Místa, kde se prohánějí delfíni


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko tím není sice úplně typické, ale v některých oblastech můžete i tady narazit na delfíny. Velkou šanci na to, spatřit tyto úžasné a oblíbené vodní tvory, budete mít v mořských vodách u ostrova Lošinj a Cres. Tyto ostrovy jsou oddělené 11 metrů širokou úžinou, přes kterou vede otočný most nacházející se ve městečku Osor na Cresu.

Lošinj

V roce 2006 byl právě úsek moře u ostrova Lošinj vyhlášen za chráněný se zvýšenou ochrannou místní kolonie delfínů skákavých. Chorvati jim říkají dobri dupin a jedná se o jediný druh kytovců, který můžete v Jaderském moři spatřit.

Za tím, že vzniklo toto chráněné území, stojí lošinjská nevládní organizace Modrý svět – Ústav pro výzkum a ochranu moře. Ta už o 7 let dříve šířila podvědomí o jedinečném životním prostředí v této oblasti. Jejich hlavním zaměřením byli delfíni, kterých zde v současné době žije okolo 100 jedinců.

Místa, kde můžete delfíny spatřit

Delfíny můžete spatřit také při plavbě lodí, která vyráží z letoviska Rovinj na Istrii. Často jsou však k vidění i jinde. Turisté bývají nadšeni, když je mohou pozorovat při plavbě podél pobřeží v místech, kde leží Podaca, Brist a Drvenik. Můžete je vidět vyskakovat z vod i u ostrova Hvar nebo Korčula a také plavbou z poloostrova Pelješac na ostrov Mljet.

Domov delfínů v Živogošće

Všude tam, kde se setkáte s delfíny, si můžete být jistí, že se jedná o čisté moře.

Jak si je prohlédnout z blízka a nepolekat je

Pokud brázdíte jadranské vlny na jachtě a zdá se vám, že vidíte delfíny, neudělejte základní chyby! Rozhodně okamžitě neměňte směr plavby ani nezvyšujte rychlost! Tak je akorát vyplašíte. Naopak se k nim přibližujte pomalu, s vypnutým motorem a buďte tiší. Pokud se k nim přiblíže opravdu blízko, ať vás ani nenapadne delfíny krmit nebo je hladit. I jen takový pohled z blízka může být nádherným a nezapomenutelným zážitkem.

ČTĚTĚ:   Zaostřeno na mladé: beach party na pláži Zrće

Jak poznáte, že to je opravdu delfín?

Znáte to: tam, kde chcete něco vidět, to zkrátka vidíte, i kdyby to tam nebylo! To, co jste v moři v dálce viděli, však může být namísto delfína jen nějaká skotačivá rybička. Delfína poznáte podle charakteristické hřbetní ploutve. Ta je velmi dobře a jasně viditelná vždy, když se delfín potřebuje nadechnout a vynoří se z vody. Tak jako savci, i delfíni dýchají plícemi. Proto se musí po každých cca 5 minutách nadechnout nad vodou.

delfín

Něco málo o delfínech skákavých

Nádherné a chytré zvíře může dorůst až do délky 4 metrů. V Jadranském moři však pravděpodobně nespatříte žádného, který bude delší než 2 metry. Jejich váha může být 100 až 500 kg. Potravou delfínů skákavých jsou ryby, měkkýši i vodní ptáci. Ve své tlamě mají stovku ostrých zubů a loví většinou ve skupině, kdy hejna ryb obklíčí a potom je sežerou.

Delfíni mají skvěle vyvinutý sluch a dorozumívají se mezi sebou podle zvuků, ultrazvukových signálů. Delfíni se obecně řadí mezi velmi inteligentní tvory, je prokázáno, že si navzájem pomáhají a spolupracují s jinými živočišnými druhy. Dokážou jim pomoci a často pomohou i člověku. Kdo ví, zda tuší, že to jsme právě my, kdo stojí za jejich postupným vymíráním.

Člověk je pro delfíny pohromou

Delfíni potřebují k životu velmi čistou vodu. Kvůli neustálému znečišťování moří, se ničí i jejich životní prostředí. Rozmnožovací schopnosti delfínů klesají vlivem umělých látek, které jsou zastoupeny v potravinovém řetězci. K jejich úbytku přispívá také zbytečný a nadměrný lov. A za to všechno bohužel můžeme my.

 

levné apartmány Mali Lošinj
Ubytování v Mali Lošinj

8 Responses to Místa, kde se prohánějí delfíni

 1. Martina Spoulova

  My je loni krasne pozorovali mezi Lanternou a Novigradem pri zapadu slunce, cele hejno, nadherne!

 2. Ivana Heřmanová

  Lonsky kveten – Sibenik

 3. Deniska Škvorová

  Několikrát sem je viděla u Crikvenice a Novi Vinodolski 🙂

 4. Deniska Škvorová

  Několikrát sem je viděla u Crikvenice a Novi Vinodolski 🙂

 5. Karel Štěpán

  V Rabacu, každý rok 🙂

 6. Ladislava Vavrušková

  Murter, 🙂 viděla jsem je ze břehu.. nádhera…

 7. Trpanj, pristavisko.. Za tou sochou tam.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2018, Kategorie : Chorvatsko