Chorvatsko autobusem – výhody a nevýhody


ubytování Chorvatsko

Řešení dopravy na dovolenou pro Chorvatsko autobusem může být výhodným řešením. Někdo se ale třeba tzv. oklepe a řekne, že autobusem již nikdy! Ale proč? V roce 1997 tam prý jel autobusem a od té doby má z toho hrůzu. Změnily se však nejen časy, ale i způsob dopravy.

Mnohé interiéry autobusů se dnes podobají vybavením více vnitřkům letadla než autobusům před dvaceti lety, jezdí se rychle po dálnicích atd.

Navštívit Chorvatsko autobusem můžeme několika způsoby

Nejjednodušší je zřejmě využít služeb některé cestovní kanceláře a s ní se do Chorvatska v určeném termínu vydat. Cestovní agentury nabízejí své vlastní autobusy pro dopravu do Chorvatska mají svá startovní místa, ale nabízejí i možnost svozů z jiných lokalit.
autobus chorvatsko
Jejich řidiči jsou většinou již velmi zkušení, cestu znají mnohdy zpaměti, takže si umějí poradit se všemi nástrahami cest a s požadavky cestujících. Protože se dnes již jezdí většinou po dálnicích, problémy bývají obvykle jen v místech nějakých prací na dálnici nebo s dopravními nehodami a uzávěrkami kvůli nim.

Autobusy jsou pohodlné a příjemné, nabízejí promítání filmů i jinou zábavu, možnost připojení WIFI atd. Protože jde vlastně o individuální dopravu, jde s vedoucím výpravy projednat i možnost nutného zastavení někde na odpočívadle i mimo plán cesty.

Další možností jsou pravidelné linky

Některé společnosti opravdu nabízejí alternativně využít jejich pravidelnou autobusovou linku do Chorvatska. Je to určitě dobré, ale jen pro někoho, protože to má základní omezení. Hlavně bohužel vyjíždějí jen jednou týdně, obvykle jen v pátek, a výstupní místa jsou jen ve velkých městech. Cesta zpět je pak jen v sobotu. Nabízí se tu však přepych, moderní klimatizované autobusy jsou vybavené WC, bezpečnostními pásy, polohovatelnými sedadly, je zde i promítání filmů z DVD, teplé i studené občerstvení po cestě a další vymoženosti nové doby.

Cena autobusové jízdenky do Chorvatska v jednom směru vychází zhruba okolo 1400 Kč na osobu a zpáteční jízdenka tj. obousměrná kolem 2300 Kč.

Největšími prodejci autobusových jízdenek do Chorvatska jsou JadranExpres, Gumdrop nebo Maxner.

ČTĚTĚ:   Nejlepší písečná pláž Chorvatsko

autobusem do chorvatska
Pokud někdo pořádá soukromý skupinový zájezd, určitě využije některou autobusovou společnost. Podmínky však mohou být různé a je třeba si dobře vybírat.

Autobus pro cestující všeobecně má některé výhody, například je to jízda bez starostí o směr, pohonné hmoty atd., vcelku je i laciná. Oproti autu, ve kterém třeba jedou pouze dva lidi, může být i lacinější. Nejde totiž jen o benzín či naftu, ale i o dálniční známky a mýtné, placené tunely a mosty atd. Cena jízdy autobusem je také daleko vzdálená od vyšších cen letadlem a dokonce i vlakem. Na druhou stranu je zde také možnost určitého pohybu v uličce, zejména děti toho mohou využít, ovšem pozor na obtěžování dalších cestujících. Autobusy zastavují na benzínových pumpách, kde si můžeme doplnit vodu, pokud tomu tak nelze v autobuse samotném, případně si něco dokoupit, ale odskočit si na WC a podobně.

Nuda po cestě

Velkou nevýhodou autobusu je, pokud máme zejména děti, nuda po cestě. Sedět tolik hodin na jednom místě je obtížné i pro dospělého, natož děti. Proto je tu snaha zejména menší děti nějak zabavit. Při hrách bychom ale měli dát opět pozor, abychom opět neobtěžovali ostatní cestující hlukem, běháním po autobuse a podobně. Dnes máme možnost použít sluchátka a hudbu či pohádky poslouchat přes ně, máme počítače a obvykle i s možností připojení WIFI v autobuse.

Jednoduchou a stále zábavnou hrou jsou karty, magnetické šachy, počítání modrých a červených kolem jedoucích aut, tichá pošta atd. Pokud je vtipný vedoucí výpravy, i on může nějaké hry organizovat pro větší skupinu, dál třeba zpívat písničky nebo připravit si různé zábavné kvízy a hrát soutěže o drobné ceny. Cesta pak uběhne daleko rychleji a možná se již budete za pár dní pobytu u moře těšit na cestu zpět domů, jak se opět pobavíte. A pak že cesta do Chorvatska autobusem musí být nuda, stačí se jen dobře připravit.

