Potápění v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Máte-li rádi moře a podmořský svět, Chorvatsko pro vás představuje dostupný ráj, kde můžete pozorovat bohatý mořský život. Přinášíme vám tipy na zajímavé potápěčské destinace, odkud si přivezete nezapomenutelné zážitky.

Bohatý podmořský svět

Hlavní devízou Chorvatského pobřeží je úžasné moře, ve kterém se odehrává bohatý život. Není proto žádným překvapením, že právě sem míří každoročně sousta potápěčů. Pokud jste i vy propadli tomuto sportu, rozhodně vám zdejší moře přinese krásnou podívanou.

V Chorvatsku se můžete oddávat dvojímu typu potápění: individuálnímu a skupinovému. Individuální je na vlastní riziko a je určené profesionálům a zkušeným potápěčům Musíte také vlastnit povolení pro individuální potápění, které získáte za 2400 kun a je platné jeden rok.

Chorvatsko potápění

Pokud vás zajímá organizované potápění, není nic jednoduššího, než najít nejbližší potápěčské středisko a podniknout s ním potápěčský výlet nebo kurz. Ceny ponorů se mohou lišit, ale pohybují se okolo 20 – 50 EUR. Kromě toho vám také za několik desítek eur na den půjčují potápěčskou výstroj.

Ve většině hlavních letoviscích najdete potápěčské školy, které organizují výcviky pro všechny stupně – začátečníky i pokročilé. Po absolvování obdržíte mezinárodní potápěčskou licenci, s níž se můžete potápět do hloubky 18 metrů. Můžete však své potápěčské umění stále zdokonalovat a navyšovat počet metrů, do kterých se budete moci potápět. Kurzy stojí 200 – 300 Eur.

A kde jsou ty nejzajímavější lokality?

Ostrov Kaprije

Ostrov Kaprije ve Střední Dalmácii je rájem pro potápěče, kteří obdivují lodní vraky. Právě tady totiž mohou pod mořem pozorovat vrak italské dopravní lodi Francesca di Rimini, která zde ztroskotala v roce 1943. Vrak je dlouhý cca 60 metrů a nachází se v hloubce cca 50 metrů. V nákladních prostorech stále můžete spatřit dělostřeleckou munici, proto do nich nemůžete. Více o polohách vraků vhodných k potápění se můžete podívat na naší mapě míst k potápění v Chorvatsku zde.

ČTĚTĚ:   Výstava suvenýrů v Opatiji a muzeum neandertálců v Krapině

V okolí vraku se samozřejmě pohybují živí mořští tvorové, jako jsou okouni a makrely. Obecně se jedná o velmi silný zážitek obehnaný tajemstvím, neboť doposud není objasněno, z jakých důvodů se loď potopila.

potápění v Chorvatsku

U ostrova Kaprije je ještě jedno místo, které je velmi oblíbené mezi potápěči. Je to převis tvořen stěnou s dvěma terasami. V ní je mnoho děr a zářezů, které se staly domovem chobotnic a langust. Dolní stěna je pokryta hustým porostem hub a měkkých korálů. Toto místo je vhodné pro všechny skupiny potápěčů a dokonce se zde provozuje i noční potápění, které se stává velmi žádaným zážitkem.

Ostrov Kukuljati

Malý ostrůvek Kukuljati se nachází nedaleko ostrova Murter. Obeplujete ho za 25 minut a najdete zde terasy z kamene a písku. Je možné se zde ponořit až do hloubky 30 metrů za okraj poslední trasy. Obdivovat můžete bohatý mořský život, který tvoří barevné ryby, korály, houby a plži. Místo je vhodné i pro šnorchlování a také se tu organizují noční ponory.

Na ostrově Murter se nachází česká potápěčská základna, která nabízí kurzy potápění mezinárodních potápěčských výcvikových systémů IANTD, PADI, UDI a CMAS. Ty jsou určeny jak pro začátečníky, tak pro již zkušené potápěče.

Kornati

U souostroví Kornati existuje velmi bohatý podmořský život a tak sem míří potápěči z celé Evropy. Moře zde nabízí neuvěřitelnou viditelnost: až 40 metrů. Potápění je tu vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Uvidíte svět pestrobarevných ryb a neměl by vám uniknout ani vrak německého člunu S57.

Kornati – Samograd

Na samém jihu souostroví Kornati leží ostrov Samograd, který je dalším oblíbeným místem potápěčů. Na mělčině můžete pozorovat chobotnice a hejna černých ryb, zvaných mořany. Ve štěrbinách se schovávají langusty, na stěnách v moři uvidíte červené a modré rohovitky a jiné mořské živočichy.

ČTĚTĚ:   Stále více lidí míří do Chorvatska v září! Jste mezi nimi?

potápěčské kurzy Chorvatsko

Ostrov Pag

Skvělé podmínky pro potápění nabízí také ostrov Pag. Na Pagu si užijí i ostatní nepotápěči, neboť bohatý mořský život disponuje skvělými podmínkami i pro šnorchlování. Prozkoumávat zde můžete úchvatné modré jeskyně i vraky potopených lodí, amfory a živoucí korály se spoustou živočichů a dokonce i několik druhů endemitů.

Oblíbená Istrie

Také Istrie bývá často cílem potápěčů. Najdete tu několik potápěčských škol i nabídku mnoha výletů zaměřených na potápění. Je to hlavně Pula a Kamenjak, kam se jezdí za obdivováním podmořského světa. Potápěči míří také do Rovinj, kde je potopen vrak lodi Baron Gautsch. Ten zde svou cestu skončil v roce 1914.

 

levné apartmány Murter
Ubytování na ostrově Murter

Potápění v Chorvatsku
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2017, Kategorie : Chorvatsko