Výhody a nevýhody cestování autem či s dětmi do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Možností cestovat na dovolenou je několik, vlakem, letadlem, ale do Chorvatska autem jezdí nejvíce lidí. Není to daleko, jízda je příjemná díky dálnicím, ale přesto cestou čekají nějaká úskalí. Směrů do Chorvatska autem je několik.Hlavní je, odkud vyjíždíme. Ze západní části republiky (Cheb, Karlovy vary) je to nejsnazší přes Německo (Cham či Řezno), Rakousko (Saluzburg, Villach) a Slovinsko (Ljubljana). Ze středu Čech přes rakouský Linz a Salzburg a Ljubljanu, Z Moravy a také z Prahy je nejlepší cesta přes Brno, Vídeň a Graz.

Dálnice v Rakousku stojí pro osobní automobil 8,8 EUR (asi 240 Kč) na 10 dní, dvouměsíční pak 25,50 EUR. Ale po Rakousku najezdíme mnohem více kilometrů, proto se nám to určitě vyplatí.

Vysoké poplatky ve Slovinsku za krátký úsek

Co asi nejvíc pálí naše rekreanty při jízdě do Chorvatska, je krátký průjezd ze Slovinska a zdejší silniční známka. Slovinsko má jen krátké pobřeží, takže se rozhodlo na turistice vydělávat jinak, a tak jsou jeho dálnice vysoce zpoplatněny.

Pokud však jedete na Istrii tak budete za slovinské dálnice moc rádi protože projedete přes celé Slovinsko po skvělé dálnici od hranic s Rakouskem až ke hranicím Chorvatska u Koperu.

autem do chorvatskaPro automobily do 3,5 tuny s výškou 1,3 metru nad první nápravou mají Slovinci týdenní známku za 7,5 EUR (asi 200 Kč), při vyšší výšce ale již 30 EUR. Když se na dovolené zdržíme déle, buď si koupíme týdenní známku znova nebo si pořídíme měsíční za dvojnásobek týdenní. Proto je snaha našich řidičů kteří jedou na Dalmácii se na Slovinsku dálnicím vyhnout objezdem.

Jak se vyhnout slovinské dálnici?

Pojedeme přes Graz dálnicí až skoro na hranice se Slovinskem, kde v Gersdorf am Mur odbočíme vlevo na B69 do Murecka. Zde přejedeme přes řeku Mur po 433, za Lenartem přejedeme nad dálnicí na 229 vpravo do města Ptuj. Zde pokračujeme podél železnice, ale ještě před mostem přes Dravu odbočíme vlevo stále po 229 a na kruhovém objezdu vpravo na silnici č. 2. Přejedeme po mostě přes Ptujské jezero a dostaneme se na konec dálnice A4, zde se dáme vlevo po E59 či 9. Pak už v pohodě dojedeme na hranice a na chorvatskou dálnici A2. Přes Slovinsko lze projet i po silnicích, třeba z Klagenfurtu do Ljubljany a podobně.

ČTĚTĚ:   S dětmi do Chorvatska? Istrie je jasná volba!

Dálnice mohou občas blokovat kolony

Zkušenosti při cestě do Chorvatska autem jsou takové, že cesta po dálnicích je pohodová, pokud se do cesty nepostaví kolony. Předvídavě se jim dá ale vyhnou tím, že využijeme termíny mimo střídání turnusů, což je pátek a sobota. Proto se doporučuje jet třeba o den dřív, pokud je ta možnost a máme dojednané takto i ubytování. Je také nutno počítat s tím, že zřídka ale také někdy nastanou problémy na hranicích Slovinska s Chorvatskem, kdy celníci provádějí kontroly velmi důkladně místo pouhého mávnutí rukou, kterého se ale naštěstí dočkáte ve valné většině případů.

Pokud jedete na dovolenou s dětmi tak víte, že děti v autě jsou na delší cestu problém, zvláště když jsou neposedné. Rodiče si to třeba nemusí připustit, nebo si to neuvědomí, proto se někdy dopouštějí základní chyby – jede s nimi jen jeden dospělý, který navíc řídí. Děti upoutané v sedačkách se nudí a dělají na zadních sedadlech neplechu, což se od volantu velmi špatně uklidňuje. Je proto potřeba mít ještě jednoho dospělého, který se o děti stará. Lze s nimi hrát různé hry, počítání kostelních věží, aut a podobně, dobré jsou slovní hry. Je pravda, že dnešní technika dává dětem více druhů zábavy, mobily s hrami a podobně. I když se to většinou nedoporučuje, tady to má své opodstatnění. Při cestě s dětmi je nejlepší vyjet z Čech k večeru, děti pak prospí většinu cesty a ráno už budete na místě a budou se radovat z pohledu na moře.

