Oblast Gorski Kotar – Vrbovsko


ubytování Chorvatsko

Vrbovsko je druhé největší město v oblasti Gorski Kotar, která se nachází na půl cesty ze Záhřebu a Rijeky. Oblast má plochu 280 km2 a k městu zde patří 60 osad. Najdeme zde historické památky a stopy kulturního dědictví, které dává této oblasti specifický význam.

 

Příroda je zde bohatá a velkými plochami lesů, tečou zde velké řeky Kupa a Dobra, zatímco krásná řeka Kamačnik tiše prochází kaňonem.

Poloha a doprava

Vrbovsko leží 48 km severovýchodně od Rijeky, 85 km jihozápadně od Záhřebu a 88 km jihovýchodně od Ljubljaně. Se všemi těmito městy má dobré silniční spojení, mezi Rijekou a Záhřebem je to dálnice A6, kde tvoří kolem města vlastně obchvat. Sjezd je tu z exitu 2.Od severu, tedy od zmíněné Ljubljaně to je po slovinské silnici č. 106 a od hranic po chorvatské 5033 a D3. Městem prochází i železnice z Bakaru do Ogulina.

Historie

První písemné záznamy o Vrbovsku jsou až z roku 1481, kdy patřilo Frankopanům. Na počátku 16. století kraj Turci oblast tak zničili, že Vrbovsko a okolí vsi takřka zmizely. Přesto sem později (1599) prchají lidé před tureckým nebezpečím zejména z Bosny, Lika a Severní Dalmácie. Během 18.století sem dorazili další obyvatelé od pobřeží, z Kranjska a podobně. Pro dějiny Vrbovska jsou významná práva Josefa II. z roku 1785 na pořádání královských trhů, obec také získala statut města a z bývalých nevolníků se stali obchodníci a svobodní občané.

Příroda

Na severu oblasti řeka teče hraniční řeka Kupa v nádherném údolí, městem prochází řeka Dobra, která v nedalekém Ogulinu mizí pod zemí a objevuje se o 5 km dále na severu. Vrbovsko obklopují hory s vrcholy přes 1.000 metrů, zejména na jihu to jsou Debela kosa (1289 m), Bukovica (1253 m), Mirkovica (1283 m) a Smolnik (1219 m). Kamačnik je chráněná krajina s výjimečnou krásou s pěšími stezkami, které vedou podél křišťálově čisté řeky přes zavěšené mosty romantickou roklí. Chráněná je zde bohatá flóra a fauna.

ČTĚTĚ:   7 tipů pro šnorchlování v Chorvatsku

Vrbovsko Chorvatsko

Památky

V centru města stojí kostel sv. Jana Nepomuk, jde o malou „katedrálu“ horské oblasti. Kostel byl několikrát zbořen, současný je z roku 1904.V nedalekém Gomirje lze navštívit klášter a kostel Narození sv. Ivana založený v roce 1600, ale v 19. století přestavený.

Okolí Vrbovska

Nedaleká řeka Kupa nabízí možnosti koupání, vodních sportů (kanoistika, rafty atd.), pěší procházky i stezky pro cyklisty a rybaření. V Lukovdole se narodil básník IG Kovačić a je zde amfiteátr, muzeum a kostely Nanebevzetí P. Marie asi z roku 1573 v pozdně gotickém slohu a kostel sv. Františka ze 17. století. Nedaleko u osady Severin na Kupi stojí Zrinský hrad postavený Frankopany již v 15. století, v dnešní podobě z roku 1800. Obklopen je starým parkem a stojí tu i kaple sv. Floriána. V osadě Moravica se doporučuje procházka kolem jezera Čogrijevo s vodopádem.

Ve Litorići picnic, vzdálené 7 km od Vrbovska (7 km) v nadmořské výšce 700 metrů n.m. je lovecký zámeček s možností různého sportovního vyžiti, od kopané po pěší výlety a jízdy na kole.

Cestovní ruch

Město je známé pořádáním různých společensko-kulturních akcí. Nejvýznamnější z nich je „Pramen Goran“, tradičně vždy 21. března, určený pro mladé básníky na paměť velkého básníka Ivana Gorana Kovacice (1913 – 1943).

Pro ubytování přímo městě lze využít dům Kvarner, v okolí jsou to pak prázdninové domy Bruno v Lukovdole a další v Gomirje a další.

Vrbovsko a jeho okolí asi patří k tomu nejkrásnějšímu, co může Chorvatsko mimo moře nabídnout, a určitě stojí za návštěvu a alespoň procházku někde po pěkném okolí.

ubytování Chorvatsko
Levné apartmány v Chorvatsku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2015, Kategorie : Magazín