Vánoční chorvatská města a zimní radovánky


ubytování Chorvatsko

Cítit moře ve vzduchu a pochutnávat si na výborném svařeném víně? Pokud si chcete užít vánoční atmosféru a pozorovat při tom moře, vypravte se do přímořských chorvatských letovisek jako je Split nebo Dubrovník. Pokud jste si tato města zamilovali v létě, nic vám nebrání v tom, zamilovat si je i v čase adventním.

Máte-li naopak rádi zimu v podobě lyžařských středisek, i pro vás máme několik zajímavých informací.

Vánoční Split: perla Jadranu ovoněná skořicí

Krásné historické přímořské město Split, kterému v létě turisté nedají vydechnout, se v čase vánočním přemění na malebnou pohádkovou říši. Vánoční atmosféra tohoto města se vám zaryje hluboko pod kůži. Ve městě vyrostou působivé vánoční trhy s neodolatelnými lahůdkami a místními specialitami. Tradiční středomořská kuchyně nabízí lahodně připravenou tresku nebo delikátní místní sladké koblížky.

Ve Splitu nechybí kluziště, ani jiné kulturní akce, které obohatí váš nevšední zážitek z vánoční dovolené u moře. Ulicemi se ponese hudba a zpěv. Určitě narazíte na alespoň jedno hudební vystoupení nebo sborové zpěvy. V historickém centru se tradičně představí městský mandolínový orchestr a nebudou chybět ani zábavné programy pro děti.

Vánoce v Chorvatsku

Magické Vánoce v Dubrovníku

Ani tolik námi milovaný Dubrovník nezůstane pozadu a svým zimním návštěvníkům připraví krásné adventní zážitky. Dubrovník žije kulturou po celý rok, takže rozhodně nemusíte mít obavy z toho, že by vás v prosinci nechal na holičkách.

Poslechněte si tradiční zpěvy a pořiďte si originální produkty v místních stáncích. Klasikou bývá porcelánové a skleněné předměty a ručně vyráběné keramické dekorace. Kupte dětem pěkné hračky a odměňte je i sebe místními sladkostmi. Mezi ty vánoční, které rozhodně chybět nebudou, patří hrostule a prikle. Nebojte se zvláštních názvů a ochutnejte.

Plné romantiky jsou procházky po pobřeží, kdy vás místní moře bude místo k plavání lákat ke klidnému rozjímání. Dubrovník bývá o Vánocích krásně vyzdoben, což přidává na intenzitě vánoční atmosféry.

ČTĚTĚ:   Na seznamu 50 nejlepších pláží světa Chorvatsko není.

Dubrovník o Vánocích

Zimní příroda a lyžařské možnosti

Opusťte na chvíli město a vydejte se do přírody. Sníh zaručit nemůžeme, ale romantickou atmosféru v krásné přírodě ano. Zažijte ten klid a radost z volnosti v chorvatské přírodě zimních lyžařských středisek. Následuje několik tipů, kam se můžete za krásnou přírodou vydat.

Vypravte se objevovat Gorský Kotar

Jedná se o převážně krasovou vysočinu nedaleko Rijeky, průměrné nadmořské výšky jsou tady 700-800 m.n.m.

60 % povrchu vysočiny tvoří lesy, které tak představují jeden z nejrozsáhlejších lesních porostů v Chorvatsku. Najdete tu lázeňská místa a na Bjelolasici je nejvyhledávanější zimní lyžařské středisko. Dobře vybavený je i Platak nebo Mrkopalj.

Zima v Chorvatsku

Pokud nebude sníh, nemusíte zoufat, chorvatská krasová příroda se vám o zábavu postará. Můžete navštívit jeskyně , vodopády, závrty a soutěsky. Místo je jako stvořené pro pěší turistiku.

Bjelé a Samarské stěny jsou ideální pro skalní lezení a rozhodně to nejsou jediná místa v Gorském Kotaru, kde se můžete lezení oddávat.

Mrkopalj a Delnice

Mrkopalj je známé zimní středisko, skvěle vybavené pro provozování zimních sportů. Je to výchozí místo pro návštěvu Bílých a Samarských stěn. Můžete obdivovat jedny z nejúžasnějších tvarů, které zde dolomit vytvořil. Jsou to různé kupole, obelisky a věže. Mezi skalami vede značená turistická cesta, tzv. Begova cesta. Lyžařskou oblastí tady je i Delnice, kde se nachází skokanský můstek pod horou Japlenški vrh – jediný skokanský můstek v Chorvatsku. V této oblasti se nachází také Bjelolasica, středisko, které představuje moderní svah poblíž Ogulinu, kde je i chorvatské olympijské středisko.

Platak

Na svazích masivu Snježnik se nachází další oblíbené horské zimní středisko – Platak. Najdete zde upravené sjezdovky i běžecké tratě. V sezóně zde bývá 10 km upravených běžeckých stop.

Místo se nachází 28 km od Rijeky a mimo jiné slouží také jako dobrý výchozí bod pro vstup do národního parku Risnjak. Od roku 1993 se na Plataku jezdí jadranský slalom. Kromě zimních radovánek nabízí také skvělý výhled na Rijeku a jadranské pobřeží. Zažít tu můžete i noční lyžování a lesní freeride.

ČTĚTĚ:   Omiš – mužský zpěv v srdci Dalmácie

Sljeme_Chorvatsko

Sljeme

Ti z vás, kteří v zimním čase navštíví Záhřeb, mají možnost vyrazit na sjezdovky na nedalekou horu Sljeme. Nachází cca 10 km od Záhřebu a představuje jedno z nejvyhledávanějších zimních středisek právě pro místní obyvatele hlavního města.

Jak sami vidíte, na své zimní předvánoční cestě do Chorvatska toho můžete mnoho zažít. A nejen ve vánočním období. Na vrcholcích hor se sníh může udržet až do jara.

 

levné apartmány Dubrovnik
Ubytování v Dubrovniku

Vánoční chorvatská města a zimní radovánky
4.5 (90%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko