Objevte kouzlo a poklady městečka Nin


ubytování Chorvatsko

Malou chorvatskou obec Nin najdete na pobřeží Dalmácie asi 15 kilometrů daleko od známého letoviska Zadar. 3. srpna se tu konal již po sedmé tradiční festival soli. Nahlédněte s námi pod pokličku této ingredience, která opravdu alespoň dříve byla nad zlato, a objevte kouzlo této malé obce.

Každoroční festival soli přináší zábavu i zajímavé informace

Festival soli se koná každý rok na jedné z největších solných pánví v Evropě, kterou najdete právě v blízkosti chorvatského městečka Nin. V místních salinách se sůl, která je považovaná za poklad Ninu, stále získává tradiční cestou a sklízí se ručně jako v dávných dobách Římské říše: vypařováním mořské vody z mělkých nádrží.

Salina, Nin

Během tohoto festivalu mají návštěvníci možnost seznámit se s tradiční výrobou soli na jediné ekologické pánvi v okolí Jadranského moře. Každoročně v rámci festivalu probíhají soutěže, připravují se tradiční pokrmy a probíhá zde zábava celý den až do noci. Kromě zábavy je cílem také to, aby návštěvníci odešli obohaceni o znalostmi o tom, jak se sůl produkuje a jak vůbec probíhá celý ten proces, než se ze solné pánve dostane až na váš stůl.

Sůl, Nin

Saliny, které jsou téměř 1500 let staré, navštěvuje ročně 70 000 – 100 000 lidí. Dříve sůl sloužila i jako platidlo a že byla nad zlato, na to můžete vzít jed!

Sůl bychom měli, jde se do bahna!

Není to žádný vtip. Na to, jak je Nin maličký, je tu hodně zajímavých věcí. Například bahno! Kromě soli je Nin známý bahnem, které blahodárně působí při problémech se špatnou pletí, revma i při gynekologických potížích a traduje se, že pomáhá ženám, kterým se nedaří počít. A právě za bahnem z Ninu jezdí lidé z celé Evropy. Kdo ví, jestli to pomáhá, každopádně se jedná o zajímavý zážitek korunovaný vtipnými fotkami.

ČTĚTĚ:   Neuvěřitelné Chorvatsko: dalších 10 věcí o Chorvatsku které vás ohromí

O obci Nin

V malém městečku, či spíše vesnici, žije okolo 1100 obyvatel. Starý Nin s úzkými uličkami a nejmenší katedrálou na světě (kostel svatého Kříže má délku 8 metrů) se nachází na malém ostrůvku s průměrem přibližně půl kilometru uprostřed laguny. S pevninou je propojen dvěma mosty.

Nin

V jeho okolí najdete písčité pláže a nabízí se tu příjemná procházka podél pobřeží. Konají se tu Rybářské večery a a poutě na svatá místa. Nejzajímavější pouť se koná na ostrůvek Zečevo, který najdete asi 13 kilometrů od Ninu.

V Ninu se vám bude líbit, pokud máte rádi klid a pohodu. Jsou tu kavárny, restaurace a vládne tu velmi pohodová, až jakoby dosti líná atmosféra. Milovníkům rušných destinací bude stačit krátká zastávka!

 

levné apartmány Nin
Ubytování v Ninu

Objevte kouzlo a poklady městečka Nin
5 (100%) 1 hlas[ů]

One Response to Objevte kouzlo a poklady městečka Nin

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2018, Kategorie : Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar