DUBROVNÍK – perla Jadranu v dokumentu na VIASAT


ubytování Chorvatsko

Světové dědictví UNESCO, jedno z nejkrásnějších chorvatských míst, oblíbená turistická destinace – to vše je Dubrovník. Všichni o něm víme, ale kdo z nás zná blíže jeho historii? Proč je toto město obehnané dvoukilometrovými, vysokými hradbami? Kdo za nimi žil a před kým ho chránily? S příběhem tohoto nádherného města se můžete seznámit v novém chorvatském šestidílném seriálu Dubrovník: Republika, který vysílá TV stanice VIASAT HISTORY každou středu od 3. května ve 21:00 hod.
Dubrovník
V jadranské oblasti, na území dnešního města Dubrovník, se kdysi rozkládala Dubrovnická republika zvaná Ragusa. Její trvání nebylo vůbec krátkodobou záležitostí, tato státní forma byla platná více jak půlstoletí, od poloviny 14. století až do počátku 19.

V Evropě představovala důležité obchodní centrum, námořnickou velmoc, ale i centrum inteligence, pokroku, svobody a demokracie. Republika razila heslo: „Svoboda se nedá koupit za žádné zlato!“ a z její doby vzešli takoví chorvatští velikáni, jako byl spisovatel Marin Držić anebo vědec Ruðer Bošković, který ovlivnil vývoj přírodních věd osmnáctého století.
dokument Dubrovník Viasat
Mohutné městské hradby, za nimiž žilo v době největšího rozmachu města až 6000 lidí, po staletí spolehlivě bránili město před nepřáteli. Právě zde byla vybudována jedna z prvních kanalizaci v Evropě a ta funguje dodnes.

– Dubrovnická republika uznala jako první USA coby samostatný stát.
– 150 let před Anglií a 450 let před USA přijala zrušení otroctví.
– Vybudovala první karanténu na světě.
– První sirotčinec na světě byl založený právě v Dubrovníku.
– Vzniklo zde jedno z nejstarších arboret na světě.
historie Dubrovník
Tyto a mnohé další skutečnosti Dubrovníku vysloužily právem evropský obdiv a uznání.
Rozkvět a rozmach však s sebou přinášel i odvrácenou stránku svobody a demokracie. V 17. století začaly společnost trápit problémy s alkoholem, vznik nevěstinců a pokles morálky. Následně město dostalo tvrdou ránu od přírody a během zemětřesení, které město zasáhlo, zahynula většina jeho obyvatelstva. Tato tragická událost započala postupný úpadek republiky, tak jak ji lidé znali.

ČTĚTĚ:   Další ocenění pro pláž Zrće na ostrově Pag

Všechny tyto události se podepsaly na charakteru města, z jehož ulic i dnes můžete intenzivně cítit a vnímat historii utvářenou po dlouhá staletí.

Příběhy o životě v republice Dubrovník můžete shlédnout v seriálu Dubrovník – Republika na Viasat History


levné apartmány Dubrovník
Ubytování v Dubrovníku

DUBROVNÍK – perla Jadranu v dokumentu na VIASAT
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2017, Kategorie : Aktuality z Chorvatska