Biševo láká nejen na Modrou jeskyni


ubytování Chorvatsko

Malý ráj představuje chorvatský téměř neobydlený ostrůvek Biševo, který leží nedaleko ostrova Vis v Dalmácii. Jeho rozloha je sice pouhých 5,8 km², ale mnohými turisty je velmi vyhledávanou destinací.

Jedná se o ostrov, který je tvořen kopci, ale nenajdete zde žádné vysoké hory. Nejvyšší bod je Straženica a nachází se ve výšce 246 metrů. Není to však nehostinný ostrov. V jeho centru jsou úrodná pole, kde se daří vinné révě a olivovníkům. Na severu rostou borovice. Na ostrově Biševo se nachází několik osad, z nichž ta největší, která nese stejné jméno jako ostrov sám, má okolo 15 stálých obyvatel. Po ostrově najdete také samostatně stojící domky rozházené jako karty. Nikoho nepřekvapí, že místní obyvatelé se živí především zemědělstvím a rybolovem.

Klid a úžasná příroda

Ostrov Biševo se dostal do hledáčku dobrodružných cestovatelů. Je to hlavně klid od turismu, který tady hledají a krásná příroda nabízející procházky a krásné koupání. Ostrov je tvořen vápencem, což mělo za následek vznik mnoha jeskyní a jiných vápencových formací.

Populární Modrá jeskyně

Na ostrově se nachází celkem 14 jeskyň, z nichž ta, za kterou sem míří turisté především, se jmenuje Modrá jeskyně neboli Modra špilja.

Biševo_Modrá jeskyně

Dostanete se k ní v případě klidného moře velmi úzkou a nízkou skalní branou. Modrá jeskyně je 31 metrů dlouhá a 18 metrů široká. Je proslulá krásnou hrou barev, kterou tvoří odstíny modré, šedé a zelenomodré.

Chorvatská Modrá jeskyně bývá velmi často svou krásou a výjimečností přirovnávaná k obdobné jeskyni na ostrově Capri.

Jak na ostrov Biševo

Můžete se tu buď ubytovat nebo sem vyrazit na jednodenní výlet prostřednictvím cestovních agentur, které operují ve Splitu, na ostrově Hvar nebo na některých místech ostrova Vis.

ČTĚTĚ:   TOP 5 chorvatských destinací, kam vyrazit za adventem

Biševo

Například budete-li svou dovolenou trávit na Makarské riviéře, povede vaše cesta ze Splitu přes ostrov Vis, kam se dostanete trajektem, který pluje přibližně 2 hodiny. Poté musíte jet autobusem do ostrovního města Komiža a odtud jet lodí na ostrov Biševo. Cesta z Visu sem trvá přibližně 30 minut. Loď vás přiveze do zátoky Mezuporat na východním pobřeží ostrova, kde si přesednete na člun a vyrážíte vstříc nezapomenutelnému zážitku u Modré jeskyně.

Biševo

Do jeskyně se dostanete malou loďkou po zaplacení vstupného. Její nádhera vám vezme dech a možná i zapomenete na to, jak je moře pod vámi neklidné.

Protože je jezero nejkrásnější dopoledne mezi 10. a 12. hodinou, většina agentur s tímto časem počítá a výjezd plánuje na dobu, abyste si z ostrova odnesli ty nejkrásnější zážitky.

Medvědí jeskyně

Mezi další oblíbenou jeskyni patří i Medvidina špilja, jejíž jméno pochází od tuleňů, kteří si zde v dávných dobách našly útočiště. Do jeskyně, která oproti té Modré poměrně velký otvor, se dostanete pouze z moře. Je dlouhá 160 metrů a postupně se zmenšuje. Na jejím konci najdete malou pláž.

Rybí piknik a sportovní zážitky

Často v rámci celodenního výletu nabízí agentury také rybí pikniky, kdy vám šéfkuchaři připraví čerstvou rybu podle místního receptu. Na své si tu přijdou i sportovní rybáři a potápěči, neboť podmořský svět v této oblasti je opravdu velmi bohatý.

Biševo

Krásný plážový život

Po celém ostrově najdete malé krásné pláže vhodné ke koupání. Jedna z nich má dokonce písečné dno. Jedná se o oblíbenou pláž v zátoce Porat na západním pobřeží ostrova. Tady najdete také příjemnou restauraci, která nabízí místní speciality. Určitě návštěvu tohoto malebného místa nesmíte vynechat.

Přestože se jedná o ostrůvek malý a od pevniny vzdálený, myslete na něj, až budete svou dovolenou trávit na Hvaru, Visu nebo na dalmatském pobřeží. Když už ne celý pobyt, věnovat byste mu měli alespoň jeden den. Rozhodně nebudete ničeho litovat!

ČTĚTĚ:   Příští rok bude na ostrově Brač vodní park

 

levné apartmány Vis
Ubytování na Visu

Ohodnoťte

One Response to Biševo láká nejen na Modrou jeskyni

  1. Hana Gubalova

    Modrá jeskyne je úžasná a na ostrove Vis byla perfekni dovolenka v r 2013

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2017, Kategorie : Chorvatsko