Jihovýchodně od Dubrovníku se rozkládá malebný kraj Konavle. Vine se od městečka Plat přes Molunat až k mysu Oštro na poloostrově Prevlaka. Čím je toto území o rozloze 209 km² tak zajímavé? Je to především krásná příroda, bujná vegetace, ojedinělá architektura místních osad a zajímavé lidové tradice potomků obyvatel, kteří kdysi vyrůstali ve zdejší bohaté Dubrovnické republice.
Zahrada Chorvatska
V Chorvatsku se obecně daří všemožným druhům ovoce a zeleniny. Existuje-li však jedno místo, kde se jim daří obzvlášť, je to právě tady, v Konavle. A to je také důvod, proč je místními tato oblast nazývána Zahrada Chorvatska nebo také Zelený ráj.
Ze stromů tu můžete obdivovat urostlé duby, vavříny, borovice a cypřiše. Stromy střídají na úrodném Konavelském polji pole tabáku, brambor i obilí a velká část území je poseta různými bylinkami a léčivými rostlinami. Kde se bere úroda? Postarala se o to jak jinak než matka příroda. Konavelské pole je přirozeně zavlažováno 3 řekami, z nichž Konavočica a Kopačica mizí v jeho podzemí. Odvodňuje tunelem, vybudovaným v roce 1958.
Za zmínku stojí také přírodní úkaz Konavelské stěny, které oddělují polje od moře a na pobřeží padají prudce dolů. Představují souvislý skalní útes s průměrnou výškou 150 metrů, který se táhne v délce 20 km (od Cavtatu až k obci Molunat).
Tradiční osady Konavle
Na území Konavle se setkáte s netypickým uspořádání vesnic, s velmi specifickou architekturou a pokud budete mít štěstí, také s nádhernými místními kroji.
Najdete tu celkem 33 vesnic, které se od jiných chorvatských liší už na první pohled. Konavle byla od 15. století součástí Dubrovnické republiky a vyvíjela se proto trochu jiným směrem. Vznikala zde rodová společenství, která zapříčila samotné uspořádání města.
Domy ve vesnicích jsou shluklé k sobě, jsou patrové a mají své specifické zdobení. Můžete zde najít nástavby na domech, díky kterým se majitelům naskýtají neskutečné výhledy do okolí. Hlavní materiál při jejich výstavbě zaujímá kámen, který najdete i na pyramidovém zastřešení hlavního ohniště, kominati. Kromě ojedinělé architektury se kraj pyšní také svými osobitými kroji, které se řadí mezi ty nejkrásnější v zemi.
Chcete-li se, alespoň „jako“, vrátit v čase, zajeďte do oblasti Konavoska Brda. Najdete ji v kopcích u hranic s Hercegovinou a budete velice překvapeni, jak se určitá místa nemění. Jedná se o oblast, kde je její původní podoba nejlépe zachována a rozhodně stojí některé místní vesničky za výlet a za návštěvu.
Konavle jako na dlani
Chcete-li si prohlédnout celou nádhernou oblast Konavle pěkně shora, doporučujeme podniknout výstup na Iljin vrh v pohoří Sniježnice. Cesta vzhůru trvá přibližně 90 minut, ale rozhodně se vyplatí. Budete se moci kochat výhledem na malebné Konavle, Dubrovník a jeho okolí a svůj zrak namířit také do Hercegoviny.
Krásnou vyhlídku také najdete u obce Dunave. Místo se jmenuje Soko-grad a dříve zde stále strategicky velice významná pevnost, jež se mohla pyšnit tím, že byla postavena na základech římského opevnění. Na toto vyhlídkové místo nevede strmá dlouhá cesta a patří k nejnavštěvovanějším v kraji. Samotný výhled sice není tak ohromující jako z Iljina vrhu, je však také kouzelný.
Cestovní ruch v oblasti
Na poloostrově Prevlak najdete nedotčenou přírodu a sám není nijak extra využíván pro turistický ruch. Naštěstí to vypadá tak, že ani v krátké době nebude. Ostatní části Konavle však již cestovní trend zasáhl. Přináší do oblasti peníze a místním obyvatelům obživu. Ti se v současné době vzdávají tradičního zemědělství a živí je právě cestovní ruch kde poskytují ubytování v apartmánech. Zdali je to dobře nebo špatně, těžko soudit. Zdá se však, že si místní na nové poměry nestěžují.
V přímořském městečku Cavtat najdete luxusní hotely a příjemné apartmány. Městečko patří mezi nejnavštěvovanější letoviska v oblasti. Už za první republiky do tohoto městečka mířili čeští umělci, asi aby v místním krásném prostředí našli inspiraci pro svá umělecká díla. Součástí oblasti Konavle jsou i ostrovy, které bývají častým cílem turistů ubytovaných v Cavtatu. Jsou to ostrůvky Bobara, Mrkan a Supetar.
Pokud si budete chtít zajet na nějakou opravdovou dalmatskou lahůdku, velmi se v oblasti Konavle doporučuje restaurace Konavoski Dvori, kteoru najdete ve vesničce Ljuta, jež patří pod obec Pridvorje. Tady prý vaří neodolatelně a můžete ochutnat opravdové místní speciality. Neznám místo osobně, ale proč to při příštím výletu do této nádherné oblasti nezkusit.
Konavle je krásný kraj s milými lidmi. A vidět na vlastní oči jejich do detailu vypracované kroje nebo lidový tanec lidjo, přináší opravdový kulturní zážitek.
publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko