Výlet do národního parku Kornati


ubytování Chorvatsko

V severní Dalmácii mezi městy Zadar a Šibenik a ostrovy Dugi otok a Žirje můžete na moři zpozorovat desítky menších i větších ostrovů a útesů, které patří do chorvatského souostroví Kornati. Výlet na tyto pusté ostrovy Národního parku Kornati (od roku 1980) patří k jednomu z nejkouzelnějších, které můžete v Chorvatsku podniknout. Příroda na ostrovech Kornati je opravdu jedinečá: drsná, krásná a nedotčená.

Krásný a opuštěný ostrov Kornat

Největším z 89 ostrovů je ostrov Kornat, který má rozlohu 33 km². Na ostrově nenajdete žádná města, pouze malá sídla, která slouží jako příbytky pastevcům a zemědělcům. Do 18. století tu fungovalo několik rybářských osad, dnes však lidem slouží jen pár stavení. Některé byly upravené v jednoduché příbytky pro návštěvníky, kteří se zde mohou ubytovat v podobě robinsonád, což často využívají sportovní rybáři nebo potápěči. Jiná stavení se často využívají právě při výletech, kdy se v nich připravují rybí speciality pro pikniky.

Kornati

Na ostrově nenajdete žádný zdroj pitné vody: nejsou tu žádné řeky, prameny ani jezera. Elektřina se zde vyrábí pouze za pomoci agregátů. Aby byla ostrovu ponechána jeho nedotčená příroda, panují na něm přísná pravidla pro všechny návštěvníky: nemůžete zde rozdělávat oheň, rekreačně rybařit ani sbírat kamínky či mušle. Každá loď, která do parku vpluje, musí mít vstupní kartu.

Kam sahá historie souostroví?

O tom, že byly ostrovy obydleny již v době Římské říše svědčí mnoho faktů. Na ostrovech můžete najít památky na tuto dobu v podobě pozůstatků římských sídel, a to na pevnině i v moři. Před staletími byly ostrovy obydleny piráty a za druhé světové války se zde ukrývali partyzáni. Na ostrově Piškera například dodnes můžete spatřit pomník, který odkazuje na dobu, kdy zde v malém kostele byla zřízena partyzánská nemocnice.

ČTĚTĚ:   Nin u Zadaru - severní Dalmácie

Kornati

Husté lesy zmizely a ovce se mají kde pást

Ostrovy dříve vypadaly jinak než dnes. Husté zelené lesy byly nahrazeny políčky a místo buků se zde pěstují olivy, vinná réva, rostou tu spíše byliny nebo je země holá úplně. Původní obyvatelé ostrovy postupně opustili a zanechali tu jen svá stáda ovcí a koz, které se sem přivezou koncem jara a po létě se zase vrací zpět ke svým majitelům. Takto se každý rok převáží více než 2000 ovcí.

Jachtaři a potápěči nedají na Kornati dopustit

Souostroví Kornati je velice oblíbené mezi jachtaři a také zde najdete dvě jachtařské základny a školy. Kromě nich se sem pravidelně sjíždí potápěči, které místní podvodní svět stále ohromuje. Moře je zde neuvěřitelně průzračné, viditelnost dosahuje i více než 40 metrů. Skály, které spadají do moře do hloubky až 65 metrů, jsou obrostlé korály, prohání se tu spousta různých druhů ryb a jiných podmořských živočichů.

Jak na ostrovy

Nejbližším ostrovem národního parku je ostrov Murter, odkud se na krásné Kornati můžete vypravit v rámci celodenního výletu. Murter je zároveň místem, kde sídlí Správa národního parku Kornati a funguje také jako informační centrum. Vyrazíte-li z Murteru, uvidíte z Kornatů nejvíce a budete si ho moci déle užívat, než ti, kteří sem musí připlout až z pevniny: nejčastěji z letoviska Pakoštane nebo Biograd na Moru.

V národním parku byly vybudovány dvě recepce pro příjem turistů, najdete zde restaurace i směnárny. Jednodenní výlet bude nezapomenutelným zážitkem pro každého: obdivovatele drsné krajiny a nedotčené přírody, milovníky koupání v křišťálově čisté vodě i pro ty, kteří si jen chtějí popřemýšlet v tichu a klidu s nádhernými výhledy.

 

levné apartmány Murter
Ubytování na Murteru

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2017, Kategorie : Chorvatsko