Masopustní karnevaly začínají různě podle regionů, přibližně však od ledna do tzv. Popeleční středy, tj. prvního postního dne. Dnešní masopustní slavnosti nebývají však o mnoho delší než posledních 14 dní před Popeleční středou, přičemž hlavní oslavy obvykle připadají na poslední masopustní sobotu a neděli.
Jedním z hlavních masopustních tradičních středisek je městečko Kastav a jeho okolí (u Rijeky), odkud pocházejí i nejznámější a nejpopulárnější lidové maškary takzvaní zvončaři. Jejich nezbytným vybavením jsou zvonce, bílé kalhoty, pruhované tričko a různé pokrývky hlavy a masky.
Mezinárodního karnevalového průvodu v Rijece (Riječki karneval) se zúčastňuje kolem 10 000 masek, přes 100 karnevalových skupin a 80 alegorických vozů. Letošní 30. jubilejní karneval začal 22. ledna, dětský karnevalový průvod kterého se zúčastní kolem 5000 dětí bude mít průvod 30. ledna a celé vyvrcholení karnevalu v Rijece se koná 7. února, tj. o masopustní neděli kdy se bude pálit velká loutka „Půst“.
V období od poloviny ledna do masopustní neděle probíhají karnevalové oslavy i na jiných místech kvarnerské oblasti: v Opatiji, Lovranu, Kastavu nebo Crikvenici (Maškare Crikvenica).
Z dalmatských měst se karneval koná např. ve městech Zadar (Zadarski karneval), Split (Spli’ski krnjeval) nebo Makarská (Makarski zimski karneval).
V Dubrovníku se karneval koná pod názvem „Dubrovački karnevo“ od 7. do 9. února a hlavním místem karnevalového veselí je samozřejmě hlavní městská třída Stradun.
Na jihodalmatském ostrově Lastovo se tradice Lastovského masopustu (Lastovski Poklad) udržela již více než 500 let a připomíná svými zvyky úspěšnou obranu města Lastovo před útokem maurských pirátů. Hlavní část karnevalu je od 2.2. do 9.2. kdy vyvrcholí spouštěním figuríny Masopustu po třistametrovém laně, které přitom vybuchují petardy připevněné na botách.
publikováno: Led 2016, Kategorie : Aktuality z Chorvatska