Šibenik – nejstarší město na Jadranu


ubytování Chorvatsko

Šibenik představuje nejstarší město na Jadranu, a proto si rozhodně zaslouží i naši pozornost. Díky tomu, že leží v zátoce, v ústí řeky Krky, je velmi dobře chráněno před větrem a svým více než 50 000 obyvatelům i turistům tak dopřává velmi příjemné klima. Historické centrum města je tvořeno malebnými uličkami s mnoha schody, průchody a klenbami.

Ve městě najdete spoustu zajímavých historických památek, z nichž je jedna zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Ze Šibeniku je to kousek na úžasné souostroví Kornati, není to odsud daleko do Splitu, ani Zadaru. Chcete vědět o tomto strategicky položeném historickém městě trochu více? Něco o něm víme…

Šibenik

Historie města

Možná byste čekali, že město Šibenik založili Římané nebo Ilyrové, tak jak jste na to u jiných chorvatských měst zvyklí. Kdepak, Šibenik má historii jinou! Šibenik jako první osídlili Chorvaté. Historické prameny poukazují na to, že město pochází z období vlády krále Petra Krešimira, a proto se mu také dodnes někdy říká Krešimirovo město. To se odehrálo kolem roku 1066.

Ve 12. století se však na scéně objevují Benátčané, kteří město vyplenili, obsadili a potom o něj zase přišli a získaly ho Uhry. Památky, které můžeme ve městě Šibenik obdivovat dodnes, pochází z konce 15. století, kdy město už zase patřilo Benátčanům. Ti zde právě v této době začali stavět obranné pevnosti a tvrze proti tehdejším útokům ze strany Osmanských Turků.

Šibenik utrpěl hodně i během první světové války a v 90. letech, kdy byl odstřelován Jugoslávskou federativní armádou. Nyní zde vládne klid a mír a město se díky turistice dalo rychle do kupy.

Šibenik

A co že tedy můžete v romantickém Šibeniku obdivovat?

Obranné pevnosti

Jak již bylo zmíněno, Benátčané stavěli ve městě obranné pevnosti proti nájezdům Turků. Z vnitrozemí chrání město pevnost sv. Anna (nebo také sv. Michal), sv. Jan a Šubićevac. Od moře je to pevnost sv. Mikuláš. Všechny pevnosti zde stále díky rekonstrukcím stojí a rozhodně by byla škoda, je nenavštívit. Ze sv. Anny se naskýtá nádherný výhled na moře a jeho ostrovy a pevnost sv. Mikuláš představuje jedinečnou památku na vojenskou architekturu.

ČTĚTĚ:   Biograd na Moru - severní Dalmácie

Katedrála sv. Jakuba

A jsme u výše zmiňovaného seznamu UNESCO. Překrásná katedrála sv. Jakuba si rozhodně zaslouží na seznamu být. Tato jedinečná stavba se začala stavět v roce 1431 a dokončena byla až v roce 1551. Jedná se o unikátní dílo celé chorvatské sakrální architektury, na kterém se podíleli přední italští a dalmatští umělci, jak byl například Antonio Dalle Masegne, Bonino nebo slavný Juraj Matejev Dalmatinac.

Šibenik-katedrála sv. Jakuba

Katedrála sv. Jakuba je postavena v kameni a mramoru. Na délku měří 39 metrů a vysoká je 32 metrů. Obdivovat můžete bohaté zdobení: například 34 lvích hlav nebo 72 byst, z nichž každá představuje tehdejší osobnost, která do Šibeniku přišla.

Další historické památky

Hned naproti katedrále sv. Jakuba stojí radnice v renesančním stylu ze 16. století, nedaleko se nachází kostel sv. Barbory, renezanční knížecí palác ze 17. století a v něm Městské muzeum. U pobřeží, na místě, kde dříve stával klášter a jiný kostel, najdete malý kostel sv. Františka v barokním stylu z 18. století.

Šibenik a kultura

Šibenik, kromě toho, že je významné středisko cestovního ruchu, je také kulturní město, ve kterém se konají letní festivaly, koncerty i tradiční slavnosti. Koná se zde Mezinárodní dětský festival a Večery dalmatského šansonu. Na konci září můžete každý rok navštívit středověké trhy.

Koupání a pláže

Šibenik má od roku 2012 nové koupaliště Banj, které najdete kousek od centra, když se vydáte na severozápad. Vyhlášené je také trochu vzdálené koupaliště Jadrija, kam vás může dopravit motorový člun. Samozřejmě v okolí najdete pláže, které mají vybetonovaná mola, oblázkové pláže i skalnaté pobřeží. Nejlepší oblázkovou pláž najdete v Žaborići a Primoštenu.

Národní parky na dosah ruky

Šibenik představuje luxusní strategické místo pro návštěvu dvou úžasných národních parků Chorvatska: Kornati a Krka.

ČTĚTĚ:   Kouzelné Chorvatsko: 6 tipů na prodloužený víkend

Krka -národní park

Kornati jsou tvořeny skupinou malých ostrůvků a útesů, z nichž největší je ostrov Kornat. Na ostrově není zavedena elektřina a je zde velký nedostatek pitné vody. Proto není trvale osídlen a najdete zde jen několik málo obydlí, která slouží pro přenocování místních, kteří zde pěstují olivy nebo chovají ovce.

Národní park Krka se nachází nedaleko města Šibenik a je tvořen řekou Krky. Nejnavštěvovanější jsou samozřejmě známé a impozantní Skradinské vodopády.

Tak co myslíte, stojí město Šibenik za návštěvu? Podle nás určitě ano.

 

levné apartmány Šibenik
Ubytování v Šibeniku

Ohodnoťte

13 Responses to Šibenik – nejstarší město na Jadranu

 1. Leoš Machát

  1066 je pro mě zklamání. Myslel jsem že je o dost starší. Např. v Albánii je většina nejstarších památek vždy před Kristem.

 2. Josef Franz Menoušek

  Pro mě je zklamáním váš příspěvek . . .

 3. Ivana Heřmanová

  Nas druhy domov ☺

 4. Marie Štofková

  Krásný výhled…

 5. Angelika Mont Peirak

  byla jsem tam pěkné

 6. Alena Pešánová

  Tak ja se taky pridam ve čtvrtek

 7. Lukoslav Hruboslav

  Šibenik je pro mě město s nejlepší atmosférou…

 8. Kamila Fraňková

  byla jsem tam v roce 1986 a nádhera

 9. Veronika Teplá

  28 . 12 . nás tam čeká celodenní výlet v rámci zimního relaxu v Chorvatsku.Moc se tam těším na vánoční atmosféru a klid od turistů.

 10. Jana Svobodová

  Teda, závidím a moc 🙂

 11. Eliška Pasternaková

  Miluji Chorvatsko. Milujeme s manželem Chorvatsko. Jen mi je smutno co se tam dělo. I když domácí vidí mé papíry, vědí, že jsem pravoslavní, velice pěkné jednání. Letos jsme měli sousedy Slovince a fajn atmosféra. Vysvětlila jsem jim, že jsme Čechoslováci, já Slovenka a manžel Čech. Obdivovali nás, jaké jsme přátelské národy a omáčka kolem.

 12. Zdeňka Žáková

  Máme rádi CHorvacko milujeme moře slunce nádhernou čistou vodičku

 13. Máme rádi CHORVATSKO

  to už by chtělo pomalu si to zopakovat 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2016, Kategorie : Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik