Imigranti v Chorvatsku? Na plážích je nepotkáte!


ubytování Chorvatsko

Evropa se poslední půl rok musí potýkat s nečekanou krizí, za kterou stojí válka v Sýrii a vlna emigrujících uprchlíků, která míří přes státy Evropy povětšinou do Německa. Tato migrační vlna představuje velký problém, který se v současné době daří alespoň do určité míry řešit, ovšem migranti neustále přicházejí a hledají nové a nové cesty, jak do vnitra Evropy proniknout.

Evropská společnost je momentálně rozpolcena na dva tábory. Tím prvním jsou lidé, kteří migranty v Evropě odmítají a mají z nich strach. Na druhé straně jsou lidé, kteří chápou tíživou situaci těchto lidí a kteří, i přesto že migrační krizi vnímají, jak opravdovou krizi, zachovávají chladnou hlavu a celou problematiku se snaží řešit rozumnou cestou.

Krize a Chorvatsko

Tato krize dopadla samozřejmě i na Chorvatsko, protože právě to představuje či spíše představovalo, jednu z tras, kterou mohou uprchlíci využít. V současné době se Chorvatsko k migraci staví odmítavým postojem, a veškeré migranty, kteří se snaží přes jeho území do Evropy dostat odmítá. Část migrantů ovšem přes Chorvatsko již přešla a právě to může být důvodem, proč by si někteří Evropané, Češi nevyjímaje, mohli myslet, že dovolená v Chorvatsku již není bezpečnou dovolenou. Pojďme se podívat na několik důvodů, proč tomu tak není a na co si eventuálně dávat pozor.

Chorvatská pláž

Chorvatská pláž

Cesta

Pokud se tímto tématem budeme prodírat postupně, určitě nás bude nejdříve zajímat samotná cesta do Chorvatska, stav dálnic, hraničních přechodů a vnitrozemských tras. Hlavní trasy emigrantů vedou do Německa a západní Evropy přes Řecko, případně Itálii a Španělsko. Jednu dobu byla otevřená hranice ze Srbska do Chorvatska tedy přes hluboké chorvatské vnitrozemí směrem ke slovinským hranicím. Dnes je již tato trasa uzavřená. Slovinská vláda, stejně jako ta chorvatská, se ovšem k uprchlíkům staví odmítavě, a proto jsou jakýkoliv uprchlíci zadržení na legálních hranicích těchto dvou států převáženi speciálními vlaky a autobusy přes celou zemi k dalším hranicím s Rakouskem a Maďarskem. Nepotkáte tak zde žádné volně se pohybující osoby, které by jakýmkoliv způsobem mohli ohrožovat vaší bezpečnost.

To samé platí i pro samotné Chorvatsko. Jelikož trasy migrantů vedou přes severní vnitrozemí a většina turistů naopak míří na Jaderské pobřeží, tyto dvě trasy se protínají pouze na hranicích. Ty jsou tak jediným místem, kde byste mohli na migranty narazit. Chorvatské vládě se ovšem podařilo velice efektivně zajistit nejen bezpečí cestujících, ale také strategií přijímání a odvážení uprchlíků ven ze země. Hraniční kontroly těchto osob probíhají mimo přechodové uzly ve speciálních střediscích, které jsou k tomu postaveny. Nemusíte tak míst strach, že by vás migranti zdržovali a představovali pro vás nebezpečí. V tuto chvíli však žádní uprchlíci přes Chorvatsko ani neprojíždějí.

Migranta na pláži nehledejte

Většina lidí má strach, že migranti naruší poklidnou dovolenou svou přítomností v letoviscích a na plážích. To je ovšem naprostý omyl. Jak již bylo řečeno, migranti putují především přes severní vnitrozemí a jadranské pobřeží pro ně představuje obtížné překonávání hornaté krajiny s velkým množstvím potencionálních rizik. Ani lodě uprchlíků na pobřeží nečekejte. Migranti, pokud se rozhodnout cestovat lodí, se povětšinou plaví k břehům Řecka nebo Itálie, delší cestu po Jaderském moři v žádném případě neriskují a plavit se Jadranem nepředstavuje žádnou rozumnou cestu, jak se do Evropy dostat.

Řecká pláž

Řecká pláž

Kde migranta najít

Pokud byste tedy přeci jen na imigranty v Chorvatsku chtěli narazit tak to můžete zkusit jedině na severu tj. na Chorvatsko-Srbských hranicích, kam se ovšem Čech mířící na dovolenou dostane jen těžko. Dalšími rizikovými místy jsou vnitrozemské, hlavní komunikační uzly, kde se ovšem nacházejí pouze ti uprchlíci, které nezachytila Chorvatská migrační síť, a to mohou být vskutku jen jedinci. Nemusíte tedy mít vůbec žádný strach a dovolenou v Chorvatsku si naplno užijete !


dovolená chorvatsko
Hledej levné ubytování v Chorvatsku

Imigranti v Chorvatsku? Na plážích je nepotkáte!
4.6 (92%) 5 hlas[ů]
Klikněte a vyberte službu přes kterou vložíte komentář

30 komentářů k “Imigranti v Chorvatsku? Na plážích je nepotkáte!”

