Crikvenica – perla pobřežního Kvarneru


ubytování Chorvatsko

Kvarner je část Chorvatska, která patří mezi velmi oblíbené cíle českých turistů především díky relativně krátké vzdálenosti od našich hranic. Navazuje na Istrijský poloostrov a patří pod ní pevninská část, která zahrnuje Kvarnerskou riviéru a pobřeží Kvarnerského zálivu. Součástí Kvarneru je také skupina Kvarnerských ostrovů v Jaderském moři.

My vás dnes zveme do příjemného letoviska Crikvenica, které leží právě na pobřeží Kvarnerkého zálivu a představuje jedno z nejvýznamnějších center v této oblasti. Můžete očekávat příjemné podnebí, krásnou pláž vhodnou také pro děti, dobré restaurace, zábavný noční života a spoustu možností pro vaše sportovní aktivity.

Crikvenica a turistický ruch

Oblíbené letovisko Crikvenica leží přibližně 37 km na jihovýchod od Rijeky. Místní obyvatelé se věnují farmaření, rybolovu a pěstování zeleniny, ale také cestovnímu ruchu, který zde má dlouhou tradici.

Turistický ruch se soustřeďuje podél Crikvenické riviéry, která se táhne na severu od Jadrova po Selce na jihu. Turismus se v této oblasti začal vyvíjet od 19. století, kdy byl vybudován přístav, první hotel a pláž.

Crikvenica

Mezi první a druhou světovou válkou bylo město Crikvenica velmi oblíbené mezi českými turisty a také několik hotelů mělo české majitele, kteří se soustředili především na rodinné dovolené. V posledních dvou dekádách zde vzniklo několik léčebných zařízení a sanatorií, které slouží pro rehabilitace, léčení dýchacích orgánů a revmatismu.

Původ názvu města

Nejstarší částí je vrch Kotor, který byl osídlen v období starověkého Říma. Původně zde stála vojenská základna Ad Turres, která byla s příchodem Chorvatů přejmenované na Kod tor. V roce 1776 město vyhořelo a znovuobnovená obec dostala název Cirkvenica, který je odvozen od slova crikva, což znamená kostel. V roce 1412 zde místokrál Dalmácie a Chorvatska, Nikola Frankopan, postavil klášter patřící k vedlejšímu kostelu, který se právě stal námětem pro název.

ČTĚTĚ:   Dubrovník

Pláž s modrou vlajkou

Vyhlášenou pláž najdete při ústí potoka Dubračina, která stojí za vzniklými nánosy písku. Oblast má mírné podnebí a je turisticky vyhledávanou oblastí.

Crikvenica

Gradska plaža je centrální oblázková pláž Cirkvenice, na kterou se platí vstup, ale představuje ideální místo pro rodiny s dětmi díky pozvolnému přístupu do moře. Je vyznamenaná Modrou vlajkou, tudíž si zde můžete užívat čistotu a veškerou vybavenost. Je považovaná za jednu z nejkrásnějších na severním Jadranu. Je dlouhá přibližně jeden kilometr. Pláž je také přizpůsobena pro tělesně postižené návštěvníky, pro které je zde speciálně upraven vstup do moře.

Najdete zde dětský koutek s hřištěm, dospělí si mohou užívat volejbalové hřiště a nebo si zahrát stolní tenis.

Součástí vybavenosti jsou kavárny, restaurace i stánky s rychlým občerstvením. Čisté a krásné moře je samozřejmostí. Spolehlivě zde funguje i záchranná služba a přímo na pláži stojí malá ambulance.

Crikvenice nabízí zábavu, kulturu a pohodu

Město Crikvenica je krásné, upravené a udržované. Najdete zde několik parků a svůj čas můžete trávit na příjemných promenádách. Nabízí spoustu zábavy, která se v době sezóny soustředí do oblasti hlavní pláže. Kluby, diskotéky a noční bary a také restaurace, kavárny a vinárny.

Crikvenica

Máte-li rádi aktivní dovolenou, v Crikvenici se nudit nebudete. Projeďte si oblast na kole nebo se věnujte vodním sportům. Vyzkoušet můžete jízdu na vodním skútru, vodní lyže nebo potápění.

Ve městě můžete navštívit i historické památky, jako je například klášter Pauline, který ukrývá všechny cenné artefakty odhalující historii města. Zajímavou podívanou může být také starý mlýn Tos, kde se zpracovával olivový olej. Krásné jsou kostely Nanebevzetí panny Marie nebo sv. Antun.

Vyhlášené akvárium

Pokud vám počasí nebude zrovna přát nebo budete mít náladu na něco jiného než koupání a posedávání v kavárně, vydejte se do mořského akvária.

ČTĚTĚ:   Do teplíčka a za mořem ! HNED TEĎ a levně!

Můžete tu pozorovat středomořskou flóru a faunu. Součástí objektu je 20 nádrží a akvárií, ve kterých si plavou jak ryby z Jadranu, tak i tropické druhy druh z Indonésie nebo Havaje. Pozornost na sebe tradičně strhávají oblíbené piraně a zakoupit si můžete krásné mušle jako suvenýr nebo dárek od moře.

Kulturní tradice a tipy na výlety

Pokud sem vyrazíte koncem srpna nebo začátkem září, můžete si užít Rybářský týden. Pokud ne, nezoufejte. V průběhu celé sezóny se ve městě konají různé módní přehlídky, venkovní kulturní akce a průvody.

Budete-li mít chuť na výlet, vyrazte do Rijeky nebo Opatije za historií, kulturou a jinými plážemi. Dovolenou vám může zpestřit také pěkný jednodenní výlet na ostrov Krk, Cres nebo Rab.


levné apartmány Crikvenica
Ubytování v Crikvenici

Ohodnoťte

4 Responses to Crikvenica – perla pobřežního Kvarneru

 1. Renka Magulová

  Crikvenica pekna plaz ale iba ta platena bola som

 2. Anna Zahradníčková

  znám toto město,super moře a rádi se tam vracíme na dovolenou…

 3. Pavlína Trutmanová

  souhlasím a přelidněno

 4. Lenka Duchoslavová

  Byli jsme nekolikrat 😉

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2017, Kategorie : Chorvatsko