Návštěva Odysseovy jeskyně


ubytování Chorvatsko

Znáte řeckou báji o Odysseovi, který po vyhrané trójské válce putoval devět dlouhých let domů, jelikož mu osud a bohové návrat nepřáli? Pokud ano, tak si zcela jistě budete také pamatovat na ostrov s jeskyní, kde se jej ujala zdejší vládkyně Kalypsó.

Pokud navštívíte ostrov Mljet, budete mít tu čest, alespoň podle chorvatské tradice, spočinout právě na onom ostrově, který Odysseus popsal jako nejkrásnější ostrov v celém Středomoří. To že Homér při své tvorbě vycházel ze skutečných základů, již není pochyb, a proto se lze domnívat, že i vyprávění Odysseově strastiplné cestě může být pravdou.

Dlouhou dobu se mělo za to, že oním Medovým ostrovem, jak jej Homér nazval je Malta. Ta se ve své době nazývala stejně jako Mljet, tedy od slova mell, mellis, což znamená med. S tvrzením že Medovým ostrovem je Mljet, přišli Chorvatští geografové v 70. letech a to na základě detailního studia Homérových popisů pramenů, fauny, flory a celkové podoby ostrova. Velké množství jiných historických pramenů navíc tuto teorii také podporuje, takže někteří nemají pochyb.

Pokud byste se samo chtěli přesvědčit, zda by tento ostrov mohl být oním bájným několikaletým Odysseovým sídlem, určitě se vydejte prozkoumat Odysseovu jeskyni. Ta se nachází v jižní části ostrova. Přístup k ní je hned po několika cestičkách, ovšem není možný automobilem a budete muset ujít zhruba dva kilometry po svých. Za to však budete odměnění opravdu monumentální skalní jeskyní, Do které vede velice příkrý sestup. Je tedy vhodné zvolit druhou stranu, kdy se dostane ke vchodu do jeskyně od moře.

jeskyně Chorvatsko

Koupání se zde doporučuje, pouze pokud je moře klidně. V opačném případě si s vámi mohou vlny pohazovat tak, jak sami uznají za vhodné, což není u vysokých skalních bloků příliš bezpečné. I tak vám ovšem návštěvu tohoto tajemného místa doporučujeme, protože se jedná, minimálně jen z přírodního hlediska, o velice zajímavé místo.

ČTĚTĚ:   Klima v Chorvatsku

ubytování Mljet
Levné apartmány na ostrově Mljet

Ohodnoťte

4 Responses to Návštěva Odysseovy jeskyně

 1. Radek Čos

  Návštěva OdysseovY jeskyně…

 2. Jana Svobodová

  Líbí, až na tu hrubku v nadpisu 🙁

 3. Jana Svobodová

  Tak. prosím, opravit.

 4. Máme rádi CHORVATSKO

  víme o ní, v čláku samotném už je opravena, tady už to bohužel nejde, každopádně díky za upozornění

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2015, Kategorie : Magazín