Pozvánka na ostrov Pag


ubytování Chorvatsko

Co se vybaví místním, když se řekne Pag, víte to? Pravděpodobně to bude sýr a krajka. Pojem pažský sýr jste už možná slyšeli i vy a výrobou krajek je ostrov opravdu proslulý. Pag však toho nabízí mnohem více! Najdete tu krásná místa na ideální rodinnou dovolenou a pravděpodobně také nejlepší party pláž v celé zemi. Podívejte se s námi na tento ostrov a možná se stane vaší cílovou letní destinací.

Na co Pag láká turisty?

Pokud přemýšlíte o ostrově v Kvarneru nebo severní Dalmácii, máte hodně možností. Cres a Lošinj jsou klidné ostrovy, Krk je turisticky hodně navštěvovaný, a proto se tu turistům prakticky nikde nevyhnete. Pag představuje vhodnou variantu pro turisty milující klid, kteří si ale občas chtějí vyhodit z kopýtka. A navíc ho ocení gurmáni: lahodnému jehněčímu z Pagu se prý odolává jen velmi těžko.

Město Pag na ostrově Pag

Největším městem a administrativním střediskem na ostrově Pag je stejnojmenné město Pag. Najdete ho na jihovýchodním pobřeží ostrova. Jsou zde zajímavé historické památky a možnosti koupání na desítkách pláží, které se nachází v Pažském zálivu u města. Že to zní dobře? A to jste ještě nepocítili tu vůni linoucí se z místních restaurací!

Zábava až do rána na pláži Zrće

Mnoho turistů (a to především těch mladších, kterým nechybí energie) však dává přednost letovisku Novalja. Pokud totiž hledáte chorvatskou Ibizu, právě tady ji pravděpodobně najdete. Pláž Zrće je oblíbenou pláží milovníků elektronické hudby. Najdete tu spoustu barů otevřených do ranních hodin a o zábavu budete mít vždy postaráno také díky koncertům a festivalům, které se tu konají po celou letní sezónu.

Nedoporučujeme rodinám s dětmi, kteří touží po klidu. Pag ho nabízí, ale určitě ne tady!

ČTĚTĚ:   Povlja na ostrově Brač - jižní Dalmácie

V okolí Novalje je však hodně jiných pláží, kde vládne klid a pohoda, takže dobrá zpráva ostrova Pag zní: Tady si vybere každý!

Klid a krásné koupání v Lunu a Šimuni

Dost bylo zábavy a chcete se na chvíli procházet přírodou a koupat se na turisty zapomenutých místech? Vydejte se na poloostrov Lun, nejsevernější výběžek Pagu. Procházejte se olivovými háji a užijte si klidné a krásné koupání. Z vesnice Lun také v sezóně vyráží lodní doprava na ostrov Rab.

Na západním pobřeží ostrova Pag stojí malá obec Šimuni, která podobně jako Lun slouží ke klidu a odpočinku. Zajeďte se sem alespoň podívat a určitě nebudete zklamáni.

Jak na ostrov Pag

Jednoduše se sem dostanete autem přes pažský most, který je zdarma a vede na ostrov z jihu nedaleko Zadaru. Pokud jedete ze severu, můžete využít trajektovou přepravu Prizna – Žigljen.

Fakta a zajímavosti o ostrově Pag

Nakonec vám přinášíme pár zajímavých informací o ostrově. Pag je třetí největší ostrov z Kvarnerských ostrovů (někdy se řadí mezi kvarnerské, jindy mezi dalmácké ostrovy) a je z nich nejřidčeji osídlen: žije zde pouhých 8000 obyvatel.

Ostrov je skoro celý holý a kamenitý, netečou tu řeky, najdete zde jen dvě krasová jezera. Na severu ostrova se pěstují olivovníky a špatná není ani vinná réva. Vyrábí se zde bílé víno žutica. Kromě pěstování oliv a révy se místní zabývají chovem ovcí, z jejichž mléka vyrábí speciální a velmi lahodný pažský sýr. Pokud se na ostrov vydáte, rozhodně ochutnejte také místní jehněčí. Mnozí ho považují za nejlahodnější jehněčí na celém Jadranu. Samozřejmě je tu hojně rozšířen rybolov – stejně jako na jiných ostrovech.

Na ostrově se dříve produkovala také sůl, jejíž vývoz zaručoval poměrný blahobyt obyvatelům ostrova. Saliny, které můžete pozorovat, slouží jen na ukázku tradičního výrobního postupu. V dnešní době se sůl vyrábí umělým zahříváním mořské vody a následným odpařováním.

ČTĚTĚ:   Blace - Dubrovnická riviéra

 

 

levné apartmány Pag
Ubytování v Pagu

Ohodnoťte

2 Responses to Pozvánka na ostrov Pag

  1. Utikejte jaaaaa jedu

    Celý život žiju v zeleném ráji ,takže pro mne je Pag velká výzva. Chtěla bych ochutnat pražský sýr a vidět tu prosolenou krajinu

  2. Tereza Šmoldasová

    Byli jsme 2x a je to tam uzasne, syrum moc neholduji, ale to co jsem mela v puse bylo kousek nebe! Musite ochutnat! Krasny ostrov! Ted pojedem na Ciovo, tak snad nebudu zklamana!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2018, Kategorie : Chorvatsko