Kolik máte místa na pláži – Makarská riviéra


ubytování Chorvatsko

Kolem šedesáti kilometrů pláží na Makarské riviéře určitě patří mezi nejlepší pobřežní místa pro plavce ve Středozemí, ale existuje hrozba, že přestanou být hlavním turistickým lákadlem této části Chorvatska.

Tlačenice, nepořádek a přeplněnost pláží ve špičce sezóny stále méně tolerují cestovní agentury jejichž hosté po návratu mají nejvíce stížností právě na přeplněnost pláží v některých částech Makarské riviéry, které jsou již pod všemi mezinárodními standardy.

Ve špičce sezóny tak na Makarské pro každého hosta připadá jen 1,75 metru čtverečního prostoru pláže – tyto čísla přinesl výzkum Splitsko-dalmátského regionu v plánu správy pláží.


Mezinárodní normy pak říkají, že turista by se měl dobře cítit na šesti až osmi metrech čtvereřních „svého“ prostoru, což veřejné pláže Makarské riviéry, stejné jako mnohé jiné na Jadranu svým návštěvníkům už nemohou nabídnout.  Na obrázku vlevo můžete vidět statistiku kolik kde připadá metru čtverčního pláže na jednoho hosta. Z tohoto přehledu vyznívá tato situace nejhůře přímo pro město Makarska, dále Tučepi a Baška Voda. Lepší to je v letoviscích Podgora, Brela nebo Krvavica/Bratuš, zatímco v ostatních turistických centrech jako jsou Živogošče, Igrane, Gradac a Drašnice je situace o mnoho lepší a splňuje mezinárodní standardy.

Kvůly těmto údajům zprovoznění tunelu Sv. Ilija o kterém jsme vás informovali předtím v článku „Důležitý tunel pro Makarskou probourán“ , které by mělo prý přinést dokonce zdvojnásobení potenicálních hostů na plážích vyzdvihlo tyto problémy, které se na Makarské riviéře hromadí už roky. Tyto nové cestovní možnosti, které se otevřou by měli zahájit také řešení tohoto horkého problému.

Není to tedy tak, že tunel Sveti Ilija je ten, který by měl ohrozit udržitelný rozvoj turistiky na Makarské rivéře jak se to rádo prezentuje, ale jsou to především všichni ti co dovolili nekontrolovatelný růst masové turistiky, říkají všichni turistický znalci z Riviéry.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko v lednu: čekejte nadprůměrné teploty

Nejvíce připomínek

– Ikdyž naši hosté na Makarskou rivéru jezdí kvůly křišťálově čistému moři, nejvíce reklamací máme kvůly přeplněnosti pláží nízkého standardu.
Hlavní pláže ve vrcholu sezóny nabízejí 1,5 čtverečního metru prostoru na osobu – upozorňuje ředitel německého tour-operátora TUI na tento neudržitelný stav.

– Problem tlačenice na plážích Makarské riviéry je už dost starý a už je čas, aby se lokální vlast konečně rozhodla pro seriózní plán rozvoje a organizace této turistické destinace. Ve městě Baška Voda je 10 tisíc turistických lůžek ale každodenní počet hostů je 20 tisíc.
Makarska riviera
Majitel soukromého hotelu s 57 lůžky má koncesi na 30 lehátek na pláží, ale jak říká – hosté nechtějí do takové tlačenice a to už ani naši partneři nehodlají tolerovat. Stovky autobusů denně přijíždějí na Makarskou riviéru, neplatí nikomu nic a ohrožují komfort hostů, kteří zaplatili turistické taxe a vše ostatní. Je třeba vyrovnant ubytovací kapacity s kapacitou pláží.

Ostatním co mají rádi Makarskou rivéru doporučujeme pobyt v soukromých apartmánech právě v těch místech (Živogošče, Igrane, Gradac, Drašnice), které nabízejí stále ještě komfortní pobyt na pláží a zároveň to vše krásné proč tam stále jezdíme.

Kolik máte místa na pláži – Makarská riviéra
3 (60%) 2 hlas[ů]

2 Responses to Kolik máte místa na pláži – Makarská riviéra

  1. Je to k nevíře, ale i Makarská má jedno úplně klidné místo. Parčík a lavičky před hřbitovem. A to myslím úplně vážně. Jen doufám, že i letos (2017) to tak bude.

  2. Pláže v Živogošče, Igrane i Gradaci jsou o prázdninách (červenec, srpen) přecpané, vím z vlastní zkušenosti.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2010, Kategorie : Chorvatsko