Trogir – pro milovníky středověké architektury


ubytování Chorvatsko

Jedno z nádherných přímořských měst Chorvatska je historické město Trogir. Pokud jste ještě neměli to štěstí ho navštívit, snad pro vás bude tento článek motivací to při příští návštěve Chorvatska udělat. V tomto městě je totiž opravdu na co se dívat!

Trogir

Trogir leží 27 kilometrů západně od letoviska Split. Na seznamu UNESCO je město zapsáno od roku 1997 a není se čemu divit! Zajímavá je především jeho poloha, neboť historický Trogir se rozkládá na malém ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo, a to se jen tak nevidí! S pevninou je historické centrum spojeno kamenným mostem a s ostrovem Čiovo mostem pohyblivým.

Na pevnině a na ostrově se Trogir rozrůstá ve své modernější a současnější podobě. Ta je sice vítána chorvatskými obyvateli, nám turistům, kteří zbožňujeme právě to „staré a oprýskané“, však nic moc neříká.

To, co na chorvatských městech milujeme: historická centra

Z Trogiru budou nadšení především milovníci historie a středověké architektury. Jedinečné je městské opevnění, které se vine kolem historického centra města a pochází z období mezi 13. a 16. stoletím. Dochovaná je obranná věž sv. Marka a Pevninská i Mořská brána.

Trogir

Za návštěvu stojí pevnost Kamerlengo s nádhernou románskou katedrálou sv. Vavřince. Dokončena byla v gotickém stylu a její krása je pastvou pro oči. Krásu nepozbývá ani městská radnice nebo knížecí dvůr. Tak jako všude, i v Trogiru najdete působivé kostely. Je to například kostel sv. Ivana Křtitele nebo sv. Sebastiána.

Trogir má krásnou pobřežní promenádu a malebné ulice, které samy o sobě mohou působit jako muzeum. Občas je toto nádherné historické městečko nazýváno „Malé Benátky“.

Nejen historie, i skvělé koupání nabízí Trogir!

Jste v Chorvatsku, takže si buďte jistí, že i tady na vás čekají krásné oblázkové a kamenité pláže a průzračně čistá voda. Mez nejznámější a nejoblíbenější pláže patří Pantano, Okrug nebo Kava.

ČTĚTĚ:   Istrie mimo turistické trasy: objevte cesty pašeráků nebo temné podsvětí horníků

V Trogiru bylo vybudováno také přírodní koupaliště. Najdete ho v zátoce Saldun na břehu ostrova Čiovo. Vypravit se můžete i do cca 10 kilometrů vzdálené rekreační oblasti, která se nazývá Marina. Tady se skvěle vykoupáte a místo je ideální také pro prozkoumávání života pod hladinou: šnorchly si sem rozhodně vezměte s sebou!

Trogir

Kde vzal Trogir svůj název?

Zajímá vás, co znamená Trogir v překladu? Název města pochází z řeckého „tragos“ a v překladu znamená „koza“. Ano je to tak, v Trogiru se ve 3. a 4. století před naším letopočtem pásly kozy a když sem Řekové přišli a viděli to, dali městu jméno Tragos! Z něj potom vznikl Trogir.

V létě to v Trogiru opravdu žije!

Každoročně se zde koná již tradiční Trogirské kulturní léto a město je v tu dobu centrem bujarého veselí, zajímavých kulturních akcí, koncertů, folklótrních i divadelních vystoupení. V moderní galerii se vystavují zahraniční i moderní umělci a ulice jsou plné lidí.

Triogir je místo, kam se vyplatí jet na dovolenou také z toho důvodu, že odtud můžete podnikat zajímavé výlety do okolních měst, jako je například Split. A nemusíte jet ani autem; dokonalé to bude na lodi, která vás z Trogiru hodí rovnou do Splitu. Směrem na západ si zase pro změnu můžete udělat výlet do Primoštenu nebo Šibeniku, který je vzdálen přibližně 60 km od Trogiru.

Trošku historie nikoho nezabije

Něco už o Trogiru víte. Pojďte se s námi vypravit za stručnou historií tohoto neobyčejného města. Jak už bylo řečeno, založili ho řečtí kolonisté někdy ve 3. století před naším letopočtem a představovalo významný přístav. Ve 13. století připadlo město uherskému království a v roce 1420 ho ovládli Benátčané. Od roku 1814 opět spadalo pod Rakousko-Uhersko a ve 20. století se z něj stalo lázeňské město.

ČTĚTĚ:   Aquapark Istralandia

Trogir zkrátka stojí za to navštívit a poznat tak kousek chorvatské historie v jedné ze svých nejkrásnějších podob.

 

levné apartmány Trogir
Ubytování v Trogiru

Ohodnoťte

7 Responses to Trogir – pro milovníky středověké architektury

 1. Libor Horký

  Na Romantickou dovolenou pro dva je to ideální místo.Byl jsem tam a vím o čem píši.Doporučuji všem navštívit.

 2. Lenka Kozlová

  Krásné město 🙂

 3. Jitka Grebáčová

  Nádherné město.. letošní dovolená super… též doporučuji

 4. Michaela Ryšavá

  Letošní letní dovolená 🙂

 5. Veronika Navrátilová

  Vsem Doporucuji……………………….

 6. Jana Pejsarová A Kouba
 7. Karrell Karell

  Jak mně se stejská po Trogiru, Ciovu..moři,teplu,klidu..

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2017, Kategorie : Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split