Úrodný Sutivan na Braču


ubytování Chorvatsko

Rekreační letovisko Sutivan leží na severozápadním břehu chorvatského ostrova Brač. Jde o poměrně malou obec s přístavem u stejnojmenné zátoce, kde mají obyvatelé jako hlavní hospodářskou činnost pěstování olivovníků, vinné révy, rybolov a také cestovní ruch.

 

Sutivan je klidné letovisko se středomořskou atmosférou, které obklopují olivové háje, vinohrady a pěkná palmová stromořadím v závěru zátoky.

Poloha a doprava

Obec se rozkládá 7 km západně od Supetaru, největšího města na ostrově Brač. Sutivan má spojení místní silnicí s ostatními obcemi na ostrově. Směrem na jih to je Milna s možností trajektového spojení do Splitu, na východ Sulivan s obdobnou možností spojení do Splitu a na východ do Sumartina, odkud se lze po moři doplavit do Makarské. Nesmíme ještě zapomenout na přístav Bol, odkud se můžeme přeplavit do Jelsi na protějším ostrově Hvar, případně i do Splitu.

Historie

Osídlení zde bylo již v římské době, v 6. století zde byla postavena raně křesťanská bazilika sv. Jana, od které je odvozeno jméno obce. O rozvoj obce se v 15. století zasloužili uprchlíci z pevniny, kteří zde našli úkryt před Turky. K významnému nárůstu obyvatel došlo v 19. století, kdy bylo hlavním zdrojem obživy zemědělství, zejména pěstování vinné révy a oliv. Na přelomu 19. a 20. století velká část obyvatel emigrovala do zahraničí, zejména do Chile, USA, Argentiny a Bolívie, neboť hospodářství celého ostrova utrpělo velké ztráty kvůli onemocnění vinné révy.

Památky

sutivanHlavním kostelem je renesanční sv. Jana Křtitele (sv. Ivan) z roku 1579, který byl přestaven v 18. století, se zvonicí, která dominuje celému okolí. Ze 16. století je malý kostelík sv. Jana ve východní části obce vezděný do základů starokřesťanské baziliky. Z dalších památek stojí za pozornost letohrádek Jerolima Kavanjina (1690) a na pobřeží několik renesančních a barokních šlechtických letohrádků z 16. až 18. stol, zejména letohrádek básníka Jerolima Kavanjina z počátku 17. století, Kaštil Marijanovićů připomínající opevněnou věž ze 17. století nebo palác rodiny Ilić (1505), který byl velmi pěkně obnovený, včetně přístupného parku. V domě Definisů je umístěna sbírka starožitného nábytku a uměleckých předmětů. Za vidění stojí i větrný mlýn rodiny Ilićů.

ČTĚTĚ:   Jak si užít Chorvatsko levně

Kostel Nanebevzetí P. Marie je také z roku 1579, zajímavé jsou i katakomby na novém hřbitově z roku 1634, kostel sv. Rocha z roku 1635

Cestovní ruch

Sutivan a okolí má oblázkové pláže, pouze pláž Livka je písečná. Při pobřeží vede promenáda vedoucí i do okolních zátok, lemuje ji pás borových hájů. Mimo zátoky je pobřeží skalnaté a obtížnějším vstupem do vody. Sportovní nabídka zahrnuje jachting, windsurfing, podmořský rybolov u mysu Gomilica, cyklistiku, skalní lezení i pěší turistiku. V červenci se v Sutivanu se koná populární Festival extremních sportů „Vanka Regule“. Pro rekreační sportovní se doporučuje „Park přírody Sutivan“ vzdálený 3 km směrem na Milnu s několika hřišti pro různé sporty.

V sezóně se zde konají různé tradiční zábavní a kulturní akce,. např. při festival „Vanka Regule“ v červenci doprovází i bohatý zábavní program do pozdních nočních hodin. Další zajímavé pořádané akce jsou Den obce na svátek sv. Jana s lidovou veselicí, vždy 24. června, Rybářská noc 24. července, Sutivanské léto od 1. do 20. srpna či Slavnost sv. Rocha 16. srpna.

Co do velikosti je Supetar třetím největším rekreačním střediskem na ostrově, najdeme zde kapacitu přibližně 2.000 lůžek v soukromí a apartmánech a v malém kempu.

Sutivar je určen pro ty, kteří mají rádi moře, památky, přírodu a k tomu i trochu klidu.

Foto: Flickr (Igor Polyakov)

ubytování Sutivan
Levné apartmány v Sutivanu

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Chorvatsko, Magazín