Sportovně rekreační Supetar na ostrově Brač


ubytování Chorvatsko

Chorvatské město Supetar má velmi pěkný název v italštině – San Pietro della Brazza. Toto pěkné město leží na severozápadním pobřeží dalmatského ostrova Brač, tedy v Splitsko-Dalmáckém kraji.

 

Jde o největší osada na ostrově Brač a také jeho hospodářské, kulturní a turistické centrum ostrova, žije v něm celá pětina obyvatel ostrova Brač.

Doprava

Město Supetar bylo založeno na ostrově, tudíž je jedinou možností se sem dostat, přeplavit se přes moře. Ale není to daleko, ze Splitu je to sem pouhých 16 kilometrů jihovýchodním směrem, trvá to asi 45 minut. Ostrov Hvar má vlastní silniční síť, takže se můžeme přes vodu vydat i z jiných míst, například z Milny do přístavu Gornje Selo na ostrově Šolta, z Bolu do Splitu a do Jelsi na ostrově Hvar a ze Selce do Makarské. Letiště Brač se nachází 30 km na jihovýchodně od Supetaru..

Historie

Původní město Starý Supetar leželo na malém poloostrově v místech současného hřbitova a vzniklo v raně křesťanské době. V pozdním středověku, v 16. století, vznikla nová osada kolem zálivu známého jako záliv sv. Petra, od kterého město odvozuje svůj název, st. Petar a pak Supetar. Obdobím největšího rozkvětu bylo až v průběhu 18. a 19. století, když město Supetar převzalo v roce 1827 od Nerežišća funkci správního centra ostrova Brač. V té době se vznikly pěkné uličky, k významnému rozšíření města došlo v roce 1887.

Památky

Farní kostel sv. Petra stojí na místě starokřesťanské baziliky, a byl postaven v roce 1773 v barokním stylu. Stará mozaika zde byla objevena v roce 1975. Vedle kostela stojí věž s hodinami a církevní muzeum se sochou sv. Victora u vchodu. Ve staré části kostela jsou některé náhrobky s chorvatskými nápisy.

Na hřbitově stojí kaple sv. Mikuláše Poutníka a dva staré křesťanské sarkofágy, několik náhrobků Ivana Rendiće Supetara (1849-1932) a mauzoleum rodiny Petrinovičových. Mnohé památky ze starých dob jsou soustředěny ve zdejším muzeu.

ČTĚTĚ:   Nově letecky z Prahy do Záhřebu

Cestovní ruch

supetarPo nábřeží vede pěkná promenáda s možností občerstvení, posezení a podobně. Místní přístav chrání pobřežní hráz s trajektovým přístavištěm. Vnitřní část přístavu ohraničuje přístavní molo s místy k nakládce a vykládce po obou stranách, s hloubkou moře 2 m. Přístav je částečně vystaven pouze severozápadním větrům. Návštěvníkům se zde nabízí vedle mnohých kulturních památek také rozmanitý sportovně-rekreační program a autentické druhy ostrovní zábavy, ze sportů to jsou zejména potápění, tenis a cyklistika.

Foto: Flickr (Sebastian Galiano)

ubytování Supetar
Levné apartmány v Supetaru

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Magazín