Motovun


ubytování Chorvatsko

Cesty od nás do Chorvatska vedou většinou k moři. Prásknout sebou na pláž a třeba dva týdny se rožnit na sluníčku, občas se smočit v moři, to je vzor dovolené většiny našinců. Je to ale škoda, protože Chorvatsko nabízí víc než jen šumění mořských pláží a sluníčko, je tu mnoho přírodních a historických památek, hory, romantické soutěsky a můžeme pokračovat ve výčtu.

 

Samostatnou kapitolou by v Chorvatsku mohl být Istrijský poloostrov, nejzápadnější část země, a uprostřed najdeme také tajemné historické městečko Motovun.

Poloha a doprava

Za skutečnou perlou vnitrozemí Istrijského poloostrova je považováno malebné městečko Motovun, italsky Montona, což v italštině znamená hornatý. A Motovun je skutečně horským městečkem, někdy se mu dokonce říká „orlí hnízdo“. Ve skutečnosti jde o městečko s necelým tisícem stálých obyvatel. Najdeme ho v severozápadní části Istrie na výrazném kopci v nadmořské výšce 312 m, nedaleko měst Buzet (20 km) a Pazin (23 km). Není přímo na mořském pobřeží, k moři to je asi 20 km, ale leží nedaleko silnice D44 (5209) spojující Novigrad (28 km) a Opatiji (54 km), resp. Rijeku (69 km).

Historie

Na úpatí Motovunu na řece Mirně plul mýtický Jason s Argonauty, ovšem první obyvatelé, kteří zde zanechali stopy, tu žili před 3.500 lety. Městečko se poprvé připomíná roku 804. Majitelé byli různí, v letech 1278 až 1797 to byli Benátčané. V době vlády Rakouska se zde pěstované dřevo na stavbu lodí.

Památky

Opevnění Motovunu se skládala ze dvou okruhů hradeb, vnitřní je starší z 13. a 14. století, městské brány jsou z 15. století. Náměstí je nazváno podle renesančního skladatele Andrea Antica, který se tu narodil. Stojí zde barokní kostel sv. Štěpána z roku 1614 na místě staršího kostela. Zvonice pochází ze 13. století. Na tomto místě v pozdní antice stávala raně křesťanská bazilika. Naproti kostelu je palác Polesiniů z 12. století, a v 16. a 17. st. rozšířený, Městský palác je ze14. století. Pod náměstím se nalézá velká nádrž zásobující město vodou. Lodžie na dolním náměstí je z roku 1331, dnes je pojmenovaná po Josefu Resslovi, českém vynálezce lodního šroubu, který zde trávil část svého života.

ČTĚTĚ:   Senj

Do horní části Motovunu lze vyjít po 1052 schodech, což je nejdelší schodiště v Chorvatsku. Po bývalé železnici, zrušené v roce 1935, zde najdeme zachovanou stanici a tunel.

Sportovní aktivity

motovun_istria_walls_570_x_358K největším zážitkům z města patří procházka po obvodu hradebních okruhů s nádherným výhledem na podhradí a po celém okolí města. K lákadlům také patří na opačné straně údolí řeky Mirny zbytek tzv. motovunského lesa, což je asi 10 km čtverečných porostu dubu letního. Původně mnohem větší les byl ve středověku vykácen Benátčany pro dřevo na stavbu lodí. Část trasy staré železniční tratě byl upraven na cyklotrasu a pěší stezku, jezdí se zde i závody horských kol a veřejnosti slouží půjčovna kol. Od roku 2012 se zde provozuje paragliding.

Cestovní ruch

V Motovunu se vždy koncem července pořádá velký filmový festival s nezávislou filmovou produkcí. Jde o pětidenní maratón s celodenními projekcemi, které uspokojí i ty nejnáročnější diváky.

Pokud někdo hledá místo na klidnou dovolenou, je zde správně. Romantické město na každém rohu vyzařuje historii, pozitivní energie a klid. Z ubytovacích možností můžeme uvést hotel Kastel, ale jinak Motovun a jeho okolí nabízejí velké množství pokojů a apartmánů. Jsou zde moderní zařízení, ale i možnost ubytování v některém z historických domů postavených v tradičním istrijském stylu. Na úpatí vrchu s městem najdeme i dobře vybavený kemp.

A až tady budete, určitě si nezapomeňte zavdat místním kvalitním vínem nebo ochutnat z bohaté nabídky zdejších ovocnářů, vybírat lze z jablek, švestek, hrušek, broskví, meruněk, ale také z několika odrůd oliv, fíků a třešní, a v blízkosti se nacházejí i lanýže.

 

ubytování Istrie
Levné apartmány v Istrii

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2015, Kategorie : Istrie, Magazín