Gradac na Makarské riviéře – fénix z popela


ubytování Chorvatsko

Turisty velice oblíbené letovisko Gradac se rozkládá v Jižní Dalmácii v nejjižnějším bodu Makarské riviéry v úpatí horského pásma Rilić. Nachází se v polovině cesty mezi Splitem a Dubrovníkem. Zajímavým lákadlem pro turisty je, že právě letovisko Gradac se vyznačuje nejvyšším počtem slunných dní v roce.

Jelikož se zde nacházejí archeologické pozůstatky římských staveb, konkrétně v lokalitě Crkvine, předpokládá se, že toto město založili právě Římané. Právě zde byla nejdůležitější římská základna.

Z mnohem pozdějšího období se zde nacházejí také zbytky opevnění proti vpádům Turků. Do té doby, konkrétně do roku 1649, také spadá první zmínka o Gradacu jako o městské osadě. Gradac tehdy získal své nynější jméno, a to podle tvrze neboli hradu, který se chorvatsky řekne „grad“. Ten byl zde postaven právě v 17. století na obranu proti Turkům. Zříceniny hradu dnes najdete ve staré osadě nad magistrálou.

Druhá světová válka Gradac nešetřila – až 95% města lehlo popelem. Jako fénix se však probudil a dnes byste v něm jen těžko hledali pozůstatky této tragické minulosti.

Letovisko Gradac si návštěvníci oblíbili především kvůli jeho krásným plážím zasazeným do opravdu půvabného prostředí. Zdejší oblázkové pláže jsou dlouhé, hodně široké a nabízejí pozvolný vstup do průzračně čisté vody. Lemované jsou palmami a borovicemi. Tyto pláže se táhnou podél celé obce a jsou částečně zastíněny bohatou vegetací. V Gradacu se můžete kochat především lány olivovníků a vinné révy. Nejkrásnější pláží na Jadranu, která se rozkládá jižně od přístaviště, je pláž Gornja vala na jižním okraji obce.

pláž Gornja vala, Gradac na Makarské

Místní půvabné pláže přívětivě lemují četné obchůdky, cukrárny, kavárničky a pizzerie, přímo na pláži jsou vám ve večerních hodinách k dispozici i diskotéky.

V tomto letovisku jsou také skvělé podmínky pro pěstování sportu. Na své si zde tak přijdou především milovníci vodních sportů. K dispozici mají skluzavky, tobogány, vodní skútry, vodní lyžování, motorové čluny či klasické zábavné nafukovací banány. Ve východní části Gradacu se pak nachází tobogán. Můžete si zde ale zahrát i tenis, stolní tenis, minigolf. Na své si přijdou i cyklisté a milovníci pěší turistiky.

ČTĚTĚ:   Baška na ostrově Krk – s pohárem nejlepšího vína za ztraceným pirátským pokladem

Pokud dáváte přednost bujarejší večerní zábavě, zajisté vám vyjdou vstříc zdejší diskotéky a bary. V červenci se také koná Gradacká turistická noc. Dne 29. září pak obyvatelé Gradacu oslavují místního patrona svatého Michala.

Jestli nechcete na své dovolené setrvávat stále na stejném místě, můžete si udělat nějaký pěkný výlet do okolí. Turisté většinou směřují do městečka Metković, ve kterém se nacházejí antické vykopávky města Narona.

Vděčnou výletní destinací je také Baćinské jezero. Toto sladkovodní krasové jezero je tvořenou soustavou šesti navzájem propojených a až dvacet osm metrů hlubokých krasových závrtů. Brakickou vodu jezera si oblíbila celá řada zdejších mořských i sladkovodních ryb. Díky dostatečnému množství vláhy je prostředí kolem jezera prorostlé bujnou vegetací,  a tak se před návštěvníky otevírají řady pozoruhodně krásných přírodních scenérií.

Sportovně zdatnější návštěvníci zdolávají také vrchol Sv. Ilja, který se ve výšce 961 m. n. m. vypíná nad Gradacem.

Gradac, Chorvatsko

Ať už se chcete ubytovat v hotelech s rušnějším okolím nebo v soukromí, kde si chcete užívat ticha a intimity, Gradac vám to správné místo pro vás rád poskytne. Kromě soukromého ubytování v domech, vilách či apartmánech si můžete užít i trochu luxusu a najít si ubytování třeba i v některém z hotelů vysoké kategorie. Díky své menší rozloze a úžasnému klidu je právě Gradac vhodný pro příjemnou rodinnou dovolenou s malými dětmi.

Pokud vás tedy láká dovolená v Chorvatsku, které je stále jedničkou mezi letními destinacemi nejen českých turistů, vyzkoušejte klidný a malebný Gradac, který po Druhé světové válce vstával z popela, proto aby si vás podmanil svou nezapomenutelnou krásou a bujností vegetace. Užijte si zdejší kouzelné pláže, průhledně čistou vodu, památky, diskotéky, bary – zkrátka všechno to, co k opravdovému relaxu v zahraničí patří. A až se budete vracet zpátky domů, možná že zjistíte, že právě tento kraj plný úžasných přírodních scenérií je to pravé místo třeba i pro vaši příští dovolenou.

ČTĚTĚ:   Zavala na ostrově Hvar


levné apartmány Gradac
Ubytování v Gradaci

Gradac na Makarské riviéře – fénix z popela
5 (100%) 1 hlas[ů]

4 Responses to Gradac na Makarské riviéře – fénix z popela

  1. David Neubauer

    je to můj druhý domov

  2. Markéta Rybková

    já bych tu tak jela:(

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu