Plješivica – zapomenuté pohoří u Plitvických jezer


ubytování Chorvatsko

Plitvická jezera každoročně navštěvuje tisíce turistů a ten , kdo tam nebyl, zná tento národní park alespoň z doslechu. Málokdo však už zná pohoří, které se rýsuje hned vedle Plitvic: Plješivica. Rozkládá se na hranicích s Bosnou a Hercegovinou a je součástí Dinarských Alp.

Plješivica představuje ideální místo pro strávení dne s přáteli nebo rodinou v krásné horské chorvatské přírodě. A můžete si dát i trochu do těla! Pěšky se na vrchol dostanete za 3 hodiny. Nikdo vám však nebude bránit, vydat se na vrchol autem, pokud se zrovna nebudete cítit na lehce fyzicky náročnou túru. Na 4 kolech budete moci rozhlížet z vršku za krásných 30 minut.

Plješivica

Pozor na silný vítr a miny mimo cestu!

Vrcholek Gola Plješevica se nachází v nadmořské výšce 1648 m. n. m., proto buďte připraveni na studenější klima. Navíc tady fouká silný vítr, takže větrovku rozhodně mějte s sebou. A neuškodí ani mikina navíc. Budete však za svůj výkon a vytrvalost odměněni krásným výhledem.

Jižní straně hřebenu dominuje civilní rozhlasová stanice, která je viditelná už ze zdola. Na vrcholu najdete také zříceniny vojenských budov. Vstup na horu je povolen teprve od roku 2007, předtím byly některé silnice a budovy pod vojenskou kontrolou a vstup byl pro běžnou veřejnost zakázán.

Plješivica

Dejte si pozor, mnozí místní tvrdí, že oblasti mimo silnici a na úseku poblíž hřebene jsou nebezpečné kvůli možným minovým polím. Nevíme, co je na tom pravdy, ale raději zůstaňte na trase a nikam daleko nepobíhejte!

Jak na vrchol na kole?

Mnozí si berou do Chorvatska kola a dělají dobře. Tato země je pro cyklovýlety jako stvořená, a to díky zajímavému terénu a pěknému prostředí. Také na vrchol Plješivica vede cesta, kterou můžete zdolat na svém železném oři.

ČTĚTĚ:   10 doporučení pro maminky před cestou do Chorvatska

Začátek trasy pro cyklisty najdete na křižovatce na hlavní silnici v obci Kapela. Pokračujte na směr Plitvice – Korenica, projedete kolem Moterlu Winnetou a na další křižovatce odbočíte vlevo na nezpevněnou silnici vedoucí na horu Lička Plješivica. Většina stezek vede podél lesa. Výšlap není nijak náročný, kromě toho, že vede do kopce. Trasa je poměrně snadná a žádné nemilé překvapení by vás na ní nemělo čekat. Poslední část stezky vede podél hranic s Bosnou a Hercegovinou, můžete se tak podívat na chorvatské sousedy.

Tak co? Až se budete příště pohybovat v blízkosti Plitvických jezer, uděláte si výlet na horu Gola Plješivica?

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2017, Kategorie : Chorvatsko