Lázně v Chorvatsku – wellness & spa Chorvatsko


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je zemí proslulou spíše svými přímořskými letovisky, nežli lázeňskou péčí. Je to však pravděpodobně spíše způsobeno neinformovaností a zažitými stereotypy, protože chorvatské lázeňství není v této zemi novinkou.

Právě naopak, například Varaždinske Toplice [toplice = lázně] jsou nejstaršími přírodními léčebnými lázněmi v Chorvatsku. Dle různých archeologických nálezů prý fungovaly ještě za dob Římské říše, kdy se jim přezdívalo Aqua lasae. Tyto lázně byly proslulé především svou mimořádně léčivou termální vodou, za kterou se sjíždělo mnoho turistů z dalekých zemí. Zmínky o novodobém lázeňství jsou známy ze 17. století, jejich rozvoj pak začátkem století devatenáctého, kdy se datují začátky i dalších lázeňských středisek.
lázně Chorvatsko
Za nejstarší přímořské lázně, tradiční již od poloviny 19. století, se označují lázně Opatija. Opatija je město zdobené překrásnými kaméliemi a magnoliemi a ojedinělou architekturou, které se ještě dnes výborně snoubí s poklidnou lázeňskou kulturou. V době rozkvětu tohoto města lázně navštěvovala vybraná zahraniční a někdy také šlechtická společnost, a to právě díky které se dnes může město pochlubit svými překrásnými, historickými vilami.

Necelých 50 km jižně od města Opatija leží další významné lázeňské středisko; město Crikvenica. V Crikvenici se lázeňství rozvinulo o pár let později. V roce 1888 se město mohlo pochlubit svým prvním léčebným ústavem a v roce 1906 město získalo oficiální status klimatických léčebných lázní. Dnes se crikvenické lázně soustředí na klienty s dýchacími obtížemi, astmatiky, alergiky, pacienty s revmatickými onemocněními, ale i na ostatní návštěvníky, kterým pomohou čistě přírodní mořské produkty, rehabilitace, či odborné masáže.
opatija lázně
Chorvatské lázně využívají pro léčbu svých klientů nejvíce termálních pramenů. Jedná se především o lázně v těchto oblastech; Chorvatské Záhoří, Medimurje a Slavonie. Ačkoliv léčba termálními prameny je v Chorvatsku nejrozšířenější, na ostrově Pag je rozšířena tradice léčby bahnem. Toto tmavošedé až černé, léčivé bahno si návštěvníci nanáší na části těla, které jsou postiženy revmatickými, či dermatologickými potížemi. Po nanesení je černá barva neprůhledná, po chvíli se usuší, ztuhne a do dvou hodin by se měla vrstva bahna omýt v moři. Zajímavostí je nejen typický zápach léčivého bahna, ale také „nepřenosnost“. Bahno totiž při případném převozu ztrácí své léčivé účinky již do několika málo hodin, takže pokud chcete využít tohoto léčivého prostředku najděte si ubytování radši poblíž.

ČTĚTĚ:   Od romantických zátok až k příjemnému sklípku

I přesto, že Chorvatsko má své lázeňské oblasti, bohužel nedisponuje tolika zdroji termálních vod, jako například lázněmi proslulé Maďarsko nebo Slovinsko. Vynakládá proto své úsilí při stavbě nových wellness & spa center, aby si udrželo své klienty. V současnosti, v době vzniku mnohých nových wellness center, spa center a jiných odpočinkových středisek, lze jen těžko najít, či odhadnout počet lázeňských domů.
wellness chorvatsko

V lesnaté a kopcovité oblasti Chorvatského záhoří najdeme nejen nespočet vinohradů, ale také termální prameny, díky kterým existují například Stubické lázně [Stubičke Toplice]. Ty, jako i ostatní starší lázně, v současnosti čeká rekonstrukce a modernizace areálu, a to nejen kvůli programu Evropské zdravotní centrum, určeného pro vrcholové sportovce, kteří by se sem ve stavu rekonvalescence přijížděli léčit. Dále pak se Stubické lázně soustředí na léčbu degenerativních chorob kloubů a páteře a to díky 69°C horkým pramenům.

V kraji Medimurje najdeme další lázně, a to Toplice Sveti Martin na Muri, které již prošly renovací a vzniklo z nich nové wellness & spa centrum nabízející tradiční, i moderní služby pro velkou škálu klientů. O zdařilé změně vypovídá také ocenění v rámci projektu „Evropská destinace nejvyšší kvality“ (European Destination of Excellence – EDEN) a zařazení mezi „nejlepší nové evropské destinace nejvyšší kvality ve venkovských oblastech“.
medimurje lázně
Titul největších lázní v Chorvatsku si připsaly lázně Bizovačke Toplice, kde se návštěvníci mohou koupat v obrovském vodním centru s bazény naplněnými minerální (hypertermální) vodou, která dosahuje teploty až 96°C. Ačkoliv se na tomto místě termální prameny objevily až v roce 1974, jejich rozvoj to nezastavilo. Lze tak z výše uvedených příkladů usoudit, že modernizace se nezastavila a tradiční lázně pro jakkoliv nemocné se pomalu změnily v centra pro aktivní volný čas, nebo jako zábavní a odpočinková místa (nejen) pro rodiny s dětmi.

I ve městě Lipik, které bylo a je proslulé chovem bílých koní (Lipicánů), se horké zřídlo bohaté na fluor, sodík a vápník objevilo až v průběhu 19. století. Rozvoj města v lázeňském duchu pak začal až s koncem války, tedy po roce 1991. Dnes se ve městě Lipik léči zvláště nemoci pohybového ústrojí a srdeční choroby. A nejen návštěva lázní vybízí k návštěvě, ale také malebné městečko a jeho okolí. Staleté lesy, horská oblast Psunj, velká jezera a bohatá fauna a flora – to je místo zrozené k odpočinku.
lázně tuhelj chorvatsko
Lázně Daruvar nestojí za zmínku jen kvůli léčebným účinkům horkých léčivých pramenů, ale také kvůli české komunitě, která v tomto městě žije a snaží se i přes chorvatskou většinu uchovat české tradice, zvyky a také český jazyk. Co se týče léčby, je zvláštností, že ony zmíněné termální prameny vyvěrají z pohoří Papuk. Dále je možnost v těchto lázních využít také léčivého bahna vulkanického původu nazývaného fango. Dnes byly i tyto lázně finančně nákladně zrekonstruovány a léčí se zde mimojiné i špičkoví sportovci.

ČTĚTĚ:   Banjole u Medulinu

Lázeňství je důležitou součástí cestovního ruchu mnoha zemí, a ačkoliv je v případě Chorvatska upozaděno přímořskými destinacemi Jaderského moře, není důvod tato lázeňská střediska opomíjet. Vysoká vybavenost léčebnými zdroji, krásná příroda a okolí lázeňských měst a historický kontext lázeňství je dobrým argumentem pro návštěvu například některých z uvedených lázeňských středisek.

Autor: BC. Miroslav Komárek

ubytování Opatija
Levné apartmány v Opatiji

Lázně v Chorvatsku – wellness & spa Chorvatsko
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Chorvatsko, Magazín