Ugljan: kouzelné předměstí Zadaru


ubytování Chorvatsko

Nedaleko Zadaru leží v Jadranském moři několik ostrovů, které stojí za zmínku a především za prohlédnutí. Jedním z nich je ostrov Ugljan, který se nachází severozápadně od ostrova Pašman ve skupině Severodalmatských ostrovů.

Ostrov má úžasnou středomořskou atmosféru, která je podtržena častým slunečným svitem a stává se tak velmi oblíbenou destinací mnohých turistů a cestovatelů. Pokud jste tento ostrov ještě nenavštívili, při příští příležitosti ho nevynechejte. Obzvlášť, budete-li pobývat v okolí Zadaru.

Ugljan

Koupání v kouzelných zátokách

Ugljan má rozlohu 51 km², jeho délka je 22 km a šířka pouhých 3,8 km. Pobřeží je dlouhé cca 74 kilometrů a má mnoho zátok, kde si můžete užívat koupání a opalování. Na většině pláží najdete pískové pláže, a protože se nachází v zátoce, bývají většinou velmi dobře chráněné před větrem. Nabízí se tak obrázek idylické dovolené v krásné přírodě, jen skok od rušného města.

Předměstí Zadaru

Ostrov je tak blízko Zadaru, že se považuje za jeho předměstí. Vždyť vzdálenost mezi nimi je jen 2,2 mil. Mezi ostrovem a Zadarem jezdí lodě a trajekty nepřetržitě po celý den a opravdu to tu funguje jako jedno město.

Zadar a Ugljan

Lidé z ostrova jezdí do Zadaru za prací, podobně jako třeba z okraje Prahy jezdí lidé do centra. Tomu, že by se mohlo jednat v podstatě o část Zadaru napovídá i fakt, že Ugljan je nejhustěji osídlený ostrov ze všech chorvatských ostrovů. Žije na něm 7 600 obyvatel.

Kola a vybavení na túry s sebou

Vnitrozemí ostrova je hornaté. Nejvyšším vrcholem ostrova je Ščah s nadmořskou výškou 286 metrů a je součástí krasového hřbetu. Rostou zde husté křoviny a byliny. Ostrov je však plný pěkných cyklostezek, takže pokud upřednostňujete aktivní dovolenou, kolo a výbavu na pěší túry rozhodně nenechejte zahálet doma. Můžete si projet dolomitovou část ostrova, kde se pěstují olivovníky, vinná réva i fíkovníky. Olivy jsou nejhlavnější plodinou celého ostrova.

Výlety do okolí

S ostrovem Pašman je Ugljan spojen mostem, a tak se dají jednoduše navštívit během dovolené oba tyto krásné ostrovy.

ČTĚTĚ:   5 hlavních důvodů, proč se Omiš stane vaší srdcovkou

Ugljan

Na místě dnešního průplavu byly dříve mokřiny, most byl postaven až na konci 19. století. Ten zde sloužil až do 70. let minulého století, kdy byl průplav zvětšen a most zvednut. V nedávné době došlo k jeho rekonstrukci, neboť místo je hojně využíváno pro plavby lodí.

V těsné blízkosti Ugljanu  se nachází dva malé ostrůvky, na které se můžete také zajet podívat. Galovac leží pouhých 80 metrů od Ugljanu a můžete si zde užívat příjemnou pláž. Velmi snadno se na něj dostanete člunem. Druhým ostrůvkem je Ošljak, který je vtipný tím, že na něm žije okolo 10 obyvatel, z nichž všichni mají stejné příjmení. Je to jako když jedna rozvětvená rodina vlastní jeden malý ostrov.

Nedaleko se také nachází ostrov Molat či ostrov Dugi Otok, na který se dá také podniknout pěkný výlet.

Obyvatelé ostrova

S obyvateli ostrova Ugljan budete mít možná trochu problém. Ne, že by byli agresivní nebo nepříjemní, to právě naopak. Jen se může stát, že se hůře dorozumíte. Možná nebudou rozumět oni vám, ale rozhodně vy nebudete rozumět jim. Je to kvůli zvláštnímu dialektu, který se zde zachoval z minulosti. Nic si z toho nedělejte, často jim nerozumí ani sami Chorvati.

Ostrov je nejvíce obydlený na své východní části, kde se pomalu svažuje do moře. Naopak západní část ostrova je pramálo obydlená a dá se říct v podstatě vylidněná a pustá.

Města na ostrově

Hlavní letovisko představuje Kukljica. S rostoucím turismem po celém ostrově vznikají nové domy a rodinné penziony zde i v jiných osadách na ostrově.Těch je tu celkem 7 a všechny najdete u východního pobřeží. Středomořskou atmosféru ostrova si můžete užívat v městech a vesnicích jako je například Ugljan, Lukoran, Kukljica a Preko.

Ugljan

Město Ugljan

Hlavním městem ostrova je stejnojmenný Ugljan, ve kterém žije 1000 obyvatel. Jedná se o živé město se spoustou restaurací a příjemných kaváren. Protože se na ostrovu tradičně velmi dobře daří rybolovu, objednejte si plody moře a grilované ryby. Zažijete tak pravou chuť letní dovolené.

ČTĚTĚ:   2009 kemping Straško, Pag

Co se týče zajímavostí, za návštěvu zde určitě stojí historická vila Rustica, kde jsou vystaveny zajímavé relikvie z doby antické. Ve městě si můžete prohlédnout zříceninu baziliky a na kopci Kuran zříceninu středověkého hradu, v jehož okolí stojí spousta letních sídel bohatých rodin.

Odkazy na historii

Na ostrově Ugljan stejně jako téměř na celém území Chorvatska, najdete zbytky staveb z římských dob a starobylé kláštery. I tady si tehdejší šlechta stavěla letohrádky a jiná letní sídla, z nichž je nejznámější zámek Califfiů ze 17. století. Střed ostrova zdobí pevnost sv. Michala, která pochází ze 13. století a nechali ji tu postavit Benátčané.

Ugljan

Na Ugljanu najdete zkrátka vše, co můžete od letní dovolené očekávat. Krásné pláže, přírodu, čerstvý vzduch, výborné podmínky pro sportovní aktivity, zdravou kuchyni a sluncem zalité dny.


levné apartmány Ugljan
Ubytování na Ugljanu

Ugljan: kouzelné předměstí Zadaru
4 (80%) 1 hlas[ů]

8 Responses to Ugljan: kouzelné předměstí Zadaru

 1. Sarka Pokorna

  moc pěkný ostrov doporučuji

 2. Sead Šabić

  Tam je taky nemocnice pro blazene jak Dobrany!

 3. Dá se tam jet s obytným autem?“ Ugljan „Pašman znám.

 4. Smola Antonín

  Foto záběr z destinace Preko 🙂

 5. Renata Ludvík Jehl

  Potvrzuji, tam jsme také kempovali,za mlada!

 6. Vladimir Bortlik

  Jezdil tam trajekt Zadar-Preko!

 7. Jitka Dvořáková

  Miluju Chorvatsko.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2017, Kategorie : Chorvatsko