ČTĚTĚ:   Ceny potravin v Chorvatsku 2015


dovolená chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Chorvatsko autobusem – výhody a nevýhody
5 (100%) 1 hlas[ů]

13 Responses to Chorvatsko autobusem – výhody a nevýhody

 1. Monika Prokopová

  Rozhodně záleží s kým jedete. My cestu busem absolvovali předloni (jezdíme jen dva a řídím jen já, takže jsme chtěli ušetřit a ulevit mi od zodpovědnosti) a už nikdy víc! Jeli jsme linkou, řidiči nabírali cestující (po jednom!) po pobřeží, nakonec zajížděli i do Bratislavy (nikde to nebylo uvedené) – zkrátka, byla z toho úmorná cesta víc než 20 hodin. Myslela jsem že to nepřežiju a to jsem busem procestovala skoro celou Evropu, takže jsem zvyklá… A jednou jel zas manžel za námi k moři později (linkou Ostrava – Dubrovník) a jel jako král, pohodlně a rychle. Takže je potřeba vybrat dobrého dopravce. 🙂

 2. Silvie Čechová

  S autem jste na rozdil od autobusu uplne svobodni.

 3. Martina Gryzová

  Jednou jsme jeli z Chorvatska německým autobusem patrovým. Bylo tam strašně málo mista. Vyšší lidé neměli kam dát nohy a sklopení jen trochu sedadla nemyslitelne. 16 hodin utrpení. Od te doby nemám chuť cestovat autobusem.

 4. Emilie Kyselá

  Jelajsem do Chorvatska autem i autobusem a nedám na autobus dopustit,žádný stres jezdíme s JaDRANEXPRES,pohodlné autobusy,pravidelné zastávky,bezpečná jízda a skvělí řidiči.

 5. Miloslav Štír Schneider

  ani autobusem ani s cestovkou – nejni nad svobodu 🙂

 6. Petr Vrána

  auto vyjde draz nez bus (Y) takze pro 1-2 je vyhodnejsi dat to blbe 5kilo za naftu 😀

 7. Forteza-eu Forteza

  Vím že od června začíná jezdit jedna firma směr Chorvatsko – Slovinsko . Avizuji že bude pro menší skupiny 5-8 lidi, skoro bez omezeni na zavazadla. Cenově stejně jako autobus, odjezdy podle domluvy se zákazníky. Dojezd do Krku nebo Portorože za 8-9 hodin. Sam vždy jezdil autem a vůbec nechápu tak dlouhe cesty autobusem.

 8. Filip Ivan

  ale je to dražší

 9. Silvie Čechová

  Vzdy je neco za neco 😉

 10. Božena Karlová

  Jezdím do Chorvatska autobusem už 16 let a nikdy mi to problém nedělalo. Každé 4 hodiny přestávka a člověk se nemusí nervovat za volantem a přijede k moři fit.

 11. No jeli jsme 3x na Murter s Bošem. Nebýt arogance některých lidí při noční lůžkové úpravě dalo by se to vydržet. Bohužel ač už patřím k pamětníkům 🙂 musím konstatovat, že to byli hlavně důchodkyně bez partnerů. Usurpovaly si místo samy pro sebe a na některé už nezbylo. Jezdily 2 busy. Jeden měl o řadu sedadel míň a byl pohodlný. Druhý byl jak pro sardinky. Řidiči OK, zastávky, všechno dobré, jen to chování některých děs a hrůza! Poslední 3 roky jezdíme pohodlným autem. Řídím jen já, manželka nemá řidičák, ale vzhledem k tomu, že jsem bývalý kamioňák mi to nevadí. Ano je to dražší ale ta svoboda, pohodlí a vše okolo…. jezdíme soukromě bez cestovky a vloni jsme třeba jeli takový trip do Dubrovniku a po jadranské magistrále podél pobřeží zpět, podívali se na Pelješac, kde jsme byli 2 roky předtím, zakotvili potom v Pirovacu – no prostě paráda. Předloni jsme si udělali výlet z Rogoznice do Splitu i jinam. Tohle s autobusem nezažijete. Samozřejmě jezdíme v září mimo sezonu. Neříkám, že už nikdy autobusem nepojedu, ale pokud to půjde budu jezdit autem. Je to na každém. V Itálii v 91′ jsme viděli chudáky turisty s bágly na trávě, protože pro ně nepřijel autobus a do hotelu byli už nalifrovaní jiní hosté. V sobotu večer, s dětmi …no smutný pohled. Ano i auto se může pokazit a potom to stojí jak 2 dovolené ale na to člověk nemůže myslet. To by potom nemohl jezdit nikam. 😀

 12. Ota Mareček

  Filip Ivan Určitě ne o moc. Záleží, jaké máte auto.

 13. Kdo jste zklamaní pravidelnými linkami, tak zkuste YachtBus! Ano, pracuji tam, ale o Velikonocích jsem se s ním svezla do Chorvatska. Oproti konkurenci nabízí pohodlné sedačky polohovatelné i do stran, wifi po celé Evropě a místa u stolečků 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2016, Kategorie : Magazín