Lesní požáry se nevyhýbají bohužel ani Chorvatsku. V posledních letech se stávají smutnou stálicí v letní sezóně. Jaké byly ty nejhorší a jaké jsou jejich hlavní spouštěče?
Chorvatské lesy mají v létě svou vlastní informační kampaň, která nese příznačný název Bezohlednost je první jiskra. V posledních letech se v Chorvatsku událo několik velmi devastujících lesních požárů.
Požár v roce 2023 u Grebaštice mnohé vyděsil
Léto 2023 se zapíše do paměti především těm turistům, kteří mířili do Řecka a zažili děsivé a ničivé požáry na řeckých ostrovech, hlavně na Rhodu.
V polovině července nám bylo připomenuto ale i v Chorvatsku, jak rychle a s jakou intenzitou může dojít k požáru. Ve spojení se silným větrem, kterým je Dalmácie proslulá, může to, co začíná opravdu jako malá jiskra, velmi rychle eskalovat. Za krátkou dobu dokázal oheň sežehnout 600 hektarů půdy u Grebaštice nedaleko Šibeniku. Nedošlo k obětem, „jen“ ke zranění 4 hasičů, kteří bojovali s tímto nebezpečným živlem přes noc.
Nejsledovanější byl Požár u Splitu z roku 2017
Největší požár, známý jako Požár u Splitu, se odehrál pochopitelně také v hlavní sezóně, a to v polovině července, v roce 2017. Pokud by se kdy nějaký požár v Chorvatsku měl dostat do mezinárodních titulků, byl by to jistě tento.
Byl velmi blízko Splitu, jednoho z nejnavštěvovanějších chorvatských letovisek a ohrožoval jeho brány. Znepokojení turisté si nebyli jisti, jestli mají rušit svou dovolenou, nebo ne. Požár vypadal velmi hrozivě a v blízkosti obytných čtvrtí vyvolával opravdový děs. Vypukl u Tugare a unášen bouří se dostal k prvním domům v Srnjiji a pak směrem na Donji a Gornji Sitni, pokračoval směrem na Žrnovnici, Mravinc, Mejaši a Kile.
Na místě bylo 380 hasičů se 120 vozidly, hasičské jednotky přijeli z celého Chorvatska. Zasahovalo celkem 438 příslušníků Ozbrojených sil Chorvatské republiky a v ohni bylo ztraceno celkem 4500 hektarů půdy.
Požár z roku 2007 na Kornati je stále opředen tajemstvím
Nejznámější a nejkontroverznější lesní požár se stal v roce 2007 a dodnes je opředen tajemstvím. Je to požár, který dosud vyvolává spoustu emocí. Celkem přišlo o život 12 hasičů a tajemníka HZS Vodice tragédie natolik zasáhla, že spáchal sebevraždu.
Co bylo na celé akci tak děsivé, bylo to, že požár nebyl považován za hrozbu. Nebyly tam totiž žádné domy, ani žádné osady. Když se hasiči vydali hasit do oblasti, kde převládal jen holý kámen a nízká vegetace, netušili pravděpodobně vůbec, co je čeká. Když se dostali na místo ohně a kouře, asi velmi rychle poznali, že jsou v koncích. Nedokázali před ohněm utéct, jak neuvěřitelně rychle se blížil.
Celková spálená plocha nikdy nebyla vyčíslena a o příčině požáru se léta vedou spory. Tragédii dodnes připomínají obří kamenné kříže, které byly položeny na místě požáru na památku zemřelých hasičů.
Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů
Odhozený nedopalek cigarety
Ano, i tak banální věc může způsobit obrovské škody. Krátké pěší výlety do zalesněných kopců a hor jsou jednou z oblíbených aktivit chorvatských občanů a turistů. Nechávají za sebou odpadky včetně cigaret. Nikdy by se nedopalky neměly vyhazovat do přírody, a to z více důvodů. Možnost vzplanutí ohně je jeden z nich.
Neuhašený plamen
Mnoho lidí využívá léto ke kempování a venkovnímu grilování. Bez vědomí nebezpečí se ale doutnající plamen může v mžiku rozšířit a proměnit se v ničivý požár. Ten mohou také způsobit zápalky, které se hází na zem neuhašené a horké.
Sklo
Také jste se jako děti pokoušeli zapálit papír pomocí slunečních paprsků a lupy? Stejného efektu lze docílit i za pomoci obyčejného skla. Skleněná lahev ponechaná v přírodě není vůbec neškodná a může být dalším spouštěčem lesních požárů.
Co dělat, když uvidíte požár
V létě je v Chorvatsku přísný zákaz rozdělávání ohňů na otevřených prostranstvích, a proto když uvidíte kouř volejte 193 nebo 112.
publikováno: Srp 2023, Kategorie : Chorvatsko