Co byste měli vědět před cestou do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Kdo pojedete autem, tak je potřeba znova připomenout, že vyjíždět z ČR v pátek odpoledne nebo navečer opravdu není nejlepší nápad v letní sezóně. Už na výjezdu, hlavně po dobře známé D1 se zaseknete a vaše nervy budou pracovat na plné obrátky. Bohužel dost ubytovatelů v Chorvatsku mění turnusy v sobotu dopoledne, a proto nezbývá nic jiného, než sednout do auta tak, abychom jeli přes noc a dopoledne dorazili do cílové destinace. Ovšem ne každý rád jede v noci.
Lepším řešením je vyjet alespoň o den dřív, najít si na jednu noc ubytování na cestě a odpočatí vyrazit na zbytek cesty druhý den. Co takhle po cestě navštívit Plitvická jezera.
plitvická jezera

No a pak je varianta buď se domluvit s domácími na jiném dni začátku ubytování nebo oželet alespoň půl dne a dorazit do cíle místo ráno, tak odpoledne. To byste vyráželi z ČR brzo ráno, pojedete ve dne za světla a před cestou se alespoň trochu vyspíte, ale sobota bývá katastrofická celý den. Je to na vás. Nám se vždy vyplatilo vyrazit v neděli podvečer nebo kdykoliv v týdnu.

Další nepříjemnou dobou je začátek letních prázdnin, kdy se do Chorvatska doslova stěhuje půlka národa. A nejen Češi, ale i Slováci, Poláci, Němci. Tak to bývají dálnice také dost přetížené. V polovině prázdnin se zase stěhují do Chorvatských letovisek Němci a Italové, kterým se mění dovolenková doba. Je dobré si zjistit, který den to bývá a k tomu nám pomůže kalendář, který vydává každý rok Chorvatské motoristické sdružení a ukazuje ve které dny se očekává zvýšený nebo velmi zvýšený provoz.
kdy jet do chrovatska
Takže mrkněte na kalendář kdy nejet do Chrovatska a vyhněte se červeně označeným dnům.

Zkrátka plánování nejen dovolené, ale dobrého času výjezdu se vám rozhodně vyplatí. Je lepší tomu věnovat čas předem, než se pak stresovat při jízdě na přeplněné dálnici a čekáním na hranicích. A to platí i při cestě zpět. Kudy jet do Chrovatska vám nejlépe poradí prostě navigace od Googlu ve vašem telefonu nebo aplikace Waze, které vám i během cesty navrhnou případné změny trasy pokud se před váma stane něco neočekávaného.

ČTĚTĚ:   Ostrovy lošinjské skupiny získávají novou image

Zkrátka cesta za blankytně modrým a teplým mořem má občas svá úskalí.
Hlavně mějte v autě dostatek pitné vody. To je základ. A pak pochopitelně hlídejte, aby vaše autíčko mělo dostatek pohonných hmot. Ono dnes je dostatek čerpacích stanic, ale když se uvízne v zácpě a poskakuje se na dvojku, pohonné hmoty rychleji mizí.
kamery chorvatsko
Jak vypadají aktuálně cesty v Chorvatsku se můžete vždy podívat přes online webkamery chorvatského auto klubu.

Další taková dobrá rada je, před cestou si udělat seznam věcí, které chcete mít s sebou. No a pak balíme a odškrtáváme ze seznamu. Vyplatí se to, alespoň nic nezapomenete. I když všechno se dá dnes koupit na místě, takže když vyrazíte i jen s peněženkou, plavkami a ručníkem bude to stačit. Všude pak najdete Lidl, Pepco apod.

No a než nastartujeme auto, všichni si zkontrolují doklady a peníze. Základní věc. Dojet na hranice ve Slovinsku a zjistit, že nemám pas nebo občanku, to není dobré zjištění. To musíte uznat.

Dálniční známky na cestě do Chorvatska Platnost Cena v EUR
Rakousko 10 denní 9,2 €
Rakousko 2 měsíční 26,8 €
Slovensko 10 denní 10 €
Slovensko Měsíční 14 €
Maďarsko 10 denní 11,50 €
Maďarsko Měsíční 16 €
Slovinsko Týdenní 15 €
Slovinsko Měsíční 30 €

Taky je fajn pár dní před cestou mrknout na internet, jaké je v cíli naší cesty počasí a hlavně, jaká je předpověď. Jasně, v Chorvatsku bývá o prázdninách krásně, ale stává se i to, že pár dní není zrovna příjemně a hodí se mít s sebou deštník a taky něco teplejšího na sebe, jako třeba mikynu, svetr a dlouhé kalhoty. Pokud to nepoužijete, dobře pro vás. Pokud to nebudete mít a ochladí se, příjemné to není.

Všichni také vozíme v autě lékárničku, ale dobré je doplnit jí před cestou lékem na teplotu, na bolest hlavy nebo zubů. Nepřejeme si tyto situace, ale chceme na ně být raději připraveni.
Jinak v Chorvatsku funguje dobře zdravotnictví, ve větších i menších městech najdete lékaře i zubaře. A síť lékáren je tam také.

ČTĚTĚ:   Split – splitské festivalové léto
Dálniční poplatky v Chorvatsku Cena v EUR
Slovinská hranice Záhřeb 7 €
Maďarská hranice Záhřeb 7 €
Záhřeb Rijeka 10,30 €
Záhřeb Zadar 18 €
Záhřeb Šibenik 22,70 €
Záhřeb Split 26,80 €
Záhřeb Makarská 30,20 €

písečná pláž Chorvatsko
Samozřejmě, že kdo jede s dětmi, vybaví se podle věku dětí. Chorvatsko je rodinná destinace. No a když jsme u dětí, pro ty nachystejte podle věku do auta dostatek zábavy. Cesta je dlouhá a není nic horšího, než když dítě kňourá a neustále se ptá: „kdy už tam budeme?“ Řidič pak zbytečně zrychluje a nemusí to být zrovna bezpečné. Na tohle se nám osvědčila jízda přes noc, všichni se vyspí kromě řidiče a ten se prospí pak na pláži, jen ho nezapomeňte namazat a otáčet nebo umístit do stínu 🙂

Hlavně si s sebou zabalte dostatek dobré nálady, jeďte v klidu a s rozvahou a těšte se na krásnou dovolenou u moře v Chorvatsku.


levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Co byste měli vědět před cestou do Chorvatska
5 (100%) 3 hlas[ů]

6 Responses to Co byste měli vědět před cestou do Chorvatska

 1. Radim Oktábec

  Jezdim na noc pres Madarsko…sice delsi, ale stojim na tom celou cestu jak na rejci.

 2. Tereza Šmoldasová

  Jezdíme už 5 let přes Maďarsko, máme to i blíž, jsme z Frýdku 🙂 A hlavně ten neskutečný posun v krásných nových cestách! A ta nádherná příroda!

 3. Stanislava Horváthová

  Tereza Šmoldasová no z Prahy delší

 4. Radoslav Klein

  Jezdíme v úterý na noc přes Maďarsko a super, nikde nikdo

 5. Stanislava Horváthová

  Jitka Novotná Hamplová také jezdím ve 3,30 z Prahy

 6. Jitka Novotná Hamplová

  Stanislava Horváthová my jsme z okresu Litoměřice. Tak to právě jezdíme v tady tu dobu.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2020, Kategorie : Aktuality z Chorvatska