Zažijte podzim v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Na dovolenou jezdíme většinou v létě za sluncem a v zimě za sněhem. Není ale od věci, vyrazit za naše hranice i na podzim. To se totiž dají dělat takové zajímavé věci, které by v létě ani v zimě nebyly možné.

Chorvatsko je ideální zemí, kde si to i na podzim skvěle užijete.

Teploty jsou na podzim v Chorvatsku mnohem příznivější než u nás. Například v říjnu a v listopadu tam ještě můžete zažít krásných 15-20 stupňů, což je ideální teplota na procházky a objevování chorvatských krás. V parném létě, kdy se teplota vzduchu může dostat až na 40 stupňů vás možná chození po rozpálených ulicích měst moc nebaví. Bavit by vás ale mohlo právě na podzim. Hlavně je to čas mimo sezónu a Chorvatsko je příjemně vyprázdněné. Turistu tu a tam samozřejmě někde potkáte, ale letní davové šílenství tady pro letos skončilo.

dubrovnik-512798_1920

Objevujte historická města a podzimní přírodu

Vydejte se třeba do Dubrovníku a objevte krásu tohoto historického města plného jedinečných staveb. Dubrovnické letní dny už sice skončily, ale třeba se vám tentokrát podaří vyfotografovat pevnost svatého Jana bez jediného turisty.

Podzim přináší do Chorvatska klid. I pobřežní města a přístavy zpomalí s nadcházejícím chladnějším počasím své tempo. Nejen známý Dubrovník, ale i jiná menší městečka stojí za to procházet v tomto prozatím příjemném počasí.

Pokud raději vyrážíte do přírody, nebojte se vyrazit na Plitvická jezera. Můžete se tam libovolně procházet a obdivovat nádheru těchto přírodních jezírek téměř sami. Vydat se můžete také na túru do hor. Na podzim je pohoří Velebit opravdu kouzelné a plné barev. Nadechněte se a načerpejte novou energii. Buďte však připraveni na to, že se počasí může změnit a na dovolené na podzim někdy prší. Takže se pořádně vybavte teplým a nepromokavým oblečením. Bude vám tam nahoře vhod.

ČTĚTĚ:   Recenze: Studia Pasko Vela - střední Dalmácie

Plitvice

Máte rádi cyklistiku? Podzim je nejlepším obdobím, kdy můžete vyrazit na kolo do Chorvatska. Projížďky mezi vinicemi mají své kouzlo a cestou si můžete pochutnávat třeba na fících nebo granátových jablkách, které ještě jsou na stromech. Zastavte si v rodinné vinárně, kterým se zde říká kanoby, a nenechte se dlouho přemlouvat k malé ochutnávce jejich vín. Chorvatsko je plné stezek, které jsou pro horská kola jako stvořená.

Podzimní kulturní akce a festivaly

Podzimní Chorvatsko také přináší spoustu zajímavých kulturních akcí a festivalů, jejichž návštěvu můžete s touto pozdní dovolenou spojit. Na podzim se češe ovoce a je to tedy ten pravý čas, ochutnat čerstvé plody a různé místní speciality, a také se o nich dozvědět něco zajímavého. Můžete se pobavit u bohatých programů, které tyto akce doprovází. Koncerty, divadla, různá folklórní představení, to vše zažijete například na Slavnostech plodů.

Slavnosti plodů se konají každoročně po celém Chorvatsku. V druhé polovině září se například v oblasti Metkoviće česají meruňky. Na ostrově Krk se můžete v polovině října zapojit do česání oliv. A pokud nevíte, co to je marunada, dozvíte se to v Lovranu od 8. do 23. října. Ale že jste to vy, tak vám to prozradíme. Jsou to tradiční chorvatské slavnosti jedlých kaštanů. To byste nevěřili, jaké lahodné pokrmy se z jedlých kaštanů dají vykouzlit. Marunada je velice oblíbenou slavností se spoustou pouliční zábavy a bohatými trhy. Mezi další speciality, které můžete v Chorvatsku v rámci těchto podzimních slavností ochutnat patří třešně, lesní plody, houby, lanýži, jahody, chřest a samozřejmě víno.

podzim v Chorvatsku

Kromě slavností plodů jsou v Chorvatsku velmi populární i rytířské hry, které jsou spíše v létě, takže ty pravděpodobně nestihnete. Pokud ale ano, určitě si je nenechte ujít. Některé mají až stoletou tradici a představení rozhodně stojí za to.

ČTĚTĚ:   Promajna u Baška Vody - jižní Dalmácie

Většina hudebních festivalů se odehrává také v létě, ale minimálně jeden festival na období podzim – zima zbyl. Jedná se o Festival Kvarner ve městě Opatija. V Křišťálovém sálu hotelu Kvarner se postupně představí špičkoví umělci – skvělí sólisté a orchestry. Křišťálový sál hotelu Kvarner je jeden z nejlepších na jadranském pobřeží, a proto se podívejte pořádně na program a udělejte si čas na kulturní zážitek v podobě nádherného interiéru a prvotřídní hudby.

Pokud jste tedy z nějakého důvodu letní dovolenou nestihli, vůbec nemusíte být smutní. Sbalte si věci (plavky můžete také, ale není jisté, zda je vybalíte) a můžete směle vyrazit na dobrodružnou podzimní dovolenou do Chorvatska plného barev, klidu, příjemného počasí a plného kulturních akcí.


levné apartmány Opatija
Levné ubytování v Opatiji

Zažijte podzim v Chorvatsku
5 (100%) 4 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2016, Kategorie : Chorvatsko