Stará tradice s moderním puncem – Varaždinske Toplice


ubytování Chorvatsko

Varaždinske Toplice (Varaždinské Lázně) jsou půvabné město v severovýchodní části Chorvatska ve Varaždinském kraji, hlavní jeho předností jsou zdejší vynikající lázně se starou tradicí a moderní současností.

 

Určitě se sem vyplatí přijet i těm, kteří zde nebudou brát lázeňské kúry, protože tu je nádherná krajina, příroda i vinice, historické památky a možnosti sportovního i rekreačního vyžití.

Poloha a doprava

Varaždinske Toplice nacházejí od Varaždina zhruba 15 kilometrů směrem jihovýchodním a jsou obklopeny mírnými, zelenými kopečky, loukami, vinicemi, ovocnými sady a lesy, které se vypínají nad údolím říčky Bednja. Dopravně je sem spojení po dálnici A4 nejkratší cestou z Varaždina, ale ze Záhřebu je to sem 70 km po stejné dálnici, jen směrem severovýchodním. Od východu z Koprivnice sem vede 36 km silnice D2 a D24.

Prameny a lázně

Město vzniklo u vydatného zřídla termální vody, kterému dalo nejen jméno, ale i účel, léčbu nemocných ve všech historických epochách. Lázně zde byly v provozu dokonce již v dobách Římské říše (Aqua Iasae), důkazy pocházejí již z 2. století n.l., kdy zde bylo nalezeno mnoho starobylých mincí z oblasti Panonie, Balkánu a Itálie. Byl zde odhalen areál římských veřejných budov, termálního koupaliště ze 2. století s bazény, basilika, náměstí neboli forem s podloubím kolem hlavní termálního zřídla, dále svatostánek s chrámy Jupitera, Juno a Minervy. Jde o jednu z nejlépe zachovaných lokalit římské architektury v Chorvatsku. Ale i později zdejší mimořádně léčivá termální voda, pramenící z hloubky až 1800 metrů, byla hlavním činitelem vývoje městečka a důvodem četných návštěv nemocných toužících po ozdravění. K rozvoji lázní v nové době se datuje do 17. století a zejména na začátku 19. století, kdy došlo k největšímu růstu. Dnes se lázeňský provoz řídil principy lékařské vědy a zdejší termální koupele se svou kvalitou a službami vyrovnají jiným evropských lázním. Moderní Speciální nemocnice pro léčebnou rehabilitaci má k dispozici 1100 lůžek. Pěkná zahrada slouží potřebám klientely, jakož i známý velký plavecký areál.

ČTĚTĚ:   Senj

varazdinske toplice lazne

Historie

Prvními známými obyvateli oblasti byli příslušníci staropanonského kmen Jasi, kdy Jas znamená držitele horkých pramenů nebo Topličan. v době Říma se zde léčili příslušníci římských legií včetně vysokých důstojníků, ale i civilní úředníci. Po době stěhování národů došlo na rozkaz císaře Konstantina I. Velikého k obnově lázní, byly zde i týdenní trhy. Léčili se zde nejvíce ale jen lidé z okolí, kteří nelitovali nebezpečí ani špatných cest, aby zde v klidu zapomněli na těžkosti doby.

Památky

Již jsme zmínili dobu Říma, jsou zde dobře zachovalé zbytků monumentálních lázně s forem (náměstím), Capitolem a pozůstatky rezidenčního komplexu. Celek tvoří otevřený skanzen v městském parku, zatímco v muzeu se vystavují četné nápisové památky, mramorové reliéfy a sochy.

Varaždinske Toplice mají dva kostely, menší kaple sv. Ducha původně z 13. století je barokní, je místem odpočinku Antuna Kukuljević, nejvyššího rady všech škol v Chorvatsku mezi 1836 a 1847, a otce Ivana Kukuljeviće Sakcinského. Kostel sv. Martina má zvonici z 15. století, kostel vznikl v 18. století na základě kostela gotického. Významné jsou varhany z roku 1765 a v roce 1880 sem přenesené dva barokní mramorové oltáře z katedrály v Záhřebu.

Budova Lovrina koupel byla postavena v roce 1871, má krásné vnitřní nádvoří. Nejstarší část moderních lázní je budova z roku 1779, do roku 1954 měla věžičku se zvonkem, kterým se dával pokyn ke koupání. Dům Kiriniců je nejstarším obytným domem města z roku 1526 s dobře zachovalým pozdně gotickým vnitřním prostorem.

Cestovní ruch

Největší budovou lázní je „Hotel Minerva“ z roku 1981 s cca. 440 lůžky a nemocnice pro léčebné rehabilitace „Terme“. Z velkých akcí vzpomeňme na konci června pořádaný městský festival Aquafest, který ukazuje kulturní bohatství regionu. Topličská kulturní noc v září nabízí divadlo i hudbu.

ČTĚTĚ:   Ostrov Lopud

Ubytování hostů je možní v hotelu Minerva naproti v hotelu Irena Klarič, dále tu je Rose Magdic a další penziony, soukromé pokoje a apartmány.

ubytování Záhřeb
Levné apartmány v Záhřebu

Stará tradice s moderním puncem – Varaždinske Toplice
3.8 (75%) 4 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2015, Kategorie : Magazín