Vánoční Chorvatsko: Záhřeb a Opatija


ubytování Chorvatsko

Za pár dní nám začíná advent. A nejen nám samozřejmě, celému křesťanskému světu. Tentokrát vás opět zveme do Chorvatska, ale nebudou to tradiční tipy na skvělé pláže, projížďky na jachtách nebo na kolech. Ani se nebudeme věnovat památkám. Zveme vás na vánoční atmosféru a přineseme pár tipů, která chorvatská místa jsou o Vánocích nejproslulejší.

Máte-li rádi Chorvatsko v létě, zamilujte si ho i v zimě. A proč ne? V dnešní době již není nutné slavit štědrý den doma. Vypravit se můžete s celou rodinou na dovolenou do Chorvatska právě v čase vánočním. Chorvati slaví Vánoce v podobném duchu jako my, stromečky jsou všude a kapra tady také seženete. Přesto mají chorvatské Vánoce od těch našich několik odchylek, které mohou být příjemnou a zábavnou změnou.

Advent Chorvatsko

Začíná advent

Stejně jako v našich končinách, i v Chorvatsku patří Vánoce k nejdůležitějším svátkům roku. Advent začíná stejně jako u nás a také Chorvati zapalují na adventním věnci postupně 4 svíčky. Ale ještě před první adventní nedělí mají jeden zvyk, kde už se v tradicích rozcházíme, protože my ho nemáme. Je to setí obilí do misky, která je potom na Štědrý den přítomna na slavnostním stole. Samozřejmě se předpokládá, že obilí vyroste a miska se zazelená. Ta symbolizuje život, a proto se často umisťuje i k jesličkám.

Chorvatský Štědrý den

U nás je to tak, že bychom neměli až do večeře jíst nebo neuvidíme zlaté prasátko. To Chorvati celý zvyk o bájném zlatém prasátku vypustili a mohou tak jíst celý den. Samozřejmě mají cukroví, dokonce mají i oběd! A právě k obědu jedí rybu. U pobřeží logicky dávají přednost rybě mořské, ve vnitrozemí si pochutnávají na kaprovi (!), štice nebo tresce. Bramborový salát se na vánočním stole k rybě může vyskytovat a je dost podobný jako ten, který na stole k večeři míváme my.

ČTĚTĚ:   Patří Imotski jezera a Biokovo na seznam UNESCO?

Chorvati si k večeři už rybu nedávají, ale je to pečená krůta, která se stane hlavní hvězdou štědrovečerního stolu. Večeří se až kolem 11 hodiny večerní a potom jde většina rodin na půlnoční mši.

Vánoce v Záhřebu

V Chorvatsku Ježíšek nosí dárky také 24. 12., ale všichni si je mohou rozbalit až druhý den ráno. Potom se tradičně, jako v České republice, navštěvují rodiny a příbuzenstva, hoduje se při slavnostním obědě, který představuje většinou nějaká drůbež.

Vánoce v Záhřebu

Vypravit se samozřejmě můžete kamkoliv. Tam, kde to máte rádi, určitě zažijete krásné Vánoce. My si vám dovolíme nabídnout pro tentokrát 2 lokace, z nichž obě nabízí originální zážitky.

Hlavní město, jak jinak, musíme zmínit na prvním místě. Vánoční Záhřeb je kouzelný. Na náměstí Bána Jelačiće se konají kulturní akce, představení pro děti a zde a v okolí náměstí se vyrojí spousta vánočních stánků. Ochutnat můžete klobásy, místní speciální štrůdl, smažená jablka nebo těstoviny se zelím. Na náměstí Krále Tomislava se dá bruslit a na Kaptolu můžete obdivovat krásný živý betlém. Svařené víno na zahřátí bude jistě všudypřítomné, ve stáncích můžete nakoupit originální dekorace a milé suvenýry. Například v podobě červeného perníkového srdce s nápisem z polevy Croatia.

Vánoce v Záhřebu

Vyhlášený statek rodiny Salajových

Nenechte si ujít návštěvu známého statku rodiny Salajových ve vesnici Grabovnica u města Čazma. Jedná se o opravdovou podívanou podtrženou stovkami barevných žárovek. Do vánočního hávu je zahalena celá zahrada, jsou tu jesličky i vánoční stáj.

Vše začalo před 20 lety tradičním ozdobením stromečku před vchodem. Postupně si pan Salaj začal zdobit čím dál tím více stromů, potom přibyly můstky, domky a vše co se v jeho dosahu nacházelo. Postupně se mu z toho stala vášeň a opravdu se jedná o unikát, na který se jezdí o vánočních svátcích dívat lidé z celého okolí. Vánoční atmosféru dokreslují koledy a jsou zde stánky s tradičním občerstvením.

ČTĚTĚ:   Něco pro labužníky - slavnosti chřestu v Chorvatsku

Festival čokolády v Opatiji

Nevšední zážitek můžete zažít také v Opatiji. Letní jeviště se jako mávnutím kouzelného proutku promění v zimní jeviště s jedinečným kluzištěm. Co však do Opatije v tomto čase láká všechny bez výjimky, je čokoláda. Probíhá zde každým rokem Festival čokolády.

Festival čokolády Opatija

Letos ho můžete ještě stihnout, koná se o víkendu 2. – 4. 12. Hotely a restaurace budou podávat vybrané lahůdky s vůní čokolády. Několik druhů horké čokolády, čokoládové lanýže, čokoládové poháry, dorty, cukroví, pralinky, bonbony. Nebude chybět doprovodný program a samozřejmostí je též čokoládové wellness. No nezní to lákavě?

Informace o dalších zajímavých zimních destinacích v Chorvatsku tu na vás budou čekat zase příště.

 

levné apartmány Opatija
Ubytování v Opatiji

Ohodnoťte

10 Responses to Vánoční Chorvatsko: Záhřeb a Opatija

 1. Ondrej Lackovič

  Išiel by som hneď

 2. Petra Linhartová

  Záhřeb je krásně město :-)úžasná atmosféra

 3. Václav Přenosil

  Jo, příští sobotu se tam jedu podívat ….. už se těším …

 4. Nechcete s sebou pasažéra do auta ? Myslím to vážně.

 5. Babetta Laborde

  Možno sa tam twnto rok dostanem

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko