Ostrov Hvar – nejslunnější místo v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Jaderské pobřeží je přitažlivé svou členitostí, krásnými plážemi, čistým mořem a mnoha kouzelnými místy. Chorvatsko je známé jako země tisíce ostrovů, z nichž některé jsou velice vhodné pro pobyt a vyhledávané turisty z celé Evropy, jiné jsou naopak nepřístupné a většina z nich tvoří přírodní rezervace pro nedotčenou přírodu. K nejkrásnějším a nejznámějším ostrovům, který je vyhledáván každoročně tisíci turistů, patří nepochybně ostrov Hvar. Jde o skutečnou perlu zasazenou v křišťálově čistém moři a právem se mu také říká král mezi dalmatskými ostrovy. Průzračné vody Jadranu, které tento ostrov obklopují, jsou rájem potápěčů i běžných turistů, kteří zde tráví dovolenou v mnoha apartmánech, rozesetých po celém ostrově.

Historie ostrova Hvar

hvar
O prehistorii ostrova Hvar a jeho obyvatelích vypovídají archeologické nálezy v několika hvarských jeskyních. Ostrov byl osídlen ve 4. století řeckými osadníky, kteří se usadili na místě dnešního letoviska Stari Grad a založili zde osadu Pharos. Z tohoto řeckého názvu bylo odvozeno i pozdější jméno ostrova – Hvar. Historii ostrova v pozdějších staletích nejvíce ovlivnila Římská říše, která usilovala o ovládnutí celého jadranského pobřeží. V 19. století se začal rozvíjet obchod, vývoz vína, modernizace rybolovu, stavba lodí a budování přístavů, majáků a komunikací. Od r. 1921 se stal Hvar spolu s většinou jižní části východního Jadranu součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, pozdějšího království Jugoslávie. Po II. světové válce patřil ostrov Hvar socialistické Jugoslávii a od r. 1992 je součástí samostatné Chorvatské republiky.

Lokalita ostrova

hvar-hrad
Ostrov Hvar je proslulý průzračným mořem, nejvyšším počtem slunečních dnů v roce a omamnou vůní levandule. Rozlohou se řadí mezi ostatními chorvatskými ostrovy na čtvrté místo. Na jeho území [viz mapa] se nachází velké množství destinací, kde můžete strávit dovolenou.
Z ČR se na ostrov Hvar dostanete snadno autem, neboť nejkratší trasa přes Rakousko a Slovinsko dlouhá zhruba tisíc kilometrů se dnes díky kvalitním silnicím dá absolvovat za 12 hodin. Mezi pevninou a ostrovem je provozován trajekt ze Splitu, který má pravidelný jízdní řád s poměrně častými časy odjezdů (5-7x za den) nebo trajekt z Drveniku který připlouvá do města Sućuraj na Hvaru. Na Hvar se můžete dostat i autobusem, případně i letecky na lince Praha-Split.

Pokud si chcete vybrat lokalitu, která bude odpovídat vašim představám, můžeme vás s jednotlivými místy tímto seznámit.
Na jižní straně ostrova Hvar leží městečko Jelsa necelých 30 kilometrů od stejnojmenného hlavního města. Jelsa se může pochlubit malým přístavem a hlubokými zátokami s průzračnou vodou. Tradici zde má stavba lodí, pěstování vinné révy a citrusového ovoce. Dostanete se sem i lodí ze Splitu nebo z ostrova Brač, případně po silnici z města Hvar, Starého Gradu či Vrbosky. Za návštěvu stojí opevněný kostel sv. Fabiána a Sebastiána ze 16. století. Většina ubytování v Jelse má své vlastní písečné nebo oblázkové pláže. Na své si zde přijdou zejména milovníci vodních aktivit a vyhledávanými je několik potápěčských a tenisových škol. Atrakcí je rovněž hustá síť cyklistických tras. Kromě sportu je v Jelse v provozu několik diskoték a tanečních zábav. Ubytovaní můžete vybírat z několika rodinných hotelů s komplexními službami, nenároční turisté mohou trávit dovolenou v mnoha místních kempech. Pro zamilované páry jsou zajímavé specifické formy ubytování v apartmánech v klidné a romantické části města přímo na břehu moře, kterým se říká robinzonády.
hvar-mesto
Dalším městečkem je Stari Grad na severozápadě ostrova. Jedná se o významné ekonomické centrum, s největším vinařským závodem. Moderní přístav spojuje ostrov trajektovou dopravou se Splitem, Korčulou i italskou Anconou. Stari Grad patří mezi ostatními destinacemi na Hvaru k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším.
Město má bohatou historii, která na vás dýchne z každé úzké uličky, starých řeckých hradeb, několika klášterů, chrámů a kostelů.

