Festival ústřic na poloostrově Pelješac


ubytování Chorvatsko

O poloostrově Pelješac jsme vám již několikrát psali. Také jsme zmínili město Ston, které je zajímavé především dlouhou kamennou zdí. Táhne se zde v délce 5,5 kilometrů a často se jí přezdívá Evropská čínská zeď. Jedná se prý o druhý největší obranný systém hned po Velké čínské zdi!

Nyní tuto oblast opět navštívíme. Je to totiž právě tady, kde brzy vypukne očekávaný festival ústřic! Máte-li tuto pochoutku rádi a disponujete-li několika dny volna, vypravte se sem a zažijete nezapomenutelné zážitky!

Ústřice: jedním milované, druhým zatracované

Městečko Mali Ston je kromě jiného známé jako domov ústřic v Chorvatsku. V České republice i jinde po světě se jedná o luxusní pochoutku, kterou však ne všechny chuťové buňky ocení. Pro někoho neobyčejná lahůdka, pro jiného sliz bez chuti. Často bývají ústřice kvůli své specifické chuti přirovnávány k britské pomazánce „marmite“ – lepkavé hmotě vyráběné z kvasnicového extraktu. Stačí jedno ochutnání a už víte, zda ji budete milovat nebo nenávidět. Málokdy totiž existuje něco mezi a těžko si na tento pokrm, pokud vám hned napoprvé nechutná, „časem zvyknete“.

Dejte si říct: mají prý afrodiziakální účinky!

To, že mají ústřice afrodiziakální účinky, se traduje už dlouhá léta. Proto bývají často součástí romantických večerních menu v luxusních restauracích. Schválně si všimněte příští rok na Valentýna, jaké speciality nabízí ty nejlepší restaurace v Praze nebo ve vašem okolí. Určitě tam ústřice najdete!

ústřice

Tradiční festival v domově ústřic, Mali Ston

Právě v chorvatské a celkem nenápadné obci Mali Ston se produkují ústřice světové třídy. Pokud tedy chcete ochutnat opravdu to nejlepší, mělo by být toto městečko vaší cílovou destinací 17. 3. Gastrofestival začíná v 11 hodin dopoledne na pobřeží, tak to neprošvihněte!

ČTĚTĚ:   Na festivalu Tourfilm byl oceněn spot "Čísla" Chorvatského turistického sdružení

Kromě ochutnávky ústřic, budou mít návštěvníci tohoto každoročního festivalu, který je zároveň oslavou sv. Josefa, možnost ochutnat mušle a jiné měkkýše společně s vynikajícími víny z poloostrova Pelješac.

Nezapomeňte, že se jedná o jižanskou zemi. Kromě jídla a luxusního pití je tedy na celý den připraven program a zábava až do nočních hodin. Návštěvníky čeká folklórní představení a dalmatská hudba v ulicích, a to přes den i večer.

Tradice chovu ústřic v Chorvatsku

Mali Ston má velmi dlouhou tradici v chování ústřic. Ústřice ze Stonu se chovají v zátoce Mali Ston a již v roce 1936 získaly Velkou cenu a zlatou medaili na mezinárodní výstavě v Londýně.

ústřice, Ston

První psané dokumenty, kde je chov ústřic zmíněn, nás zavedou až do doby Dubrovnické republiky. Záznamy ze 17. století poskytují detaily o produkci ústřic, o jejich sbírání a následném prodeji. Jiné dokumenty, tentokrát z 18. století, popisují proceduru, která se musela dodržovat, aby došlo k udělení koncese na chov ústřic.

Během druhé světové války mnoho soukromých firem odešlo. První veřejná společnost pro chov měkkýšů vznikla v roce 1946 v zátoce Bristina. Na konci 80. let 20. století představovala chorvatská produkce 2 000 až 3 000 tun mušlí a 1,5 milionu kusů ústřic za rok!

Ústřice se konzumují čerstvé, v syrovém stavu, což je právě to, co mnoha lidem může vadit, a servírují se na ledě společně třeba s citronem. Mohou být také součástí salátů nebo koktejlů či se s nimi můžete setkat v sendviči.

Jste milovníkem luxusních ústřic a ochutnali jste už ty chorvatské? Napište nám!

 

levné apartmány Ston
Ubytování ve Stonu

Festival ústřic na poloostrově Pelješac
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2018, Kategorie : Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split