvodem k návštěvě Istrie jako její moře s průzračnou vodou.

Z turistického letoviska Opatija se vydáváme vstříc jednodennímu dobrodružství napříč Istrií.

Za rakijí do města Buzet

O tom, že se v Chorvatsku daří vinné révě a můžete zde ochutnat opravdu jedinečná vína, si štěbetají i ptáci na střeše. O tom, že mají vynikající pálenku, víme také. A právě ve vnitrozemí Istrie se nachází Aura Distillery, kterou můžete navštívit.

Buzet

Ve městě Buzet stojí rodinný podnik, který se zaměřuje na produkci tak, jak to dělali naši předkové, tedy bez konzervačních látek. Tradiční metodou a pouze z přírodních ingrediencí zde vyrábí více než 20 příchutí této chorvatské pálenky. Může mít příchuť oliv, mandlí nebo třeba různých bylinek.

Za lanýži k Paladini

Velice vzácné a žádané houby, které naleznete na talířích těch nejluxusnějších restaurací. Ano, mluvíme o lanýžích. U vesnice Paladini můžete navštívit plantáž, na které cvičení psi vyhledávají lanýže, které rostou pod zemí.

ČTĚTĚ:   Buje - Istrie

Lanýže - pes

Psi čuchají u země a pokud lanýž zavětří, začnou hrabat. Jedná se o velikou vzácnost, za kterou jsou gurmáni z celého světa ochotni hodně zaplatit. Je to nejdražší potravina na světě a je vysoce ceněna jako kulinářská pochoutka. Tvrdí se, že ji používali kuchaři už v době Římské říše. Pekli je nebo vařili v červeném víně a pojídali s olivovým olejem. Později se začali lanýži používat jako vzácné koření do polévek, k pečeným masům, do paštik a salámů.

Úžasné výhledy města Motovun

Cesta po Istrii by rozhodně nikdy mohla být úplná bez toho, aniž byste navštívili hory.

Motovun

Středověké město Motovun sedí na kopci a vypadá jako vršek svatebního dortu. Bylo kdysi chráněno hradbami, které zahrnovaly devět bran a sedm věží. Město bylo za svou existenci obýváno Kelty, Římany a Benátčany. Dnes je domovem asi 1000 obyvatel. Kochejte se procházkou po středověkém historickém centru, navštivte hlavní náměstí horního města, který bylo kdysi obklopené příkopem a padacím mostem. Hlavně si však užijte ty naprosto fenomenální výhledy, který vám město nabízí.

Pobřežní město Poreč

Ekonomika pobřežního města Poreč se hodně opírá o turistický ruch. A návštěvníci se do příjemného chorvatského letoviska velice rádi vracejí. A to především za úžasným koupáním v křišťálově čistých vodách Jadranského moře.

Dalším magnetem může být také historické část, jejíž hlavní dominantou je Eufráziova bazilika. Starověké kachlové mozaiky najdete v celém komplexu: jsou součástí podlahy, stěn i exteriéru. Žádná však není tak působivá jako třpytivá mozaika za hlavním oltářem.

Okouzlující město Rovinj

Náš jednodenní výlet končíme v krásném městě Rovinj, které zasahuje stejně jako Poreč do Jadranského moře. Kdysi dávno býval výběžek ostrovem, avšak v roce 1700 byl kanál mezi jím a pevninou zaplněn a ostrov se tak stal součástí pevniny. Rovinj nabízí neuvěřitelně čisté moře ke koupání, stylové kavárny k posezení a krásné historické centrum k procházení.

ČTĚTĚ:   Výlet do národního parku Krka

Tato jednodenní cesta vám nezabere více než 8 hodin. Vstaňte brzy a nezapomeňte mít nabitý foťák!

 

levné apartmány Rovinj
Ubytování v Rovinj

Cesta napříč Istrií – jednodenní výlet
5 (100%) 1 hlas[ů]

5 Responses to Cesta napříč Istrií – jednodenní výlet

  1. Dagmar Bury

    Za jeden den to nejde

  2. Souhlas; jen malebný Motovun nám zabral dobré čtyři hodiny. Všude je na co koukat, a nemá smysl polítat pět městeček ze den, to prostě oko ani hlava nepobere.

  3. Aleš Trdla

    to je moc pěkný pohled, jenž také= znám z vlastní cesty.

  4. Marie Odstrčilová

    Istrii máme projetou křížem krážem– krása, ale rozhodně těch dní bylo daleko víc.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2017, Kategorie : Chorvatsko