Přímořský Senj


ubytování Chorvatsko

Senj je velmi známé a u nás poměrně populární historické přímořské město s přístavem, které leží na severozápadě Licko-senjské župy na úpatí kopce Kapela a Velebit.

 

Jde o největší městskou aglomeraci na chorvatském pobřeží mezi Rijekou a Zadarem. Město je významným střediskem cestovního ruchu, zejména v létě, protože v zimě je zde poměrně chladno, hlavně kvůli místnímu studenému větru bóra, chorvatsky „bura“.

Poloha a doprava

Senj se nachází asi 50 km jihovýchodně od Rijeky proti jižnímu konci ostrova Krk. Od Zadaru je město vzdálené severozápadně 100 km, od Záhřebu je to 125 km jihozápadně. Městem prochází pobřežní silnice E65, silnice D23 spojuje Senj s dálnicí A1 (15 km).

Historie

senjSenj je zřejmě nejstarším městem na Jadranu, existovalo již předřímském období, přibližně před 3.000 lety. Zde bylo hlavní centrum ilyrského kmene Japoden, Římané po vítězství nad Ilyry zde vystavěli osadu Senia. V raném středověku se Senj stala sídlem biskupa. Roku 1184 daroval král Béla III. město Templářům, od roku 1271 patřilo Frankopanům a od 16. století Rakušanům. V 16. a 17. století zde působili „uskoci“, kteří s pomocí rychlých lodí bojovali proti Turkům a Benátkám. V letech 1776 – 1779 bylo město Josefínskou silnice spojeno až s Vídně, což značně přispělo k rozvoji města.

Památky

Nejvýraznější památkou je pevnost Nehaj, symbol města, která se nachází na kopci Nehaj a byla dokončena v roce 1558. Muzeum uchovává památky na zdejší historii. K dalším památkám patří gotická radniční budova ze 14. století, palác Carina z 18. století s velkou knihovna a sbírka náboženských předmětů, katedrála sv. Marie z 12. století se zvonicí, katakombami a kryptou, městské hradby a věže, Ožegovićianum – klášterní škola, zbytky kostela sv. Františka, hrobka Frankopanů, kostel st. Marie Arta jako votivní kostel senjských námořníků a rybářů s modely lodí. Ještě nesmíme zapomenout na Senjskou deska asi z roku 1100, která je psaná v hlaholice.

ČTĚTĚ:   Poreč - Istrie

Sluneční hodiny byly postavený v severní části města na 45. rovnoběžce.

Jeskyně Leech je jedna ze dvou jeskyní v Chorvatsku, kde se pozoruje efekt modré barvy.

Cestovní ruch

Hlavní devizou města jsou veřejná pláž, zátoka Spasovac a několik malých pláží s průzračnou vodou. Nedaleko města můžeme navštívit národní park Severní Velebit a přírodní park Velebit. V průběhu léta se zde koná několik festivalů, ze kterých stojí za zmínku především Mezinárodní karnevalový festival, Hudební festival a také fotbalový turnaj „Sejnski Vitezovi“.

Město nabízí širokou paletu různého ubytování, jsou to především Garni Hotel Art a Hotel Libra, z kempů Skver a v okolí Bunica I a Bunica V, Eurocamp Rača, Spasovac a kemp UJCA.

Foto: Flickr (Max Pfandl)

ubytování Šibenik
Levné apartmány v Senji

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Chorvatsko, Magazín