Výlet do národního parku Kornati


ubytování Chorvatsko

V severní Dalmácii mezi městy Zadar a Šibenik a ostrovy Dugi otok a Žirje můžete na moři zpozorovat desítky menších i větších ostrovů a útesů, které patří do chorvatského souostroví Kornati. Výlet na tyto pusté ostrovy Národního parku Kornati (od roku 1980) patří k jednomu z nejkouzelnějších, které můžete v Chorvatsku podniknout. Příroda na ostrovech Kornati je opravdu jedinečá: drsná, krásná a nedotčená.

Krásný a opuštěný ostrov Kornat

Největším z 89 ostrovů je ostrov Kornat, který má rozlohu 33 km². Na ostrově nenajdete žádná města, pouze malá sídla, která slouží jako příbytky pastevcům a zemědělcům. Do 18. století tu fungovalo několik rybářských osad, dnes však lidem slouží jen pár stavení. Některé byly upravené v jednoduché příbytky pro návštěvníky, kteří se zde mohou ubytovat v podobě robinsonád, což často využívají sportovní rybáři nebo potápěči. Jiná stavení se často využívají právě při výletech, kdy se v nich připravují rybí speciality pro pikniky.

Kornati

Na ostrově nenajdete žádný zdroj pitné vody: nejsou tu žádné řeky, prameny ani jezera. Elektřina se zde vyrábí pouze za pomoci agregátů. Aby byla ostrovu ponechána jeho nedotčená příroda, panují na něm přísná pravidla pro všechny návštěvníky: nemůžete zde rozdělávat oheň, rekreačně rybařit ani sbírat kamínky či mušle. Každá loď, která do parku vpluje, musí mít vstupní kartu.

Kam sahá historie souostroví?

O tom, že byly ostrovy obydleny již v době Římské říše svědčí mnoho faktů. Na ostrovech můžete najít památky na tuto dobu v podobě pozůstatků římských sídel, a to na pevnině i v moři. Před staletími byly ostrovy obydleny piráty a za druhé světové války se zde ukrývali partyzáni. Na ostrově Piškera například dodnes můžete spatřit pomník, který odkazuje na dobu, kdy zde v malém kostele byla zřízena partyzánská nemocnice.

Kornati

Husté lesy zmizely a ovce se mají kde pást

Ostrovy dříve vypadaly jinak než dnes. Husté zelené lesy byly nahrazeny políčky a místo buků se zde pěstují olivy, vinná réva, rostou tu spíše byliny nebo je země holá úplně. Původní obyvatelé ostrovy postupně opustili a zanechali tu jen svá stáda ovcí a koz, které se sem přivezou koncem jara a po létě se zase vrací zpět ke svým majitelům. Takto se každý rok převáží více než 2000 ovcí.

Jachtaři a potápěči nedají na Kornati dopustit

Souostroví Kornati je velice oblíbené mezi jachtaři a také zde najdete dvě jachtařské základny a školy. Kromě nich se sem pravidelně sjíždí potápěči, které místní podvodní svět stále ohromuje. Moře je zde neuvěřitelně průzračné, viditelnost dosahuje i více než 40 metrů. Skály, které spadají do moře do hloubky až 65 metrů, jsou obrostlé korály, prohání se tu spousta různých druhů ryb a jiných podmořských živočichů.

Jak na ostrovy

Nejbližším ostrovem národního parku je ostrov Murter, odkud se na krásné Kornati můžete vypravit v rámci celodenního výletu. Murter je zároveň místem, kde sídlí Správa národního parku Kornati a funguje také jako informační centrum. Vyrazíte-li z Murteru, uvidíte z Kornatů nejvíce a budete si ho moci déle užívat, než ti, kteří sem musí připlout až z pevniny: nejčastěji z letoviska Pakoštane nebo Biograd na Moru.

V národním parku byly vybudovány dvě recepce pro příjem turistů, najdete zde restaurace i směnárny. Jednodenní výlet bude nezapomenutelným zážitkem pro každého: obdivovatele drsné krajiny a nedotčené přírody, milovníky koupání v křišťálově čisté vodě i pro ty, kteří si jen chtějí popřemýšlet v tichu a klidu s nádhernými výhledy.

 

levné apartmány Murter
Ubytování na Murteru

Výlet do národního parku Kornati
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2017, Kategorie : Chorvatsko