Dopravní uzel do dalších destinací – Záhřeb


ubytování Chorvatsko

Záhřeb (Zagreb, Agram) je hlavním městem Chorvatska, které čítá asi 800 000 obyvatel. Nachází se v Záhřebské župě a má sedmnáct městských částí. Toto město je sídlem vlády, parlamentu i arcibiskupství, úřadujícím starostou je v současné době Milan Bandić.

Záhřeb má rovněž několik vysokých škol a je důležitým dopravním uzlem mezi Jaderským mořem a střední Evropou, nachází se zde totiž dálniční i železniční křižovatka. Náboženské složení hlavního města sestává především z přísně ortodoxních katolíků, Chorvaté vůbec si velmi potrpí na správě kostelů i na údržbě hřbitovů, jejich hroby jsou zdobeny přemírou kytic a cizince zde, tak jako v kostelích, kam se ve většině případech musí vstupovat na boso, jen neradí vidí.

Co se týče historie Záhřebu

První písemná zmínka o osídlení této oblasti pochází z roku 1094. Toho roku totiž maďarský král Ladislav založil nedaleko dnešního Kaptolu biskupství, kdy zároveň prvním biskupem jmenoval Čecha jménem „Duch“. Obchodní osada Gradec (dnešní Horní město) zase vzniklo na nedaleké vyvýšenině, oddělené potokem Medveščak (také název hokejového klubu). Mongolská invaze v roce 1242 s sebou přinesla krále Bélu IV., který město prohlásil za královské. Od roku 1526 pak v Uhrách i Chorvatsku panovali Habsburkové.

ZáhřebV roce 1607 v hlavním městě založili jezuité kolej, která se stala předchůdcem dnešní Záhřebské univerzity, načež se Záhřeb stal sídlem chorvatského tzv. bána („místokrále“) a církevní Kaptol a politické centrum Gradec stály jako dvě opevnění proti sobě.

Mimo tato opevnění pak v jižním směru vzniklo Dolní město, kam se přesunul řemeslný a obchodní život. Až v roce 1850 pod vedením bána Jelačiče se Kaptol a Gradec spojily v jeden, načež bylo město několikrát postiženo požárem a morem. Ovšem až rok 1860 nás přibližuje k dnešku, přišla totiž železnice a mezi novým nádražím a starou částí města začala vznikat i měšťanská výstavba. Záhřeb se začal rozrůstat a tím začal rozrůstat i jeho vliv. Nicméně jako boží rána z nebes přišlo o dvacet let později velké zemětřesení, které poškodilo krom mnoha novostaveb i katedrálu, která vyžadovala rozsáhlou obnovu…

ČTĚTĚ:   Kam do Chorvatska a které letovisko vybrat?

Flickr (Miroslav Vajdic)

ubytování Záhřeb
Levné apartmány v Záhřebu

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Magazín