Hra o trůny v Chorvatsku: působivá pevnost Klis


ubytování Chorvatsko

Pokud jste také propadli kouzlu a magii jednoho u nejoblíbenějších seriálů všech dob Hra o trůny, potom vás zaujmou následující řádky. Seriál se točil na různých působivých místech světa včetně Španělska, Norska, Skotska a také Chorvatska. O tom, že má právě Chorvatsko velmi impozantní scenerie, jste se mohli už dávno přesvědčit například ve filmu Vinnetou, který se natáčel v národním parku Paklenica.

Nyní zavítáme 10 kilometrů daleko od pobřežního letoviska Split na úžasné místo: starobylou pevnost, která nabízí překrásné výhledy na okolí, Split a Jaderské moře. Takže i když nejste zrovna velcí fanoušci fantaskního seriálu Hra o trůny, bude výlet sem krásným zpestřením dovolené ve Splitu a jeho okolí.

Magické místo, které nakonec ovládli Turci i Benátčané

Pevnost Klis se nachází na kopci mezi pohořím Mosor a Kozjak. Právě kvůli této příhodné poloze to bylo právě zde, kde se usadilo několik panovníků, kteří odtud řídili chod dalmatského vnitrozemí i pobřežní oblasti. Pevnost dlouho odolávala tlaku Turků, ale nakonec jimi přesto byla dobyta. Poté asi sto let ovládali majestátní pevnost Klis Turci. Ti pevnosti dodali silnější hradby, vybudovali obranné věže a vstup tvořila obrovská brána. V tehdejší době byla v pevnosti postavena i mešita a minaret.

Pevnost Klis

V roce 1648 pevnost nakonec ovládli Benátčané, kteří ji ještě více zpevnili, opravili a mešitu přestavěli v katolický kostel.

Dnešní podoba láká k jednodenním výletům

Tak, jak pevnost opravili a zanechali Benátčané, tak v podstatě vypadá dodnes. Pochází z 18. a 19. století a můžete zde obdivovat nejen kostel, ale také bývalá kasárna nebo zbytky paláce, ve kterém měl sídlo benátský správce. Během cca dvou hodin si můžete projít zajímavý prohlídkový okruh a navštívit malé vnitřní historické muzeum.

Pevnost Klis

V nedávné době byla pevnost rekonstruována, a tak se stala velmi oblíbeným cílem jednodenních výletů.

ČTĚTĚ:   Zadar - Severní Dalmácie

Až vás přepadne hlad, zastavte se ve vesničce Klis. Tato malá obec je proslulá kulinářskými specialitami, jako je například jehněčí na rožni.

Tip na další zajímavé místo v okolí: jeskyně Vranjača

Když se budete pohybovat v této části Chorvatska, byla by škoda nenavštívit ještě další pozoruhodnosti. Jedno z dalších zajímavých míst představuje jeskyně Vranjača, kterou byste nalezli na úpatí pohoří Mosor. Dostanete se sem ze Splitu po silnici přes Dugopolje do obce Kotlenica a odtud stále dál ještě asi 3 km.

jeskyně Vranjača

Krásná krápníková jeskyně přináší nezapomenutelné zážitky dospělým i dětem. Vchod do jeskyně se nachází ve výšce 490 m. n. m. a projdete dvě síně, které jsou rozdělené krápníky do devíti malých prostor. Uprostřed velké síně stojí překrásný krápníkový vodopád.

Kromě pěkné podívané představuje také toto místo skvělou možnost, jak se v parném počasí ochladit. Teplota se zde pohybuje okolo 15 °C. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena v roce 1929 a v nedávné době dostala zcela nové osvětlení. Díky němu můžete obdivovat úžasné detaily, které zde vytvořila příroda a pozorovat zajímavé barvy v modrých a zelených odstínech.

Split a jeho okolí je velmi oblíbené místo pro dovolenou právě kvůli mnoha možnostem krátkých i delších výletů. Ze Splitu si můžete vyplout na nedaleké ostrovy, navštívit kulturní i přírodní památky i národní parky. Kromě toho zde samozřejmě najdete krásné pláže, čistou vodu a malebné městské centrum s pestrou nabídkou restaurací, kaváren, galerií a obchodů.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2017, Kategorie : Chorvatsko