 1. Walther Wolf Walther Wolf napsal:

  Konečně nějaká dobrá zpráva v téhle době.. 🙂

 2. Milan Šúr Milan Šúr napsal:

  No zaplať „pánbůh“.

 3. No my sa chystáme do Chorvátska v lete a nerada by som bola,aby sa niečo zomlelo v súvislosti s imigrantmi…

 4. Može prijevod ovoga ? 🙂

 5. Snad je to opravdu tak a nic na ceste nehrozí

 6. Jedem druhý týden v červnu na Pag na 14 dní,ale máme smíšené pocity. Obavy máme a taky si říkáme,že je to možná naposled.Když vidíme to co se v Evropě děje,chybí ta správná nálada na cestování.

 7. Splídek Jan Splídek Jan napsal:

  Tak tam pojedu na dovolenou

 8. snad nebudou tam kde jedeme v srpnu by me asi jeblo.

 9. Kony, ty jedes i v srpnu? 😀 😀

 10. aha v červenci

 11. To je ostrov Krk a pláž v Bašce teď už tam jezdí jen vnuk s dědou. Byla jsem tam velmi šťastná. Pro mně je to nejkrásnějšíé místo na světě.

 12. Taky jedeme v červenci, tak doufám, že cesta i pobyt bude v klidu ale trochu obavy mám

 13. Ja se taky bojim ale Chorvatsko miluju!!“

 14. Taky tam jedeme v cervenci a mam docela bobky :-/

 15. Jezdíme tam už 15 let a domorodci nám loni v září tvrdili,že se možná vidíme naposled a plakali když jsme odjížděli.Tak jsem zvědavá. Oni už loni měli lepší informace než my tady v Čechách.

 16. Boris Debeljak Boris Debeljak napsal:

  Ale vůbec prosím vás, vždyť to nedává smysl, Chorvatské pobřeží prostě vůbec není na žádné emigrační trase do západní Evropy přece, nebudou si dělat zajížďku aby se trochu opalovali na pláži

 17. nebudou 🙂 chorvatské pobřeží prostě neleží na žádné z tras emigrantů do západní evropy – nedáva smysl zaplouvat do Jaderského moře když je pevnina dávno předtím v Řecku a Itálii

 18. Boris Debeljak to víme taky.Až tam budem,stejně to už tak bezstarostný nebude.
  Jde o to,že si člověk není jistý tím co se stane až tam budete.Jak během cesty,tak doma.Má stoupnout příval uprchlíků.
  O tom že mi na pláži přestanou uprchlíci neuvažuji.

 19. Boris Debeljak Boris Debeljak napsal:

  člověk si nemůže být dnes nikde ničím jist, to takhle nejde přemýšlet jinak by nemohl vytáhnout paty z domu…nebo do hospody v Uherském brodě 🙂

 20. Josef Štofka zkuste to vzít třeba přes Rakousko a jejich tunel Karavanky, zaplatíte pěkně jen za průjezd tunelem 7 Euro a vždycky jsou tam kolony klidně i na více hodin…tohle prostě není Chorvatskem, když pojedete o víkendu tak je logické že to bude trvat déle a to nejen v Chorvatsku

 21. Josef Štofka Josef Štofka napsal:

  Máme rádi CHORVATSKO jezdím jenom přes rakousko a rakouské tunely .jezdím v pátek a i pokud jsou kolony tak v pohybu. Slovinko je narvané na dálnicích a přesto se tam projede svižně. Začátek problému jsou hraniční přechody mezi Slovinskem a Chorvatskem o víkendu

 22. Radek Kaplan Radek Kaplan napsal:

  Hlavně aby to co je pravda dnes byla pravda i v létě … vloni to taky vzalo rychlý průběh pomalu ze dne na den 🙁

 23. Letos pouze krásy vlasti České a to Chorvatsko miluji!!!

 24. Uvidíme, jedu v září

 25. Tess napsal:

  Copak je to za krasnou plaz na te fotce? Vi to nekdo, prosim? Diky.
  P.S.: Migranty neresime, jedeme. 🙂

 26. UvCH napsal:

  Prosím pěkně je to pláž „Vela plaža“ na ostrově Krk v letovisku Baška. Užijte si Chorvatsko !

 27. Anonym napsal:

  Snad říkáte pravdu a nemlžíte jak je v dnešní době zvykem….

Napsat komentář


publikováno: Dub 2016, Kategorie : Aktuality z Chorvatska