Dubrovník a Split: které město je lepší pro dovolenou?


ubytování Chorvatsko

Dubrovník a Split jsou nejnavštěvovanější a nejoblíbenější velká města v Chorvatsku. Turisté se často ptají, jaké z nich je lepší pro dovolenou. Pro mnohé milovníky a pravidelné návštěvníky Chorvatska je to otázka, na niž nelze odpovědět. Pokud vás to ale zajímá, nebo se právě rozhodujete, do jaké z těchto destinací vyrazit na letní dovolenou, rozhodně čtěte! Přestože jsou obě města šampióny cestovního ruchu, každé z nich je specifické a přitahuje jiný typ lidí.

Dubrovník

Dubrovník je nazýván „Perlou Jadranu“. Máme ho tu od 7. století, kdy ho založili Řekové. Split je rušná metropole, jejíž historie sahá do 3-2. století před naším letopočtem, kdy byl naopak založen jako řecká kolonie. Obě města zažila bouřlivou historii, která nese odkazy do dnešních dnů. Dubrovník je stále obklopen středověkými obrannými zdmi, Split se chlubí překrásným Diokleciánovým palácem starým 1700 let. A teď babo raď! Kam se vydat? Kde strávíte lepší dovolenou?

Dubrovník okouzlí každého, na své si přijde hlavně bohatá klientela

Dubrovník můžete snadno vnímat jako město luxusu. Najdete tu spoustu 5hvězdičkových hotelů i přepychové vily. Město přitahuje i velmi náročné turisty, kteří si potrpí na opulentnost. Jsou tu hotely takových značek jako je Excelsior, Sun Gardens, Roxos nebo Hilton Imperial. Na druhou stranu soukromého ubytování v centru mnoho nenajdete. A pokud ano, zapomeňte na výtahy a připravte se na hromadu schodů. To budete muset zamířit mimo centrum, ale bez taxíků nebo Uberu to tady nedáte!

Split

Split je zaměřen na větší spektrum turistů

Split, co se týče luxusu, za Dubrovníkem mírně pokulhává. Najdete tu například hotel Ambasador nebo 4hvězdičkový hotel Amphora. V roce 2022 má být sice otevřen nový hotel Marjan, ale oproti Dubrovníku, je to pořád celkem „bída“. 5Hvězdičkový hotel tu nenajdete. Nejbližší je Le Maridien Lav v nedaleké Podstraně anebo v Bačvici Hotel Park.

ČTĚTĚ:   Závody lodí na řece Neretvě - Neretvanský maratón 2009

Svou dovolenou ale můžete oproti tomu strávit v centru v hotelech, které nenesou mnoho hvězd, za to se dokážou blýsknout svou dlouhou historií. Na druhou stranu ti, co preferují soukromé apartmány, tady mají i v centru z čeho vybírat!

Pláž Cava Dubrovník
Pláž Cava, Dubrovník

Městské pláže jsou fajn, obě však mají své ALE

Pojďme se nyní podívat vodě. Ve Splitu se za 10 minut chůze z centra dostanete na veřejnou pláž Bačvice, která je tvořena pískem a nabízí překrásné výhledy na okolí. Večer se ale místo proměňuje v centrum zábavy a nočního života, který se zde táhne až do ranních hodin. Není to tedy úplně ideální pro romantické procházky. V Dubrovníku máte také městskou pláž – Banje. Má výhled na hradby a přístav. Je to jedinečné místo k plavání, ale pozor, je tu hlava na hlavě a na volné lehátko raději rovnou zapomeňte!

Naštěstí ale městské pláže nejsou v těchto městech jediné místo, kde si můžete užívat vodní radovánky. V okolí obou měst jsou krásná místa k plavání a trávení celého dne u moře.

Split

Za bary jedině do Splitu. Unikát má ale Dubrovník!

Pokud jste mladí a neklidní, noční Dubrovník vás bude nudit. Užijí si to tu především ti, kteří si rádi zajdou na skleničku nebo na večeři. Bujaré večírky se tu zkrátka nekonají, až na jedno místo – Kulturní klub Revelin. Najdete ho jak jinak, než ve staré pevnosti a buďte si jisti, že atmosféra tady je vážně naprosto jedinečná. Jiný klub tu ale nenajdete. Oproti tomu ve Splitu to pulzuje až do rána a najdete tady spoustu barů, diskoték a klubů. Split by se dal nazvat Mekkou noční zábavy v Dalmácii!

Za Michelinem do Dubrovníku, na dalmatské kuchyni si pochutnáte ve Splitu!

V obou městech najdete spoustu špičkových restaurací. V Dubrovníku máte jen trochu větší možnosti. Je tu 10 restaurací doporučených Michelinem a jedna restaurace, která nese Michelinskou hvězdu. Ve Splitu taková není žádná a navštívit tu můžete 5 restaurací doporučených Michelinem. To ale neznamená, že by byl Split horší! V mnoha podnicích si tady perfektně pochutnáte například na klasické dalmatské kuchyni!

ČTĚTĚ:   Neuvěřitelné Chorvatsko: dalších 10 věcí o Chorvatsku které vás ohromí

Tak co, máte už jasno v tom, které město je pro vás „přátelštější“?


levné apartmány Split
Ubytování ve Splitu

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2021, Kategorie : Chorvatsko