DUBROVNÍK – perla Jadranu v dokumentu na VIASAT


ubytování Chorvatsko

Světové dědictví , jedno z nejkrásnějších chorvatských míst, oblíbená turistická destinace – to vše je Dubrovník. Všichni o něm víme, ale kdo z nás zná blíže jeho historii? Proč je toto město obehnané dvoukilometrovými, vysokými hradbami? Kdo za nimi žil a před kým ho chránily? S příběhem tohoto nádherného města se můžete seznámit v novém chorvatském šestidílném seriálu Dubrovník: Republika, který vysílá TV stanice VIASAT HISTORY každou středu od 3. května ve 21:00 hod.
DUBROVNÍK – perla Jadranu v dokumentu na VIASAT
V jadranské oblasti, na území dnešního města , se kdysi rozkládala Dubrovnická republika zvaná Ragusa. Její trvání nebylo vůbec krátkodobou záležitostí, tato státní forma byla platná více jak půlstoletí, od poloviny 14. století až do počátku 19.

V Evropě představovala důležité obchodní centrum, námořnickou velmoc, ale i centrum inteligence, pokroku, svobody a demokracie. Republika razila heslo: „Svoboda se nedá koupit za žádné zlato!“ a z její doby vzešli takoví chorvatští velikáni, jako byl spisovatel Marin Držić anebo vědec Ruðer Bošković, který ovlivnil vývoj přírodních věd osmnáctého století.
DUBROVNÍK – perla Jadranu v dokumentu na VIASAT
Mohutné městské hradby, za nimiž žilo v době největšího rozmachu města až 6000 lidí, po staletí spolehlivě bránili město před nepřáteli. Právě zde byla vybudována jedna z prvních kanalizaci v Evropě a ta funguje dodnes.

– Dubrovnická republika uznala jako první USA coby samostatný stát.
– 150 let před Anglií a 450 let před USA přijala zrušení otroctví.
– Vybudovala první karanténu na světě.
– První sirotčinec na světě byl založený právě v .
– Vzniklo zde jedno z nejstarších arboret na světě.
DUBROVNÍK – perla Jadranu v dokumentu na VIASAT
Tyto a mnohé další skutečnosti Dubrovníku vysloužily právem evropský obdiv a uznání.
Rozkvět a rozmach však s sebou přinášel i odvrácenou stránku svobody a demokracie. V 17. století začaly společnost trápit problémy s alkoholem, vznik nevěstinců a pokles morálky. Následně město dostalo tvrdou ránu od přírody a během zemětřesení, které město zasáhlo, zahynula většina jeho obyvatelstva. Tato tragická událost započala postupný úpadek republiky, tak jak ji lidé znali.

Všechny tyto události se podepsaly na charakteru města, z jehož ulic i dnes můžete intenzivně cítit a vnímat historii utvářenou po dlouhá staletí.

Příběhy o životě v republice Dubrovník můžete shlédnout v seriálu Dubrovník – Republika na Viasat History


DUBROVNÍK – perla Jadranu v dokumentu na VIASAT
Ubytování v Dubrovníku

DUBROVNÍK – perla Jadranu v dokumentu na VIASAT
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2017, Kategorie : Aktuality z Chorvatska