Festival ústřic na poloostrově Pelješac


ubytování Chorvatsko

O poloostrově Pelješac jsme vám již několikrát psali. Také jsme zmínili město Ston, které je zajímavé především dlouhou kamennou zdí. Táhne se zde v délce 5,5 kilometrů a často se jí přezdívá Evropská čínská zeď. Jedná se prý o druhý největší obranný systém hned po Velké čínské zdi!

Nyní tuto oblast opět navštívíme. Je to totiž právě tady, kde brzy vypukne očekávaný festival ústřic! Máte-li tuto pochoutku rádi a disponujete-li několika dny volna, vypravte se sem a zažijete nezapomenutelné zážitky!

Ústřice: jedním milované, druhým zatracované

Městečko Mali Ston je kromě jiného známé jako domov ústřic v Chorvatsku. V České republice i jinde po světě se jedná o luxusní pochoutku, kterou však ne všechny chuťové buňky ocení. Pro někoho neobyčejná lahůdka, pro jiného sliz bez chuti. Často bývají ústřice kvůli své specifické chuti přirovnávány k britské pomazánce „marmite“ – lepkavé hmotě vyráběné z kvasnicového extraktu. Stačí jedno ochutnání a už víte, zda ji budete milovat nebo nenávidět. Málokdy totiž existuje něco mezi a těžko si na tento pokrm, pokud vám hned napoprvé nechutná, „časem zvyknete“.

Dejte si říct: mají prý afrodiziakální účinky!

To, že mají ústřice afrodiziakální účinky, se traduje už dlouhá léta. Proto bývají často součástí romantických večerních menu v luxusních restauracích. Schválně si všimněte příští rok na Valentýna, jaké speciality nabízí ty nejlepší restaurace v Praze nebo ve vašem okolí. Určitě tam ústřice najdete!

ústřice

Tradiční festival v domově ústřic, Mali Ston

Právě v chorvatské a celkem nenápadné obci Mali Ston se produkují ústřice světové třídy. Pokud tedy chcete ochutnat opravdu to nejlepší, mělo by být toto městečko vaší cílovou destinací 17. 3. Gastrofestival začíná v 11 hodin dopoledne na pobřeží, tak to neprošvihněte!

Kromě ochutnávky ústřic, budou mít návštěvníci tohoto každoročního festivalu, který je zároveň oslavou sv. Josefa, možnost ochutnat mušle a jiné měkkýše společně s vynikajícími víny z poloostrova Pelješac.

Nezapomeňte, že se jedná o jižanskou zemi. Kromě jídla a luxusního pití je tedy na celý den připraven program a zábava až do nočních hodin. Návštěvníky čeká folklórní představení a dalmatská hudba v ulicích, a to přes den i večer.

Tradice chovu ústřic v Chorvatsku

Mali Ston má velmi dlouhou tradici v chování ústřic. Ústřice ze Stonu se chovají v zátoce Mali Ston a již v roce 1936 získaly Velkou cenu a zlatou medaili na mezinárodní výstavě v Londýně.

ústřice, Ston

První psané dokumenty, kde je chov ústřic zmíněn, nás zavedou až do doby Dubrovnické republiky. Záznamy ze 17. století poskytují detaily o produkci ústřic, o jejich sbírání a následném prodeji. Jiné dokumenty, tentokrát z 18. století, popisují proceduru, která se musela dodržovat, aby došlo k udělení koncese na chov ústřic.

Během druhé světové války mnoho soukromých firem odešlo. První veřejná společnost pro chov měkkýšů vznikla v roce 1946 v zátoce Bristina. Na konci 80. let 20. století představovala chorvatská produkce 2 000 až 3 000 tun mušlí a 1,5 milionu kusů ústřic za rok!

Ústřice se konzumují čerstvé, v syrovém stavu, což je právě to, co mnoha lidem může vadit, a servírují se na ledě společně třeba s citronem. Mohou být také součástí salátů nebo koktejlů či se s nimi můžete setkat v sendviči.

Jste milovníkem luxusních ústřic a ochutnali jste už ty chorvatské? Napište nám!

 

levné apartmány Ston
Ubytování ve Stonu

Festival ústřic na poloostrově Pelješac
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2018, Kategorie : Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split