Modré a Červené jezero brzy na seznamu UNESCO


ubytování Chorvatsko

Na seznamu UNESCO by v roce 2020 měl přibýt další chorvatský přírodní skvost. Jedná se o úchvatné Modré a Červené jezero a jejich okolí v pohoří Biokovo. Často se právě toto místo stává cílem turistům trávících svou dovolenou na Makarské riviéře. Znáte ta jezera? Pokud ne, rozhodně doporučujeme se sem zajet podívat!

Přírodní krásy poblíž obce Imotski

Obě jezera leží poblíž horské obce Imotski v hlubokém zálivu, který vznikl zhroucením obrovské podzemní jeskyně.

Červené jezero je proslulé několika jeskyněmi a pozoruhodně vysokými útesy, které dosahují výšky až 241 metrů nad vodní hladinu a pokračují hluboko pod ní. Hloubka vody, která doposud mohla být prozkoumána, je 530 metrů, což z ní činí 3. největší závrt na světě. Jezero je pojmenované podle červenohnědé barvy okolních útesů, které ji získaly díky oxidům železa.

Červené jezero Imotski

Kvůli nepropustnému okolí a hloubce tohoto závrtu je velmi obtížné dohodit do vody Červeného jezera kámen. Legenda proto praví, že ten, kdo do vody kámen vhodí, brzy se vdá nebo ožení.

Hloubka Modrého jezera od horního okraje závrtu po vodu je zhruba 220 metrů. Hloubka vody se mění podle období. Na jaře, kdy roztaje sníh z okolních hor, může dosáhnout až 90 metrů. Naopak když je sucho, hloubka může být „pouhých“ 20 metrů. Modré jezero představuje oblíbenou destinaci pro pěší turistiku, prozkoumávání okolní přírody a koupání. Ano, v Modrém jezeře se dá koupat! A to hned po tom, co zdoláte cestu dolů!

Od parkoviště sem dolů vede chodník, ale pevná obuv je samozřejmě nutností. Chodník totiž v jednu chvíli končí a vy budete muset slézt ke břehu po strmém srázu přes poměrně ostré kameny. Nezapomeňte ani boty do vody, kameny najdete i pod hladinou. Ten zážitek z křišťálově čisté, chladné vody však rozhodně stojí za to. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatečné množství tekutin. Pitnou vodu si můžete načepovat na parkovišti.

ČTĚTĚ:   Apartmánová osada Stella Maris v Umagu se rekonstruuje

Modré jezero_Imotski

Budou jezera brzy na seznamu UNESCO?

Cesta k jezeru byla vybudovaná v roce 1907 a v roce 1942 proběhlo zemětřesení, které vedlo ke snížení hloubky jezera. Plánem je, aby se tato oblast stala v roce 2020 součástí památek na seznamu UNESCO a už nyní se začalo s přípravami na vystavění centra pro návštěvníky a výzkumné pracovníky.

„Do 1. června tohoto roku zašleme dopis o záměru a do 30. listopadu veškerou potřebnou dokumentaci. V roce 2019 bude následovat inspekce a přípravy k realizaci. Pokud vše půjde podle plánu, pak by v červnu 2020 mělo toto místo získat status UNESCO Geo Park,“ uvedla ředitelka turistického sdružení Imotski Luka Kolovrat.

V Chorvatsku už jeden UNESCO Geo Park najdete. Je to geografický park Papuk, který leží ve východním Chorvatsku a byl to vůbec první geografický park v této zemi.

Na světě v současné době existuje 120 geoparků, a to celkem ve 33 zemích světa.

 

levné apartmány Makarska
Ubytování v Makarske

7 Responses to Modré a Červené jezero brzy na seznamu UNESCO

 1. Zdenek Stepanek

  Mohu doporuciti jeto skvost.neco vydeti.

 2. Peta Blafka

  Byly jsme tam a prcek se koupal v modrym ale do cervenyho se neda slest jde pouze obejit do kola ale i tak vsem doporucuju ozelet jeden den u more

 3. Veronika Kornelová

  Doporučuju! Moc krásné!

 4. Eliška Randová

  Také jsme byli a vřele doporučujeme.

 5. Luděk Hlávka

  Takhle vypadaly jezera vloni

 6. Gabriela Swietoňová Vinzenz

  My jsme je zažili loni v červenci ještě trochu modré … a trochu plnější

 7. Jaroslava Bednářová

  Super výlet určitě doporučuji. 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2018, Kategorie : Chorvatsko