Kouzlo ostrova

Pláže jsou převážně oblázkové nebo je tvoří betonová plata u mnoha místních hotelů. Naleznete zde ovšem i borovicové háje a nedotčenou přírodu. Oddávat se můžete populárnímu windsurfingu, jachtingu, potápění, šnorchlování, rybolovu, ale i golfu a tenisu. Ubytovat se můžete v tradičních hotelových komplexech, v četných apartmánech, ale i vilkách nebo v soukromí, převážně s překrásnými výhledy na nedozírné modré moře.
hvar-chorvatsko
Poblíž městečka Jelsy leží oblíbené letovisko Zavala.
Zajímovostí je, že se sem lze dostat jediným způsobem, a to místním tunelem vedoucím pod horským hřebenem spojujícím Zavalu s další vesnicí Pitve. Zavala je velice klidné místo, kde nehrozí žádný městský ruch. Zato zde najdete rozlehlé pláže, kde můžete být naprosto sami. Lákadlem je čisté moře s bohatým podmořským životem. Toto místo má sice klidnou atmosféru, ale nudit se tu nebudete. Zavala je proslulá výjimečným bílým vínem Bogdanuša. Ubytování se nabízí buď v hotelových komplexech s kvalitními službami, nebo v moderních soukromých apartmánech v Zavale, což vám může ušetřit zajímavou finanční částku.

Na jižním pobřeží Hvaru leží zhruba 4 km od hlavního města Hvar obec Milna. Známa je hlavně svou faunou a flórou. Oblibu si získala u rodin s dětmi pro pozvolné vstupy do moře. Zajímavostí je bývalý barokní letohrádek v posledních letech přebudovaný na rodinný penzion s vyhlášenou kuchyní a nádherným stylově zařízeným interiérem. Více historických či kulturních památek zde ale bohužel nenajdete. Ubytování je možné kromě penziónu v menších hotýlcích nebo v soukromí, ale i v moderních apartmánech.
hvar-ulice
Ostrov Hvar stojí za návštěvu nejen možnostmi koupání a všech vodních aktivit, ale i množstvím kulturních a historických památek a krásnou přírodou. K příjemně strávené dovolené patří i stravování. Při své návštěvě Hvaru si dnes můžete pochutnávat na pokrmech, které jsou typické pro jadranskou kuchyni vůbec, ale i na hvarských specialitách. Menší, stylové vesměs rodinné restauranty v autentickém prostředí jsou známé jako konoba. Skutečné hvarské speciality jako například ryby či masové steaky pečené v chlebové peci vás nadchnou nevšedním gurmetským zážitkem. Co lze vyčítat, je snad jen ne zrovna nízká cena u většiny specialit hvarské kuchyně.

Mezi tři nejznámější místa na ostrově Hvar patří hlavní město Hvar a městečka Stari GradJelsa. Velice přitažlivé jsou ale i méně známé či zcela neznámé lokality, jako je Sveta Nedelja, Milna nebo Ivan Dolac.

ubytování Hvar
Levné apartmány na Hvaru

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split