Místa, kde se prohánějí delfíni


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko tím není sice úplně typické, ale v některých oblastech můžete i tady narazit na delfíny. Velkou šanci na to, spatřit tyto úžasné a oblíbené vodní tvory, budete mít v mořských vodách u ostrova Lošinj a Cres. Tyto ostrovy jsou oddělené 11 metrů širokou úžinou, přes kterou vede otočný most nacházející se ve městečku Osor na Cresu.

Lošinj

V roce 2006 byl právě úsek moře u ostrova Lošinj vyhlášen za chráněný se zvýšenou ochrannou místní kolonie delfínů skákavých. Chorvati jim říkají dobri dupin a jedná se o jediný druh kytovců, který můžete v Jaderském moři spatřit.

Za tím, že vzniklo toto chráněné území, stojí lošinjská nevládní organizace Modrý svět – Ústav pro výzkum a ochranu moře. Ta už o 7 let dříve šířila podvědomí o jedinečném životním prostředí v této oblasti. Jejich hlavním zaměřením byli delfíni, kterých zde v současné době žije okolo 100 jedinců.

Místa, kde můžete delfíny spatřit

Delfíny můžete spatřit také při plavbě lodí, která vyráží z letoviska Rovinj na Istrii. Často jsou však k vidění i jinde. Turisté bývají nadšeni, když je mohou pozorovat při plavbě podél pobřeží v místech, kde leží Podaca, Brist a Drvenik. Můžete je vidět vyskakovat z vod i u ostrova Hvar nebo Korčula a také plavbou z poloostrova Pelješac na ostrov Mljet.

Domov delfínů v Živogošće

Všude tam, kde se setkáte s delfíny, si můžete být jistí, že se jedná o čisté moře.

Jak si je prohlédnout z blízka a nepolekat je

Pokud brázdíte jadranské vlny na jachtě a zdá se vám, že vidíte delfíny, neudělejte základní chyby! Rozhodně okamžitě neměňte směr plavby ani nezvyšujte rychlost! Tak je akorát vyplašíte. Naopak se k nim přibližujte pomalu, s vypnutým motorem a buďte tiší. Pokud se k nim přiblíže opravdu blízko, ať vás ani nenapadne delfíny krmit nebo je hladit. I jen takový pohled z blízka může být nádherným a nezapomenutelným zážitkem.

Jak poznáte, že to je opravdu delfín?

Znáte to: tam, kde chcete něco vidět, to zkrátka vidíte, i kdyby to tam nebylo! To, co jste v moři v dálce viděli, však může být namísto delfína jen nějaká skotačivá rybička. Delfína poznáte podle charakteristické hřbetní ploutve. Ta je velmi dobře a jasně viditelná vždy, když se delfín potřebuje nadechnout a vynoří se z vody. Tak jako savci, i delfíni dýchají plícemi. Proto se musí po každých cca 5 minutách nadechnout nad vodou.

delfín

Něco málo o delfínech skákavých

Nádherné a chytré zvíře může dorůst až do délky 4 metrů. V Jadranském moři však pravděpodobně nespatříte žádného, který bude delší než 2 metry. Jejich váha může být 100 až 500 kg. Potravou delfínů skákavých jsou ryby, měkkýši i vodní ptáci. Ve své tlamě mají stovku ostrých zubů a loví většinou ve skupině, kdy hejna ryb obklíčí a potom je sežerou.

Delfíni mají skvěle vyvinutý sluch a dorozumívají se mezi sebou podle zvuků, ultrazvukových signálů. Delfíni se obecně řadí mezi velmi inteligentní tvory, je prokázáno, že si navzájem pomáhají a spolupracují s jinými živočišnými druhy. Dokážou jim pomoci a často pomohou i člověku. Kdo ví, zda tuší, že to jsme právě my, kdo stojí za jejich postupným vymíráním.

Člověk je pro delfíny pohromou

Delfíni potřebují k životu velmi čistou vodu. Kvůli neustálému znečišťování moří, se ničí i jejich životní prostředí. Rozmnožovací schopnosti delfínů klesají vlivem umělých látek, které jsou zastoupeny v potravinovém řetězci. K jejich úbytku přispívá také zbytečný a nadměrný lov. A za to všechno bohužel můžeme my.

 

levné apartmány Mali Lošinj
Ubytování v Mali Lošinj

Místa, kde se prohánějí delfíni
4.5 (90%) 4 hlas[ů]

8 Responses to Místa, kde se prohánějí delfíni

 1. Martina Spoulova

  My je loni krasne pozorovali mezi Lanternou a Novigradem pri zapadu slunce, cele hejno, nadherne!

 2. Ivana Heřmanová

  Lonsky kveten – Sibenik

 3. Deniska Škvorová

  Několikrát sem je viděla u Crikvenice a Novi Vinodolski 🙂

 4. Deniska Škvorová

  Několikrát sem je viděla u Crikvenice a Novi Vinodolski 🙂

 5. Karel Štěpán

  V Rabacu, každý rok 🙂

 6. Ladislava Vavrušková

  Murter, 🙂 viděla jsem je ze břehu.. nádhera…

 7. Trpanj, pristavisko.. Za tou sochou tam.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2018, Kategorie : Chorvatsko