Historické a přírodní památky na seznamu UNESCO


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je úžasná země, která každoročně přinese zážitky tisícům návštěvníkům. Přestože většina z nich míří do Chorvatska za sluncem, teplem, krásnými plážemi a čistým mořem, tato země má v nabídce mnohem více. Kromě lahodné středomořské kuchyně, vynikajících vín a šťavnatého ovoce a zeleniny přináší uspokojení také turistům, kteří obdivují historii a kulturní památky. A právě za nimi se dnes vypravíme.

Mnohá města, stavby a přírodní útvary Chorvatska jsou zapsány na seznamu kulturního děditství UNESCO a byla by škoda alespoň některé pozůstalosti z historické doby nenavštívit. Přinášíme vám průřez toho, co zajímavého můžete vidět ve starobylých městech a překrásné přírodě.

Dubrovník

Město, které bylo založeno v 7. století, obklopují dlouhé, tlusté a vysoké hradby. Jedná se o nejmohutnější opevnění v celé Evropě, které vděčí své existenci slavné Dubrovnické republice, jenž se na tomto území rozkládala. Ke stavbám, které mají velkou historickou hodnotu, patří také kostely, kláštery a jiné historické budovy. Při procházce Dubrovníkem si budete připadat, jako byste procházeli venkovním muzeem a galerií. Zastavte se na šálek dobré kávy na korzu Stradun a vychutnávejte starobylou atmosféru, jež vyzařuje z tohoto úžasně fotogenického města.

dubrovnik

Trogir

Další město, jehož centrum je historicky i umělecky rozhodně pozoruhodné, je Trogir. Kolem centra se do dnešních dnů zachovaly zbytky hradeb s obrannými věžemi, pocházejícími ze 13. až 16. století. Staré město v Trogiru najdete na ostrůvku, který je s pevninou spojen mostem. Historické centrum se svými malebnými uličkami, gotickými domy a renesančními paláci působí jako z pohádky. Není proto divu, že se také staly součástí seznamu UNESCO.

Diokleciánův palác ve Splitu

V roce 1979 byl na seznam UNESCO zapsán Diokleciánův palác ve Splitu. Neuvěřitelná stavba se 4 branami, z nichž jsou doposud zachovány už jen 3, je dílo, které vznikalo 10 let a počátek jeho stavby se datuje na rok 295 našeho letopočtu, do období, kdy byl u moci právě římský císař Dioklecián. Je to nejlépe zachovaná stavba antického původu, kterou si v Chorvatsku můžete prohlédnout. Kámen, který byl použit na stavbu tohoto jedinečného komplexu, pochází z ostrova Brač. Během roku si atmosféru starobylé stavby mohou návštěvníci zpestřit návštěvou galerie nebo koncerty, které se tu v rámci různých kulturních akcí konají.

ČTĚTĚ:   Istrie: znáte ta nejlepší místa na šnorchlování?

Diokleciánův palác Split

Šibenik – katedrála sv. Jakuba

Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku je jedinečná stavba, která byla v polovině 15. století stavěna jako gotická (dle Juraje Dalmatince), ale dokončena byla ve stylu renesance (Nikola Firentinac). Plastická výzdoba v interiéru i exteriéru této katedrály je opravdu výjimečná. Ke stavbě byl použit mramor a vápenec.

Eufraziova bazilika v Poreči

Poreč je krásné město na západním pobřeží Istrie, které láká své návštěvníky k letní dovolené. I v tomto městě najdete historickou památku, která je zapsaná na seznamu světového děditství UNESCO. Je to Eufraziova bazilika, která stojí na místě původního kostela ze 4. století. Biskup Eufrazius započal stavbu této jedinečné baziliky v 6. století a stavba trvala 11 let. Můžete na ní najít prvky slavné ravennské stavby, neboť právě z Ravenny Eufrazius pocházel.

Kromě historických památek jsou na seznamu světového děditství UNESCO zapsané také přírodní památky Chorvatska, které nejsou jinde k vidění. Mezi ně patří známá Plitvická jezera a Starigradsko Polje na ostrově Hvar.

Plitvická jezera

Tento jedinečný přírodní jev tvoří 16 krasových jezer, které spojují vodopády a kaskády. Na rozloze 20 000 ha se nachází 92 vodopádů, které padají z výšky 3 až 76 metrů. Okolní lesy tvoří jedle, buky a javory a najdete tu zástupce spousty druhů ze světa zvířat včetně medvědů, ryb a ptáků. Spodní část soustavy je tvořena měkkým vápencem, který voda vymlela do úžasných fjordů a vytvořila fascinující prolákliny. Návštěva Plitvických jezer vždy obohatí dovolenou strávenou v Chorvatsku, a proto i vám doporučujeme tuto oblast navštívit, pokud jste ji stále nezahrnuli do svého itineráře.

plitvice

Starigradsko Polje

Úrodná oblast Starigradsko Polje, které se nachází poblíž města Stari Grad, se dočkalo zapsání na seznam UNESCO v roce 2008. Historie této oblasti sahá až do roku 385 před naším letopočtem, kdy území kolonizovali Řekové. Do dnešní doby byla zachována tehdejší správa obecních pozemků, které byly přiděleny kolonistům. Pozemky byly odděleny kamennými zídkami, které zde můžete spatřit do dnešních dnů. Jedná se o mimořádně významnou památku v celém Středomoří.

ČTĚTĚ:   Recenze: Apartmán Denis - hrůza

Chorvatsko nám opět potvrzuje, že má turistům a svým návštěvníkům co nabídnout. A jak jste na tom vy? Navštěvujete při svém cestování a trávení letní dovolené místa, která nesou odkaz dob dávno minulých?

 

levné apartmány Trogir
Ubytování v Trogiru

Historické a přírodní památky na seznamu UNESCO
5 (100%) 4 hlas[ů]

2 Responses to Historické a přírodní památky na seznamu UNESCO

  1. Květka Makovská Podroužková

    ♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡

  2. Jan Francák

    Dubrovnik…..prostě pohádka.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2016, Kategorie : Chorvatsko