Ostrov Krk: čisté moře, úžasný podmořský svět i nádherné výhledy


ubytování Chorvatsko

Ostrov Krk se nachází v Kvarnerském zálivu, a proto je cílem mnoha českých turistů, pro něž je to jedno z nejbližších turistických míst v Chorvatsku. Kromě krásných pláží vás nadchnou křivolaké uličky historického města Krk, staleté tradiční kamenné domy a spousta úžasných vyhlídek na ostrov, moře a okolí. Přestože se Krk netěší takové pozornosti, jako jeho níže položení sousedé, nabídnout toho může opravdu hodně.

Hlavní předností ostrova je čisté pobřeží

Od roku 1990 je Krk považován za největší ostrov Chorvatska. Bývá přezdíván jako ostrov modrých vlajek což svědčí o čistotě místních vod i pláží. Takových modrých vlajek tu můžete celkem napočítat 15. Tvrdí se, že o ostrově Krk už v době železné hovořil slavný básník Homér, který tehdy používal název Kouret, což je jen jiný název pro ostrov Krk. Tvrdí se, že se jedná o tak skvělý ostrov, že neujdete ani 200 metrů, aniž byste nenarazili na něco z historie.

Na ostrově najdete spoustu hotelů i kempů. Nejvyhledávanější však je stále ubytování v soukromých apartmánech, kterého je tu víc než dost. Jedná se o cenově dostupné ubytování na zajímavých místech a bydlení s místními.

Baška

Top 3 místa ostrova: Krk, Baška, Vrbnik

Krk

Mezi 3 top místa, která byste měli na své cestě po ostrově navštívit, je město Krk, které je obehnáno hradbami z období římské říše a středověku. První, čeho si při příjezdu do města všimnete, nebude kupodivu kostel, ale Torrion – čtvercová věž na Velkém náměstí, která slouží jako radnice a budova soudu. V 15. století tato poněkud zvláštně vypadající budova sloužila jako strážní věž, odkud byl dobrý výhled na moře. Město je plné historie a krásných křivolakých uliček.

Baška

Historii a architekturu najdete také v malebném rybářském městečku Baška. Kromě kostelů každého zaujmou nasucho zděné stavby. Městečko je proslulé svou úžasnou pláží, kterou byste rozhodně měli navštívit.

ČTĚTĚ:   Grabovac u Plitvických jezer
Vrbnik na ostrově Krk
Vrbnik

Vrbik

Minout byste neměli ani městečko Vrbnik. Tady najdete jednu opravdovou specialitu. V labyrintu klikatých starých uliček se dostanete k jedné s názvem Klančić, která je považovaná za jednu z nejužších na celém světě. Ta nejužší část má šířku pouhých 40 centimetrů. Když budete ve Vrbniku, nenechte si ujít ochutnávku vín. Téměř každá rodina zde má svou vinici a vyrábí víno alespoň pro svou potřebu. Mnoho místních rodin nabízí své víno turistům jen tak do ruky, jiní si otevřeli vinotéky nebo jiný druh pohostinství. Pro každého se tu najde něco, včetně šumivého prosecca.

Ochlaďte se v jeskyni Biserujka

Až budete mít dost měst, vydejte se objevovat další perly ostrova. Každého nadchne jeskyně Biserujka nedaleko obce Rudine. Tato úžasná jeskyně je bohatá na stalaktity a sloupy a dokonce zde byly nalezeny kosti jeskynního medvěda. Vždy je tady chladno, proto představuje fantastický únik před spalujícím letním vedrem.

Meline

Navštivte pláž Meline a benátskou pevnost Maltempo

Na pobřeží mezi Čižići a Klimno leží jedna z nejznámějších pláží na ostrově Krk, známá jako léčivá oáza – pláž Meline. Zde najdete léčivé bahno, o kterém je známo, že pomáhá revmatickým pacientům. Často se také používá v kosmetických přípravcích, například v pleťových maskách. Kromě toho, že je toto vzácné bahno léčivé, funguje jako skvělá zábava, a to nejen pro děti.

Pokud hledáte místo s krásnými výhledy, vydejte se k mysu Vošćica, kde najdete pevnost Maltempo. Využívali ji Benátčané jako vyhlídkový bod ke kontrole námořní dopravy v této oblasti. Nyní si zde můžete popíjet ranní kávu v krásném prostředí.

Projeďte se kolem ostrova na kole a objevte podmořský svět

Jízda na kole kolem ostrova Krk je naprosto jedinečný zážitek. Středomořské klima vám umožní užít si cestu, která odhalí bohaté tradice a dlouhou, velmi působivou minulost ostrova. Okouzlující krajina vám dá pocit svobody a ticho ruší pouze zvuk cvrlikání místních ptáků.

ČTĚTĚ:   Dovolená s dětmi v Chorvatsku

Barevná hejna ryb, velké množství mořských živočichů, staré vraky lodí, podmořské skalní útvary, tunely a jeskyně – to je kouzelný svět Jaderského moře kolem ostrova Krk. Dejte šanci pozkoušejte potápění a budete ohromeni, jaké krásy se ukrývají pod hladinou moře.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2024, Kategorie : Chorvatsko