Důležité je si trasu rozvrhnout

s dětmi do chorvatskaPokud jedeme poprvé a nejsme ani zkušení řidiči, rozvrhněme si cestu na několik etap, nespěchejme a cestou můžeme navštívit některá zajímavá místa. Rakousko nabízí v tomto směru mnoho možností – města , hrady a muzea, soutěsky či nádherná jezera. Hodinka v přírodě s dětmi udělá doslova zázraky. Užijte si dovolenou už od výjezdu a nemusíte se hnát hned k moři, podívejte se na Vídeň, dejte si oběd v centru nádherné Lublaně (hl.m. Slovinska) s výhledem na řeku a hrad, zastavte se podívat na Záhřeb nebo přespějte u Plitvických jezer a udělejte si zde celodenní výlet který bude velkým zpestřením vaší dovolené.

ČTĚTĚ:   Rijeka - Kvarner

Zejména v době největšího horka bychom měli s dětmi zastavit a pobývat raději někde u vody či ve stínu lesa. Nesmí se zapomínat ani na pitný režim, pak samozřejmě dělat časté zastávky, aby si děti mohly včas ulevit. Na dálnici nejde vždy zastavit, proto tomu raději předcházejme. Malým dětem na cestu můžeme dát nějaké hračky, ale měkké, o které se nezraní.
Pokud máte domácí mazlíčky je nutné si velice rozmyslet, zda je vzít sebou. To je na delší cestu také náročná varianta a počítejte s ním jako byste jeli s dítětem. V Chorvatsku se pak podívejte na pláže pro psy.

Velký průvodce na cestu do Chorvatska

Ještě více informací k vaší cestě do Chorvatska získáte v elektronické knize, kterou si můžete na této stránce stáhnout a kdykoli v ní listovat, aby vás nic nezaskočilo.
Připravili jsme pro vás totiž „ebook“ ve kterém jsme přehledně popsali vše co budete potřebovat na cestu do Chorvatska.
Tuto knížku si možete ihned ZDARMA stáhnout právě zde – Klikněte vlevo dole na „Velký průvodce na cestu do Chorvatska“ a stáhněte si zdarma ebook neboli elektronickou knížku kde najdete veškeré informace o cestě do Chorvatska, potřebných dokladech, cenách mýta a mnoho dalšího!

soukromé apartmány chorvatsko
Levná dovolená v Chorvatsku

Výhody a nevýhody cestování autem či s dětmi do Chorvatska
5 (100%) 2 hlas[ů]

7 Responses to Výhody a nevýhody cestování autem či s dětmi do Chorvatska

 1. Honza Zbořil

  Nejlepsí by bylo kdyby nějaka nízkonákladovka lítala do Splitu apod za ceny jako do Londýna 🙂 To by bylo … za par stovek u more !

 2. Michaela Růžičková

  Jé to bychom si jako cestovky moc přáli o tom se jedná už dlouho,ale bez výsledku.Dá se krásně objet Slovinsko na to mám pro klienty perfektní trasu mám i plánek.Cesta z Brna 10 hod-2 přestávky.Děti to zvládnou líp jak dospělý i busem to mám odzkoušený.Jede se přes noc ráno jste tam.

 3. Pavel Horák

  A kdo má rád pohodu, jezdi přes Maďarsko. Nákladově je to +/- stejné a cestování na pohodu s minimem aut mimo dny s výměnnou turnusů. A to ze severu Čech. 🙂

 4. Stanislava Horváthová

  Ty objezdy Slovinska známe všichni.

 5. Miloslav Štír Schneider

  Neni me znama ani jedna nevyhoda cestovani autem do HR, nakoupim znamky a frcim dolu 🙂

 6. Michaela Růžičková

  no asi všichni né,když nový klienti to s radostí uvítali,že tento objezd neznají.

 7. Trochu mě mrzí, že na nás Ostraváky se ve všech těch mapkách zapomíná…. Jinak taky si myslím, že ne každý jezdí do Chorvatska každý rok. A tak podrobně popsaný objezd Slovinské dálnice se jen tak nevidí! Děkuji

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2016, Kategorie : Magazín