Přímořské letovisko Živogošče – slunce, moře a delfíni


ubytování Chorvatsko

Vesnička Živogošće se rozkládá v náruči Makarské riviéry, kde vytváří půvabné přímořské letovisko. Náleží k němu také vesničky Porat, Mala Duba a Blato, nad nimiž se tyčí mohutné pohoří Biokovo. Kouzelné jsou především zdejší zdánlivě nekonečné pláže, které se táhnou šest kilometrů podél pobřeží. Působivé prostředí pak dotvářejí porůznu rozeseté pěšinky s borovicemi, olivovníky a vinnou révou. Pravý ráj pro všechny, kteří zatouží po romantické dovolené, skýtají i zdejší zátoky.

Oslavný římský nápis sladkého pramene

Pokud se nyní vydáme na procházku historií Živogošće, zjistíme, že bylo v církevních záznamech zmíněno poprvé ve 13. století. Dějiny tohoto místa se však začaly psát ještě mnohem dříve, a to v době vlády předkřesťanských Ilyrů. Pozůstatky ilyrských hrobů dnes můžete najít nad letoviskem Živogošće na kopci Suzine. Patrné jsou zde i stopy Římanů, což mimo jiné dokládá také epigram římského kvestora Luciana z roku 474 př. n. l., který je vytesán na pobřeží ve skále u pramene Pokrivenica. Má oslavovat sladkou vodu zdejšího pramene, přečíst si jej můžete ale jen za odlivu. Pokud ovšem umíte latinsky.

Klidná dovolená v Živogošće

Další pozoruhodnou památkou v Živogošći je františkánský kostel z roku 1616, který také mezi svými zdmi ukrývá zdroj sladké vody. Za prohlédnutí zde stojí především knihovna spolu se vzácnou uměleckou sbírkou. Právem se tento klášter díky svým klenotům nachází pod ochranou státu.

Velice oblíbeným turistickým cílem je jedna ze samostatných částí letoviska Živogošće s označením Živogošće – Blato. Najdete jej na nejjižnější části zmíněného letoviska. Místu dominuje půvabný malý přístav lemovaný kol dokola palmami. Následují oblázkové pláže dále přecházející ve skalnaté. Vyhledávaná je především zdejší oblázková pláž Velika Duba ležící v podmanivě krásné zátoce mezi osadami Mala Duba a Blato.

Když příroda maluje

Vesnička Živogošće vybízí také k řadě výletů ve svém okolí. A tak se odtud můžete vydat například do přírodního parku Biokovo a vystoupat na jeho nejvyšší vrchol, kterým je Sv. Jure měřící 1762 metrů. Pokocháte se zde překrásným výhledem na Makarskou riviéru a ostrovy Hvar, Korčula a Brač. Pokud vás zlákají, můžete se na ně vydat lodí a vychutnat si tak další zážitek s příchutí romantiky. Z vesničky Živogošće můžete navštívit také vzdálenější historická města Dubrovník, Trogir nebo Split.

ČTĚTĚ:   Crikvenica – perla pobřežního Kvarneru

Jste vášniví milovníci přírody? Vydejte se k blízkým Bačinským jezerům nebo ke krasovým jezerům v okolí vnitrozemského města Imotski. Krásnou vzpomínku ve vás zajisté zanechá i pohled na půvabnou deltu řeky Neretva.

Dovolená v Živogošće Chorvatsko

Ve sluneční lázni

V Živogošći patřilo k hlavním zdrojům obživy zejména zemědělství a rybolov, dnes je přemohl turismus. Návštěvníci si oblíbili zejména zdejší upravené pláže, které jsou omývány křišťálově čistým mořem. Pokud si chcete užít poklidnou dovolenou ve sluneční a mořské lázni, je právě Živogošće pro vás tou pravou volbou. Skvělé podmínky jsou zde i pro rodiny s dětmi. Také sportovní nadšenci si tu přijdou na své. Živogošće nabízí skvělé podmínky hlavně pro vodní sporty, cyklistiku a tenis. Je zde také půjčovna vodních skútrů a šlapadel. Milovníci večerní zábavy v rytmu hudby a tance s oblibou zase navštěvují zdejší velkou taneční terasu s výhledem na moře.

Vzduch plný jódu a solí

Živogošće je ale spíše místem pro poklidnou dovolenou, ke které vám bude stačit pohrávání mořských vln a paprsků, jemně prohřáté pláže a panoramata s příchutí exotiky a dávných časů. Najdete zde sice útulné kavárny, restaurace a obchody, ale vše v takovém míře, aby nic nerušilo zdejší klid. Toto letovisko vás nabije energií, ale také vydatně posílí vaše zdraví. Je totiž známo, že ve vzduchu jsou tu mnohem vyšší hodnoty solí a jódu než v okolí. Může za to příhodné položení letoviska pod horskými masivy Biokova, který podobně jako difuzor vrací zpět do údolí vzduch s vysokým obsahem solí a jódu. Jestliže si tedy letovisko Živogošće zvolíte za cíl vaší letní dovolené, nejenže pookřejete díky životadárnému proudění slunečních paprsků a koupání v průzračně čistém moři, ale bude se vám také mnohem lépe dýchat. Vaše plíce se pročistí a vy si zvyknete na úžasně čerstvý vzduch, po kterém se vám pak v kalném velkoměstě zřejmě zasteskne.

ČTĚTĚ:   Korčula - riviéra Dubrovnik

ubytování v Živogošče

Domov delfínů

Letovisko Živogošće si mimo jiné oblíbili také delfíni, kterých je ve zdejších vodách nespočet. Delfíni vás tu budou provázet při vašich cestách na lodi a ohromovat svými výskoky nad hladinu plnými radosti, života a elegance.

Živogošće nabízí zkrátka příjemně strávenou dovolenou. Čistý vzduch, krásné pláže, vydatné paprsky slunce, moře jako domov delfínů, azurové nebe nad hlavou. Je pro vás krása přírody tím nejúžasnějším luxusem? Pak přijeďte do Živogošće a nechte se unášet krajinou průzračně čistých snů…

 

levné apartmány Živogošče
Levné ubytování v apartmánech Živogošče

Ohodnoťte

4 Responses to Přímořské letovisko Živogošče – slunce, moře a delfíni

  1. Milena Ježdíková

    KRÁSNÉ MÍSTO,NEJHEZČÍ,JEZDÍM TAM 20 LET A MIKAM JINAM .

  2. Monika Prokopová

    Mala Duba – to je vlastně malá Dubaj… Nádhera, nádhera, nádhera…

  3. Jana Polakova

    Není nad nadherne moře a vzpominky Mala Duba Blato super krásné dovolené

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2016, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split