Cesta po chorvatských vinicích


ubytování Chorvatsko

Je podzim, doba vína. Pojďte s námi navštívit chorvatské vinice a ochutnat zajímavé odrůdy vín, kterým se v této oblasti daří.

Přestože se do Chorvatska jezdí především za teplým počasím a skvělým koupáním, stále více turistů projevuje zájem také o místní gastronomii a vína. Díky výjimečným klimatickým podmínkám se zde daří vínům, která se jinde na světě moc nevyskytují. Pěstuje se zde celkem okolo 130 autochtonních odrůd vinné révy!

V České republice běžně chorvatské víno k dostání není, proto se o něm moc neví. V loňském roce však Chorvatsko získalo 63 medailí Decanter World Wine Awards a dokonce bylo čtenáři USA Today vyhlášeno jako jedna z deseti vinařských regionů, které by rozhodně neměli zůstávat v pozadí.

Dioklecián si víno pěstoval na zahradě svého paláce

Dalmátská vína patřila už v antice mezi vyhlášené pochoutky. Pěstování vína, oliv a rybolov byly vždy s Chorvatskem spjaty a je tomu tak i dnes. Už římský císař Dioklecián, jehož palác můžete obdivovat ve Splitu si prý pěstoval víno na své zahradě a byl milovníkem vinné révy stejně jako ostatní panovníci této země.

Vinice Chorvtasko

Chorvatsko bylo vždy v Evropě známé spíše jako producent vynikajícího olivového oleje, víno stálo vždy spíše v pozadí a bylo doménou Francie nebo Itálie. Zlom přišel v 90. letech 20. století, kdy postupně začalo docházet k rozvoji a modernizaci v pěstování vinné révy.

Kam se jezdí za chorvatským vínem

Hlavními oblastmi, kam turisté vyráží na wine and walk (procházky po vinicích spojené s ochutnávkou vín a místní kuchyně) je poloostrov Pelješac, Istrie a Chorvatské Záhoří. Lahodným vínům se však daří i v Kvarneru a Dalmácii. 70 % produkce připadá na bílá vína, která se pěstují především ve vnitrozemí, 30 % na červená.

 

Bílá vína z ostrovů: Korčula, Vis a Hvar

Vinice Chorvatsko

Jedno z lahodných bílých chorvatských vín je Pošip, v jehož chuti můžete zaznamenat stopy meruněk a fíků. Obsah alkoholu je 13 – 14 %. Pěstuje se na ostrově Korčula. Na ostrově Vis zase můžete ochutnat bílé víno Vugava, které je slabší a představuje skvělý osvěžující nápoj v horkých letních dnech. Jeho historie sahá až do antiky.

Vynikající víno najdete také na ostrově Hvar, který má nejvyšší délku slunečního svitu za rok na Jadranu, a proto je toto mimořádně příznivé podnebí ideální pro pěstování vinné révy. Vyhlášené je víno Plavac a Faros.

Jedny z vynikajících chorvatských bílých vín jsou vyrobené také z odrůdy Malvasia.

Oblíbené bílé víno Graševina

Jedno z nejoblíbenějších chorvatských bílých vín je Graševina, které se tradičně pěstuje v oblasti Slavonie a vyznačuje se specifickou chutí, ve které vyniká aroma ovoce a květin.

Víno králů z ostrova Pelješac

Červené víno Dignač z poloostrova Pelješac představuje nejexkluzivnější chorvatské víno, které má okolo 15 % alkoholu. Jeho barva je sytě rudá až fialová s hořká a vyniká silnou chutí podtrženou ovocným aroma. Dignač je první chorvatské víno s chráněným způsobem výroby i původem.

Červené víno Babić z okolí Primoštenu

Budete-li svou dovolenou trávit v okolí Primoštenu, rozhodně zde musíte ochutnat červené víno rodiny Babić s ovocným aroma.

Ochutnejte výborná chorvatská vína

Nejrozšířenější vína Dalmácie

Kromě různých specifických chorvatských vinných odrůd, je v Dalmácii je stále nejvíce rozšířená odrůda plavac mali. Toto těžké červené víno se v průběhu staletí plně přizpůsobilo půdním krasovým podmínkám Dalmácie a jejímu klimatu. Najdete ji tak na místech, kde by se jiné vinné odrůdě nedařilo. Mezi bílými víny na pobřeží vyniká svou oblibou víno maraština.

Osvěžující vinné střiky bevanda a gemišt

Chorvati často víno, které pijí, ředí. Nebojte se toho ani vy a osvěžte se v létě lehkým střikem. Červené víno zředěné s vodou se nazývá bevanda a bílému vínu zředěnému minerálkou říkají gemišt.

Čemu dáváte přednost vy a na jaké chorvatské víno nedáte dopustit?

 

levné apartmány Primošten
Ubytování v Primoštenu

Cesta po chorvatských vinicích
Ohodnoťte

One Response to Cesta po chorvatských vinicích

  1. Eva Chmelova

    Souhlasím nepila jsem lepší víno než na Peljesacu je skvělé naprosto přírodní bez dodaného cukru a jeho specifická chuť je daná mořem, sluncem a půdou naprosto jedinečná záležitost

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2017, Kategorie : Chorvatsko